jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

gniazdka elektryczne w biurze

Przeprowadzając remont biura, zwłaszcza w przypadku starszych pomieszczeń, niedostosowanych jeszcze w pełni do obecnych wymagań sprzętowych, bardzo często właściciel czy najemca obejmuje modernizacją również instalacje elektryczne pomieszczeń przeznaczonych do prac biurowych przy użyciu komputera.

Obwody oświetleniowe i gniazdka elektryczne ogólne

Instalacja elektryczna biur obejmuje obwody gniazd oraz obwody oświetleniowe. Te ostatnie są najczęściej bardzo nieskomplikowane – tzw. łącznik świecznikowy (czyli wyłącznik podwójny) przy wejściu do pomieszczenia załącza dwie grupy lamp sufitowych, dając równomierne oświetlenie na całej powierzchni wnętrza. W przypadku załączenia jednego z klawiszy – o mniejszym natężeniu, a w przypadku załączenia dwóch – o większym natężeniu światła.

Obwody gniazd w pomieszczeniach biurowych dzielą się na obwody gniazd ogólnych oraz obwody przeznaczone do komputera. Część gniazd ogólnych, które montuje się na ogół z dala od biurek, służy do sprzątania (zasilanie odkurzacza, elektrycznych myjek etc.) czy sporadycznego korzystania w innych celach.

Inne gniazda ogólne stanowią część listew zasilających (czyli kompletów składających się z gniazd elektrycznych ogólnego przeznaczenia oraz gniazdek przeznaczonych do komputerów zasilanych z jednostek UPS i innych teletechnicznych – RJ 45, USB, etc.).

Niekiedy, zwłaszcza w mniejszych firmach, z obwodu gniazd ogólnego przeznaczenia zasilane są również czajniki elektryczne w pokojach czy niewielkie ekspresy przelewowe do kawy. Ze względów BHP większość pracodawców odchodzi od tego typu praktyk, lokalizując wspomniane urządzenia w biurowych kuchniach.

Jak pokazuje doświadczenie projektantów instalacji elektrycznych, wykonawców oraz użytkowników, na ogół wystarczająca liczba gniazdek ogólnego przeznaczenia (pomijając te występujące w zintegrowanych listwach) nie przekracza dwóch na każde 15 m2 powierzchni biurowej.

Gniazdka elektryczne specjalnego przeznaczenia

Pojęcie „gniazdko elektryczne specjalnego przeznaczenia” obejmuje zarówno gniazda w listwach zintegrowanych instalowane przy (lub na) każdym z biurek, jak i gniazda przeznaczone do zasilania drukarek, skanerów, kserokopiarek i innego sprzętu biurowego, który wymaga komunikacji sieciowej.

To właśnie konieczność integracji instalacji tzw. silnoprądowych (czyli po prostu elektrycznych) oraz słaboprądowych (teletechnicznych) jest przyczyną, dla której największą popularnością cieszą się dziś w pomieszczeniach biurowych tzw. listwy, czyli zestawy gniazd teletechnicznych i elektrycznych – zasilanych z UPS, przeznaczonych do przyłączania sprzętu elektronicznego – oraz ogólnych (przyłączenie lampki biurkowej czy zasilacza smartfona).

Konkretne rozwiązania stosowane w biurach zależą zasadniczo od organizacji pracy (open space czy mniejsze pokoje kilkuosobowe) oraz sposobu ustawienia biurek (przy jednej ze ścian, przy każdej ze ścian, część przy ścianach, część bez dostępu do ścian etc.).

Nowoczesne gniazdka elektryczne – najczęściej stosowane rozwiązania

Popularny dziś i rzeczywiście odznaczający się wieloma zaletami open space wymaga specyficznego podejścia do zasilania urządzeń prądem elektrycznym. Najczęstsze rozwiązania w tym przypadku to kontakty blatowe, listwy montowane w ściankach działowych oraz gniazda podłogowe czy słupki zasilające.

Podobne rozwiązania stosuje się również w mniejszych pokojach biurowych, w przypadku kiedy biurka zlokalizowane są z dala od ścian. Wtedy przewody zasilające i strukturalne prowadzi się np. do mebli, w których wmontowane są wysuwane gniazdka elektryczne (kontakt w blacie przesłonięty klapką stanowiącą integralną część mebla, najczęściej otwieraną za pomocą systemu push-to-open).

Kiedy natomiast biurka zlokalizowane są przy ścianach, stosuje się metodę rozprowadzania zasilania prądem elektrycznym oraz okablowania strukturalnego w kanałach PCV prowadzących do listew zasilających. Na ogół w skład standardowej listwy wchodzą: dwa gniazda zasilane z UPS (zasilanie monitora i komputera), gniazda teletechniczne oraz pojedyncze lub podwójne gniazdo elektryczne.

Planując remont biura, który ma obejmować również modernizację instalacji elektrycznej, należy przy szacowaniu kosztów uwzględnić w budżecie dwa gniazda ogólnego przeznaczenia na każde 15 m2 powierzchni biurowej oraz liczbę zestawów (listew zasilających) odpowiadającą liczbie stanowisk pracy z udziałem komputera.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.