jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

dlaczego warto posiadać garderobę w mieszkaniu

Garderoba w domu i mieszkaniu to bardzo przydatne rozwiązanie. Ułatwia zachowanie porządku oraz pozwala na wykorzystanie dostępnego miejsca w maksymalny sposób. W tym poradniku prezentujemy praktyczne rozwiązania, udowadniając, że garderoba wcale nie musi być obszernym pomieszczeniem i da się ją wygospodarować nawet na niewielkiej przestrzeni.

Dlaczego warto urządzić garderobę zamiast szaf?

Garderoba jest zwykle alternatywą dla szaf. Jakie są najczęstsze powody zastępowania klasycznych szaf garderobami? Za takim rozwiązaniem przemawia przeważnie chęć zagospodarowania dostępnego miejsca w optymalny sposób, ale także względy estetyczne. W niewielkich mieszkaniach użycie szaf, nawet tych wykonanych na zamówienie, często nie pozwala na efektywne wykorzystanie miejsca. Dzieje się tak, kiedy np. wnęka idealna dla szafy ma powiedzmy 90 cm głębokości. Nawet jeśli zlecić wykonanie szafy na zamówienie, mija się to z celem. Tak głębokie półki i szuflady są dość uciążliwe w użytkowaniu, ponieważ trudno sięgnąć z nich przedmioty ułożone głębiej. Zabudowanie takiej wnęki w formie garderoby pozwala na znacznie bardziej racjonalne zagospodarowanie przestrzeni. Do tak głębokiej garderoby da się wejść i sięgnąć z niej w zasadzie każdą rzecz w sposób łatwy i bezproblemowy.

Jeśli chodzi o względy estetyczne, również te są znaczące dla wielu osób. W niewielkich mieszkaniach, albo nawet w dużych, ale zamieszkanych przez większą liczbę domowników, może pojawić się konieczność przechowywania ubrań np. w salonie. Ściana zastawiona szafami prezentuje się na ogół mniej atrakcyjnie niż ta, za którą znajduje się garderoba i którą można wykorzystać np. dla niższych mebli lub zaprezentowania zdjęć bądź obrazów.

zalety garderoby w przepokoju

Mała garderoba w przedpokoju

Przedpokój to pomieszczenie, które warto zagospodarować na garderobę. Oczywiście w wąskich i ciasnych korytarzach trudno wydzielić klasyczne, odrębne wnętrze przeznaczone na ubrania, jednak w wielu z nich można wykorzystać przestrzeń w taki sposób, żeby na niewielkim metrażu zaaranżować zabudowę składającą się z drążków i półek. Jeśli w korytarzu jest wystarczająco dużo miejsca, można nawet zabudować lekką ściankę z płyt kartonowo-gipsowych. Dobrym pomysłem jest pozostawienie dużego otworu wejściowego, w którym można zainstalować podwójne drzwi rozwierne lub przesuwne. Większy niż klasyczne 80 cm czy 90 cm otwór drzwiowy sprawia, że niewielkie, a jednocześnie dość szczelnie wypełnione półkami i ubraniami pomieszczenie nie przytłacza. Łatwiej również sięgnąć po potrzebne rzeczy.

W węższych i mniejszych korytarzach świetnie sprawdzą się klasyczne drzwi przesuwne. Przestrzeń za nimi jest łatwo dostępna ze względu na możliwość niemal dowolnej konfiguracji. Z kolei stosując jako materiał zewnętrzny lustra, powiększamy optycznie korytarz czy przedpokój, w którym zabudowana została garderoba. Dzięki zorganizowaniu garderoby jako odrębnego pomieszczenia w korytarzu zyskujemy miejsce, w którym możemy przechowywać nie tylko płaszcze czy kurtki, ale także ubrania zimowe podczas lata i odwrotnie, buty, a także torebki i walizki.

jak urządzić garderobę w korytarzu

Urządzając garderobę w korytarzu, niezależnie od jej wielkości, zawsze należy pomyśleć o odpowiednim oświetleniu. Obecnie, poza klasycznym włącznikiem i przewodem zakończonym lampą, dostępne są również inne, często lepsze rozwiązania. Świetnie sprawdzi się na przykład czujnik ruchu. Zamiast włączania i wyłączania światła za pomocą przycisku zyskujemy wówczas automatyczne załączanie oświetlenia po otwarciu drzwi garderoby. Światło wyłączy się samo po określonym czasie od momentu wykrycia ostatniego ruchu w pomieszczeniu.

Jak urządzić małą garderobę pod schodami?

Miejsce pod schodami jest zwykle słabo wykorzystane. Trudno ustawić tu meble, żeby efekt był zadowalający wizualnie, dlatego najczęściej pozostaje ono niezagospodarowane. Tymczasem wnęka pod schodami może stać się pojemną garderobą. Oczywiście schody nie mogą być ażurowe, lecz pełne. W zależności od szerokości schodów oraz kształtu ich biegu, pod schodami można wygospodarować pomieszczenie, do którego da się swobodnie wejść przez klasyczne drzwi.

Kiedy miejsca jest nieco mniej, warto zastosować dwa lub trzy osobne wejścia nawiązujące wyglądem do drzwi szafy. W przypadku schodów trudno zastosować system drzwi przesuwnych, choć niektóre firmy oferujące meble do zabudowy dysponują rozwiązaniami i umiejętnościami, które pozwolą zaprojektować, a następnie wykonać takie drzwi.

Wewnątrz garderobę pod schodami można urządzać na wiele sposobów, wykorzystując m.in. wieszaki na odzież, wiszące półki, organizery, kosze i inne rozwiązania. Podobnie jak w przypadku wyposażenia garderoby w przedpokoju, również w tym wypadku należy pomyśleć o oświetleniu.

jak urządzić garderobę w sypialni

Garderoba w sypialni – wersja klasyczna i nietypowa

Klasyczna garderoba w sypialni to odrębne pomieszczenie, które służy do przechowywania odzieży. Jeśli metraż pozwala przeznaczyć na nie dużo miejsca, poszczególne elementy wyposażenia możesz rozplanować ściśle według potrzeb, zyskując wygodne pomieszczenie do przechowywania ubrań. Co jednak, jeśli przestrzeń garderoby jest mocno ograniczona przez niewielki metraż sypialni? O ile w dużym domu czy mieszkaniu da się zaplanować i urządzić funkcjonalną garderobę będącą niezależnym wnętrzem, o tyle zwykle niewielkie sypialnie w bloku raczej skłaniają do innych rozwiązań.

Jak urządzić garderobę w sypialni, w której jest mało miejsca? Warto postawić na kreatywność. Ciekawym rozwiązaniem jest np. zastosowanie szkła. Przezroczyste ścianki wydzielają przestrzeń garderoby z sypialni, jednocześnie nie przytłaczając i nie zmniejszając tego wnętrza. Innym pomysłem może być zaaranżowanie wygodnej garderoby na antresoli. Oczywiście jest to możliwe wtedy, kiedy sypialnia jest odpowiednio wysoka.

Pomysł na garderobę w pokoju dziennym

Czy pokój dzienny to dobre pomieszczenie na garderobę? Na pewno nietypowe, ale dzięki odpowiedniej aranżacji, można wykonać ją również w salonie. Wydzielając pomieszczenie, warto jednak zadbać o to, żeby zrobić to w atrakcyjny sposób. Możliwości jest wiele. Jeśli stawiamy na oddzielne pomieszczenie, można pomyśleć o innym sposobie przedzielenia salonu na dwie części niż klasyczne ścianki z cegły czy płyt kartonowo-gipsowych. W eleganckich wnętrzach pięknie mogą się prezentować slaby marmurowe albo elementy z onyksu, które po podświetleniu wyglądają niezwykle imponująco. W minimalistycznych aranżacjach można nawiązać do stylu japońskiego i użyć przesłon imitujących klasyczne shoji. Zamiast tradycyjnego papieru można użyć, podobnie zresztą jak obecnie robią to Japończycy, tworzywa sztucznego.

Kolejny sposób na przegrodę oddzielającą garderobę od salonu to lamele drewniane świetnie komponujące się ze stylem skandynawskim. W mieszkaniach rustykalnych doskonale sprawdzą się przegrody drewniane na prowadnicach z żelaza, a w kamienicach urządzonych w klasycznym stylu pięknie mogą prezentować się w tej funkcji wewnętrzne, drewniane okiennice. Zaprezentowane pomysły nie wyczerpują oczywiście wszystkich możliwości – jest ich naprawdę wiele.

Funkcjonalna garderoba na poddaszu

Garderoba na poddaszu to świetny sposób na wykorzystanie skosów. Przestrzeń ograniczona skośnym dachem, który rozciąga się na wysokości już nieco poniżej 150 cm, trudno użytkować. Oczywiście, starając się zagospodarować pokoje ze skosami, w niższych częściach zwykle ustawiamy komody czy szafki, jednak wiele miejsca za takimi meblami pozostaje po prostu niewykorzystana. Na domiar złego zwykle na poddaszach ciężko wygospodarować przestrzeń dla pełnowymiarowych szaf. Dlatego niższe obszary pod skosami świetnie nadają się na miejsce do przechowywania ubrań.

Dobry projekt garderoby na poddaszu uwzględnia całkiem sporą kubaturę pod skosami. To doskonałe miejsce na drążki, na których można przechowywać bluzy, bluzki, T-shirty czy kurtki. Dostępną przestrzeń da się efektywnie wykorzystać, zlecając wykonanie mebli na zamówienie – głębokie, wysuwane półki czy szuflady pomieszczą bardzo wiele ubrań i butów. Co jednak, jeśli budżet ogranicza nas w naszych działaniach i meble na zamówienie nie wchodzą w grę? Wtedy warto postawić na niedrogie drążki na ubrania oraz różniej wielkości pojemniki. W zamykanych pudełkach z tworzywa, które można ustawiać jedno na drugim, da się przechować nie tylko ubrania czy buty, ale także bieliznę pościelową, kołdry, śpiwory i koce. Miejsce pod skosami sprawdzi się ponadto doskonale jako schowek na walizki i plecaki.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.