biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

antresola w mieszkaniu

Wysokie mieszkanie to idealna opcja do wykorzystania dodatkowej przestrzeni i zbudowania antresoli. Możemy urządzić na niej sypialnię, biuro lub miejsce dla gości w zależności od tego, jaką ma wysokość oraz w jaki sposób jest zabudowana. Jak zagospodarować antresolę, żeby była efektowna i funkcjonalna?

Przytulna sypialnia

Antresola to miejsce wręcz stworzone do urządzenia ciepłej, przytulnej przestrzeni. W takiej sypialni możemy ustawić tradycyjne łóżko, o ile wysokość mieszkania pozwoli na takie rozwiązanie, bo dodatkowa część musiałaby mieć min. 200 cm.

Najczęściej jednak antresola w pokoju ma ok. 120 cm i to w zupełności wystarczy, żeby swobodnie na niej usiąść. Wtedy najlepiej zastosować niskie łóżko, np. z palet lub sam materac o odpowiedniej grubości. Warto zabezpieczyć go dodatkowym ochraniaczem.

Na wierzch oprócz pościeli możemy ułożyć dużą ilość poduszek, puszysty koc, a na suficie rozwiesić łańcuch z lampeczkami lub przykleić świecące tylko w nocy fluorescencyjne gwiazdki.

Całość można uzupełnić o minibiblioteczkę i sprzęt grający. Tak urządzona antresola w mieszkaniu może być prywatną przestrzenią dla dziecka, rodziców lub gości.

Nowoczesne biuro

Antresola w domu lub mieszkaniu może zostać wykorzystana jako miejsce pracy. Szczególnie w mniejszych lokalach będzie to doskonałe powiększenie wnętrza i zagospodarowanie wysokiego pokoju.

Niezbędne będzie biurko, regał na dokumenty i potrzebne gadżety, wygodne krzesło oraz dekoracje. Nad biurkiem warto zawiesić tablicę korkową lub kratkę, do której możemy przymocować karteczki z wiadomościami.

Dodatkowo możemy na ścianie zawiesić ramki z grafikami lub motywacyjnymi hasłami. Takie biuro najlepiej wyglądać będzie urządzone w stylu minimalistycznym lub skandynawskim. Na krzesło warto narzucić ciepły pled, a na podłogę dywanik ze sztucznego futerka, aby cała przestrzeń nabrała przytulnego klimatu i lekkości.

Nie zapomnijmy o dobrym oświetleniu, przy którym nawet wieczorem będziemy mogli komfortowo pracować.

Bawialnia na minipiętrze

Antresola w domu zawsze wywołuje pozytywne emocje, bo to miejsce, na którym można się schować, zająć swoim hobby i odciąć się na chwilę od codziennych obowiązków. Z pewnością będzie to ulubiona przestrzeń dzieci, szczególnie jeśli urządzimy im tam bawialnię.

Ogromne znaczenie w tym przypadku ma budowa antresoli. W pierwszej kolejności warto zadbać o bezpieczne schody antypoślizgowe. Pamiętajmy także o bramce zabezpieczającej i solidnej balustradzie lub całkowicie zabudowanej ściance pomiędzy antresolą a salonem.

W zależności od zainteresowań dzieci możemy wypełnić całą przestrzeń zabawkami, grami, puzzlami lub klockami. Ciekawym rozwiązaniem będzie przymocowanie telewizora i podłączenie do niego konsoli z grami lub instalacja rzutnika.

Dodatkowy „pokój”

Nieduże mieszkanie lub dom parterowy z antresolą to idealne rozwiązanie w razie konieczności przenocowania gości. Dodatkowa przestrzeń przyda się do zaaranżowania „pokoju” gościnnego. Możemy wyposażyć go w łóżko lub materac, ale dobrą opcją będzie także rozkładana kanapa. Przydatne będzie także miejsce na rzeczy osobiste oraz ubrania. Zadbajmy o to, aby było tam przytulnie i miło.

Przede wszystkim jednak niezależnie od przeznaczenia i od tego, czy to antresola drewniana, czy stalowa, niech będzie wykonana solidnie i bezpiecznie. Balustrada lub niska ścianka powinny chronić przed upadkiem, a schody lub drabinka zapewniać swobodny dostęp na górę.