biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

sypialnia na poddaszu

Aranżacje poddasza to temat niezwykle interesujący dla architektów wnętrz. Adaptacja strychu na pomieszczenia mieszkalne jest wyzwaniem, które daje możliwość zastosowania w praktyce wielu kreatywnych wizji.

Instalacja elektryczna na poddaszu – dlaczego jest traktowana szczególnie?

Dla projektanta instalacji elektrycznych czy fachowca wykonującego instalacje elektryczne adaptacja poddasza to często twardy orzech do zgryzienia, zwłaszcza jeśli jest to poddasze pozbawione ścianek kolankowych i o drewnianej konstrukcji. Dlaczego? Przewody, rozdzielnice, osprzęt oraz wszelkie urządzenia elektryczne najlepiej „czują się” w umiarkowanych temperaturach. Zbyt wysokie szkodzą im oraz w konsekwencji uszkodzeń mogą przyczynić się do powstania pożaru.

Szczególnie ostrożnie należy postępować w przypadku drewnianej konstrukcji dachu, która izolowana jest wełną mineralną lub pianką. Dach narażony jest na ekstremalne temperatury powodujące pracę izolacji przewodów i mogące doprowadzić z tego powodu do jej przerwania i pożaru. Oczywiście sama wełna mineralna, jak i pianka do izolacji są niepalne, palna jest jednak konstrukcja dachu i deskowania.

Adaptacja i remont strychu – jak poprowadzić instalację elektryczną bezpiecznie?

Zarówno przy wykonaniu nowej instalacji, jak i przy remoncie, kiedy kładzie się ją odcinkami nową, względnie ingeruje w jakikolwiek sposób w już istniejącą, zawsze należy zwrócić szczególną uwagę na jakość użytych do tego celu materiałów oraz jakość jej wykonania. Po pierwsze, przewody (nie tylko na poddaszu) należy prowadzić w liniach prostych, równolegle i prostopadle do posadzki. Zachowuje się przy tym odległości minimum 15 cm od ościeżnic drzwi i otworów okiennych.

Po drugie, na strychu, tam, gdzie jest to możliwe, kładzie się przewody na ściankach kolankowych, a kiedy takiej możliwości nie ma (bo ścianka kolankowa nie występuje lub trzeba doprowadzić przewód na większą wysokość), jeśli instalacja schowana będzie pod płytami gipsowo-kartonowymi, prowadzić można przewody wzdłuż drewnianych elementów konstrukcyjnych – zawsze w rurkach niepalnych, które przymocowuje się do konstrukcji dachu za pomocą niepalnych uchwytów. Nigdy nie należy wykorzystywać do prowadzenia przewodów konstrukcji pod płyty gipsowo-kartonowe, ponieważ przewody są zbyt narażone na uszkodzenie podczas montażu płyt.

Szczególny przypadek stanowią poddasza wykonane z drewna – na nich należy używać osprzętu (puszek łączeniowych, łączników, gniazd) oraz przewodów specjalnie przeznaczonych do tego rodzaju użytku. Instalacja jest wtedy całkowicie widoczna.

Oświetlenie na poddaszu

Jeśli będziemy w pomieszczeniach aranżowanych na poddaszu montować lampy wiszące, jedynym miejscem, na które należy podczas ich montażu zwrócić uwagę, jest styk instalacji lampy z instalacją ogólną – łączenie musi zostać przeprowadzone prawidłowo. Jeśli odbywa się to na płycie gipsowo-kartonowej, montaż nie odbiega od przeprowadzonego w pomieszczeniach o stropach betonowych.

Natomiast jeśli używamy lamp wpuszczanych w sufit, należy w miejscu styku użyć specjalnych niepalnych głębokich puszek elektrycznych. Podobnie zresztą postępujemy z gniazdami i łącznikami. Wszędzie tam, gdzie instalacja może mieć styczność z wełną mineralną czy konstrukcją dachu, a więc tam, gdzie wypada pod płytą gipsowo-kartonową – łączeń dokonuje się w specjalnych puszkach elektrycznych.

Projekt instalacji elektrycznej domu jednorodzinnego nie obejmuje poddasza, które będę chciał w przyszłości adaptować na pokoje.

Co warto zrobić już na etapie budowy domu, żeby w późniejszym czasie, kiedy zdecydujemy się na adaptację poddasza, koszt instalacji elektrycznej był jak najmniejszy a usługi budowlane mogły ograniczyć się tylko i wyłącznie do części rozbudowywanej?

Adaptacja pomieszczeń, nie tylko tych zlokalizowanych na poddaszu, często przypomina nieco zlecenia remontowe – wymaga nie tylko rozbudowy istniejących instalacji (elektrycznych, CO, wod-kan i innych w zależności od konkretnego przypadku), ale nierzadko dokonania zmian w części domu, która nie jest objęta adaptacją. Żeby uniknąć nieplanowanego remontu w przyszłości, warto odpowiednio przygotować instalację elektryczną (i nie tylko elektryczną), tak żeby jej rozbudowa ograniczyła się tylko do obszaru poddasza.

Co więc należy zrobić?

Właściwie w przypadku instalacji elektrycznej bardzo niewiele – wystarczy przewidzieć miejsce w rozdzielnicy głównej domu na przyszłe zabezpieczenia obwodów. Przewody trzeba położyć, zanim zostanie otynkowana ta część domu, która ma zostać zamieszkana od razu oraz wyprowadzić zasilanie na strych. Przewody trzeba poprowadzić zgodnie z zasadami sztuki budowlanej aż na poddasze, gdzie należy zakończyć je odpowiednio dużym zapasem.

Można też zastosować nieco inną strategię i poprowadzić z rozdzielnicy głównej jeden grubszy przewód o odpowiednim przekroju (warto ustalić to z fachowcem) na poddasze do miejsca, w którym można ulokować podrozdzielnię „zbierającą” wszystkie przewody z poddasza. Kiedy zechcemy adaptować poddasze – wszelkie roboty elektryczne ograniczą się do tej właśnie strefy.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.