biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

projekt łazienki

Dzisiaj postanowiłam podjąć jakże aktualny temat zamawiania projektów łazienek lub kuchni gratis. Jak zapewne wielu spośród Was wie, taką usługę oferuje obecnie wiele sklepów sprzedających płytki, armaturę lub ceramikę łazienkową oraz studiów kuchennych, a ostatnio nawet… markety budowlane!

Zwykle wygląda to tak, że decydując się na dokonanie zakupów za określoną kwotę w danym sklepie, możemy otrzymać nieodpłatnie projekt łazienki nowoczesnej czy kuchni, którego wykonanie wliczone jest w cenę zakupionych materiałów. Sprzedawca prosi o wpłatę zaliczki w określonej kwocie, zazwyczaj do 1000 zł. Suma ta jest doliczana do zakupionych materiałów.

Pomysł jest świetny, czasem jednak można wpaść w pułapkę i zamiast projektu, otrzymać niewiele wartą wizualizację, z którą wykonawca i tak nic nie zrobi. Co zatem powinien zawierać poprawnie wykonany projekt łazienki z wanną czy brodzikiem, aby klient mógł go bez problemu wykorzystać, remontując lub wykańczając łazienkę i aby miał podstawę do rozmów z wykonawcą?

Ideał łazienki – projekt i wykonanie

Zacznę od wyjaśnienia nieporozumień, które krążą wokół tego, czym jest wizualizacja. Wiele osób utożsamia ją z projektem, a to nie to samo. Projekt to komplet rysunków technicznych, które są językiem porozumiewania się z wykonawcą. Wizualizacja to tylko poglądowe przedstawienie w formie grafiki 3D finalnego efektu wykonania projektu, służące temu, by klient mógł sobie łatwiej wyobrazić, jak całość będzie ostatecznie wyglądała. Wizualizacja nie jest zdjęciem, nie musi wiernie odzwierciedlać wnętrza, gdyż stanowi efekt pracy programu komputerowego. Nie oczekujmy więc, że trawa w ogródku będzie bardziej zielona, a w łazience zawsze zostaną umieszczone dokładnie te baterie, które zamówimy.

Projektant korzysta z gotowej bazy modeli 3D i nieraz po prostu nie jest w stanie umieścić na wizualizacji dokładnie tych artykułów, które klient będzie zamawiał. Na pewno wizualizacja powinna rzetelnie pokazać sposób ułożenia płytek na ścianach i podłodze, nie należy na niej przekłamywać proporcji, odległości czy wymiarów. Kolory nie muszą wiernie oddawać rzeczywistości, gdyż wszystko zależy od urządzenia, na którym będziemy ją oglądać lub od tonera czy tuszu drukarki, jeśli otrzymujemy ją w formie drukowanej.

Reasumując, wizualizacja to nie projekt, zaś projekt może się obejść bez wizualizacji. W tym materiale pokazuję Wam, jakie efekty można uzyskać w zależności od programu, w którym wizualizacja jest wykonywana. Ta bardziej realistyczna została przeze mnie wykonana w programie Blender, ta bardziej „plastikowa” w popularnym i najczęściej stosowanym obecnie programie Cad Decor.

Projekt łazienki – jak zrobić?

Jakie rysunki powinien zawierać projekt? Z jakich części powinien się składać? Prawidłowo wykonany musi uwzględniać:

  1. Schemat układu funkcjonalnego pomieszczenia, czyli wszystko, co w tym pomieszczeniu się znajdzie, z podaniem wymiarów, odległości, a całość powinna być wyrysowana w skali. Najczęściej do pojedynczych pomieszczeń stosuje się skalę 1:20.
  2. Kolejny element to projekt posadzki, wraz ze zmierzoną powierzchnią, co pozwoli wyliczyć ilość materiału potrzebnego na jej pokrycie, oraz z rozmieszczeniem płytek w taki sposób, aby glazurnik wiedział, jak ma je kłaść i docinać. Należy zaznaczyć też kierunek układania płytek. Rysunek techniczny nie uwzględnia szerokości fug.
  3. Rysunek następny to widoki wszystkich ścian, tzw. kłady, czyli płasko narysowane poszczególne ściany, z uwzględnieniem sposobu ułożenia płytek, miejscami podpięcia punktów elektrycznych i hydraulicznych, jak i z wysokością górnej krawędzi umywalki. Dla WC i bidetu przyjmuje się standardową wysokość 40 cm od podłogi do górnej krawędzi miski, a dla wanny 60 cm. Nie ma zatem potrzeby tych wysokości nanosić, gdyż jest to standard ogólnie przyjęty. Umywalka powinna być podwieszona na wysokości 85-90 cm, w zależności od wzrostu użytkownika. Istnieją rozbieżności w wysokości kabin prysznicowych u różnych producentów, wymiary kabiny zatem także powinno się zaznaczyć.
  4. Następna rzecz to projekt sufitu i oświetlenia, jeśli są wprowadzone jakieś zmiany do projektu.
  5. Ostatnia sprawa to model 3D, czyli wizualizacja wraz zestawieniem zamawianych materiałów. Dopiero tak opracowany projekt stanowi wartościowy produkt, z którym możemy iść do wykonawcy.

Zlecając projekt łazienki czy kuchni gratis, warto zapytać w sklepie, czy otrzymamy go w opisanej wyżej formie, czy dostaniemy samą wizualizację.

Interesuje Cię projekt łazienki na poddaszu? A może potrzebny jest Ci projekt małej łazienki z wanną? Jeśli jesteś zainteresowany zamówieniem bezpłatnego projektu łazienki wraz z materiałami i wykonaniem, skontaktuj się z nami, klikając tutaj lub zadzwoń pod numer telefonu podany na naszej stronie.