biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

zalety różnych typów ogrzewania

Przy wyborze ogrzewania domu należy kierować się przede wszystkim dwoma kryteriami. Pierwsze z nich to koszty poniesione przy budowie, w przypadku budynków nowych, lub cena modernizacji – jeśli remontujemy istniejący dom. Drugim kryterium, również ekonomicznym, są późniejsze koszty eksploatacji systemu. Na wybór rodzaju ogrzewania wpływ mają jednak również inne czynniki, o których piszemy w tym artykule.

Ogrzewanie podłogowe – rodzaje

Ogrzewanie podłogowe należy do systemów ogrzewania powierzchniowego, do którego zaliczane są również ściany i sufity grzewcze. Podłogówka jest jednak najczęściej stosowanym rodzajem ogrzewania powierzchniowego, które doceniane jest w naszym klimacie ze względu na dość chłodne zimy, jesienie i wiosny. Ogrzewanie podłogowe realizowane jest przeważnie jako wodne lub elektryczne.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Najczęściej stosowane w nowo projektowanych budynkach jest ogrzewanie podłogowe wodne, zasilane z gazowego kotła kondensacyjnego lub, rzadziej, pompą ciepła. Podłogówka idealnie nadaje się do zasilania ze źródeł niskotemperaturowych, ponieważ na wejściu do systemu rur potrzebna jest woda o temperaturze 30–40˚C.

Decydując się na wodne ogrzewanie podłogowe, należy zastosować odpowiednie wykończenie posadzek (najlepsze będą te o wysokiej przewodności cieplnej, jak np. płytki ceramiczne) oraz już na etapie projektu zastanowić się nad lokalizacją mebli (pod dużymi szafami czy łóżkami w sypialni nie montuje się rurek).

Warto również wziąć pod uwagę montaż dodatkowego źródła ciepła, jakim jest grzejnik łazienkowy. Dlaczego? Łazienka jest pomieszczeniem, w którym często chcemy mieć wyższą temperaturę, i choć dobrze zaprojektowana podłogówka wystarcza do uzyskania odpowiednio ciepłych pomieszczeń mieszkalnych, zimą możemy mieć ochotę na podwyższenie komfortu grzewczego podczas kąpieli czy prysznica.

Doskonałym rozwiązaniem będzie tu grzejnik elektryczny, który przyda się również podczas chłodniejszych dni latem, kiedy ogrzewanie jest wyłączone. Najczęściej stosuje się w takim przypadku drabinkę z zasilaniem ze zwykłego gniazdka elektrycznego, jednak w przypadku dużych pokojów kąpielowych być może sprawdzi się lepiej grzejnik konwektorowy.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Podłogówka elektryczna zasilana prądem to rozwiązanie, którego w zasadzie nie stosuje się do ogrzewania całej powierzchni domu czy mieszkania, a raczej wybranych pomieszczeń. Przyczyną jest wysoki koszt tego rozwiązania. Świetnie natomiast ogrzewanie elektryczne nadaje się jako uzupełnienie typowych grzejników.

Ogrzewanie elektryczne podłogowe ma postać cieniutkich mat grzejnych zasilanych z instalacji elektrycznej mieszkania czy domu. Dzięki temu, że stanowi warstwę o znikomej grubości, dobrze sprawdza się podczas remontów – pozwala na uniknięcie różnic wysokości posadzek między sąsiednimi pomieszczeniami. Regulacja podłogówki elektrycznej odbywa się za pomocą programatora. Umieszczony w układzie sterownik podłogówki umożliwia jej załączenie, wyłączenie czy ustawienie odpowiedniej temperatury grzania.

A może jednak grzejniki?

Planując remont w domu istniejącym, również możemy zainstalować ogrzewanie podłogowe, jednak warto tę decyzję skonsultować z konstruktorem czy architektem oraz specjalistą instalatorem. Nie zawsze tego rodzaju modernizacja jest opłacalna ekonomicznie – wiele zależy od tego, jak zostały wykonane podłogi, a nawet stropy w budynku.

Niekiedy lepiej, również ze względu na koszty późniejszej eksploatacji, pozostać przy grzejnikach, realizując podłogówkę tylko w niektórych pomieszczeniach, stosując opisane wyżej ogrzewanie podłogowe elektryczne.

Podłogówka czy grzejniki – jakie ogrzewanie do domu będzie najlepsze?

Zarówno w przypadku budynków nowych, jak i remontowanych, dobrym pomysłem może okazać się instalacja mieszana. Podłogówkę instaluje się w domach nowych zwykle w pokoju dziennym, kuchni, jadalni i łazienkach, podczas gdy w sypialniach montowane są grzejniki pokojowe. Podobnie zrealizować można ogrzewanie mieszane w budynkach istniejących.

Tam, gdzie modernizacja nie przysparza specjalnych kłopotów technicznych i jest uzasadniona ekonomicznie – warto położyć podłogówkę, w innych pomieszczeniach można zainstalować grzejniki uzupełnione ewentualnie elektrycznymi matami grzewczymi.