biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

co najlepsze do ocieplenia dachu

Uwaga: artykuł zaktualizowany i rozszerzony o nowe informacje

Prawidłowe wykonanie izolacji termicznej budynku gwarantuje nie tylko wyższy komfort cieplny jego użytkownikom, ale także mniejsze straty ciepła i niższe koszty ogrzewania pomieszczeń. Warto zatem zadbać o właściwe zaizolowanie wszystkich przegród w budynku – nie tylko ścian zewnętrznych, ale także poddasza.

Ocieplenie poddasza nieużytkowego ma wiele zalet. Po pierwsze, powoduje zdecydowane zmniejszenie emisji ciepła przez niezabezpieczone powierzchnie. Po drugie, stwarza możliwość zaadaptowania przestrzeni pod skosami na cele mieszkalne. Decydując się na zabezpieczenie termiczne dachu, stajemy jednak przed konieczną decyzją o wyborze sposobu i materiału izolacji. Jak ocieplić poddasze i czym to zrobić? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym poradniku.

Dwa sposoby na izolację poddasza

Najczęściej stosowanym i najlepiej sprawdzonym sposobem ocieplenia jest metoda międzykrokwiowa – materiał izolacyjny umieszcza się po prostu między krokwiami i w ten sposób zyskuje ocieploną przestrzeń poddasza. Choć rozwiązanie to jest w zasadzie dobre i z pewnością przetestowane w różnych warunkach, to ma jednak swoje wady – są nim mostki termiczne, które tworzą się w miejscach pozbawionych izolacji.

Niekiedy próbuje się rozwiązać ten problem, kładąc dodatkową warstwę materiału pod krokwie, jednak nie przynosi to zwykle zadowalającego efektu ze względu na skraplanie się wilgoci w nowej izolacji.

ocieplanie pdodasza

Drugim rodzajem izolacji jest ocieplenie nakrokwiowe. W tym przypadku tradycyjną wełnę, styropian czy piankę zastępują specjalne płyty izolacyjne, które kładzie się bezpośrednio na krokwiach lub deskowaniu, przed położeniem właściwego pokrycia dachowego. Płyty wykonane są z poliizocyjanuratu (PIR), który stanowi udoskonaloną wersję poliuretanu (PUR).

Szczelność uzyskanej w ten sposób powierzchni sprawia, że nie powstają mostki termiczne. Dodatkowo takie ocieplenie nie zabiera wiele miejsca i nie zmniejsza kubatury pomieszczeń mieszkalnych. Ocieplanie poddasza płytami jest możliwe przy wszystkich rodzajach pokrycia dachowego, na dachach skośnych oraz stropodachach.

Niestety, wadą tej metody jest dość wysoki koszt ocieplenia poddasza oraz stosunkowo trudne jego wykonanie w przypadku budynków starszych, remontowanych.

Ocieplenie poddasza wełną mineralną – zalety i wady

Obecnie ciągle najbardziej popularnym rozwiązaniem jest ocieplanie poddaszy metodą międzykrokwiową za pomocą wełny mineralnej. Najczęściej używa się do tego celu wełny szklanej, choć coraz więcej osób decyduje się również na wełnę skalną. Niezależnie od jej rodzaju, wełna mineralna cieszy się powodzeniem głównie ze względu na jej niepalność, stosunkowo niewielką wagę, paroizolacyjność oraz dobrą izolację cieplną i akustyczną.

Wełna skalna to alternatywa dla wełny szklanej. Do produkcji wełny skalnej używa się gabra, dolomitu, bazaltu lub kruszywa wapiennego albo brykietu mineralnego (materiał pozyskiwany z recyclingu). Składniki topi się w wysokich temperaturach, a następnie poddaje rozwłóknieniu. Kolejno włókna łączone są za pomocą odpowiednich żywic i formowane w płyty, maty lub otuliny.

Olbrzymim plusem wełny mineralnej jest również jej elastyczność, a także plastyczność. Cechy te umożliwiają dokładne wypełnienie wszystkich możliwych szczelin i wpływają tym samym na zmniejszenie ilości mostków termicznych na dachu budynku.

Ocieplenie poddasza styropianem – czy to dobre rozwiązanie?

Dachy można również ocieplać za pomocą styropianu. Do tego celu stosuje się specjalne płyty, produkowane najczęściej ze styropianu grafitowego o doskonałej izolacyjności termicznej. Płyty mają podłużne nacięcia pozwalające na lepsze dopasowanie dość sztywnego styropianu do kształtów naszego dachu, a zatem i na polepszenie izolacyjności ocieplenia.

Na rynku dostępne są również płyty z polistyrenu ekstrudowanego, które nie chłoną wody oraz są dość twarde i sztywne. Płyty te świetnie nadają się do ocieplania podkrokwiowego, czyli mocowania do krokwi od spodu. Choć tego rodzaju izolacja odznacza się dobrymi parametrami,pamiętać jednak należy, że obniży pomieszczenie od wewnątrz.

profesjonalne ocieplanie poddasza

Ocieplenie strychu – poddasze z deskowaniem i bez deskowania

W zależności od układu warstw i konstrukcji dachu, można wyróżnić tu dwa sposoby ocieplenia międzykrokwiowego. Pierwszy stosuje się przy dachach z pełnym deskowaniem, warstwą papy i pokryciem w postaci dachówki lub blachy. Jest to układ bez możliwości wentylacji izolacji. Tutaj konieczne jest zachowanie pod deskowaniem szczeliny powietrznej o szerokości ok. 3–6 cm. Dopiero wówczas układa się maty z wełny mineralnej, a następnie ruszt, folię paroizolacyjną i poszycie z płyt gipsowo-kartonowych.

Drugi przypadek dotyczy dachów bez deskowania, w których pokrycie dachowe stanowi dachówka lub blacha ułożona na łatach. To nieco bardziej wymagający układ, w którym konieczne jest zastosowanie solidnej membrany wysokoparoprzepuszczalnej, która zabezpieczy przed wdmuchiwaniem wilgoci i zimnego powietrza pod pokrycie. Dopiero wówczas układa się maty lub płyty z wełny mineralnej.

Przed montażem rusztu i płyt gipsowo-kartonowych, stanowiących poszycie i wypełnienie, również stosuje się paraizolację, chroniącą wełnę przed zawilgoceniem od strony pomieszczeń. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku najlepiej jest stosować dwie warstwy płyt lub mat z wełny mineralnej. Pozwoli to uniknąć mostków termicznych i dodatkowo ograniczyć straty ciepła.

Również płyty gipsowo-kartonowe najlepiej jest układać podwójnie, z przesunięciem łączeń płyt pomiędzy warstwami. W ten sposób zabudowa jest bardziej stabilna i mniej narażona na tak typowe i kłopotliwe w naprawie spękania na łączeniach płyt.

ocieplanie poddasza

Ocieplenie poddasza pianą poliuretanową – o czym warto wiedzieć?

Kolejnym, coraz powszechniej stosowanym sposobem izolacji międzykrokwiowej, jest ocieplenie pianką poliuretanową. Pianę PUR nanosi się na dach od wewnątrz metodą natryskową za pomocą specjalnego agregatu, który niezbędny jest do wytworzenia izolacji PUR z:

  • preparatu zawierającego alkohole wyższego rzędu, środek czynny powierzchniowo, katalizator oraz gaz odpowiadający za spienianie i jednocześnie zamykanie porów gotowego uszczelniacza,
  • mieszaniny izocyjanianów (związków tworzących poliuretan).

Dwa składniki materiału ociepleniowego łączą się w głowicy urządzenia pod wpływem wysokiego ciśnienia wytwarzanego przez reaktor natryskowy, a gotowa pianka wydostaje się przez pistolet za sprawą pracownika wykonującego ocieplenie, trafiając w odpowiednie miejsce.

Podsumowanie

Wybierając metodę ocieplenia poddasza, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników – przede wszystkim wiek budynku, stan poddasza i dachu, jego wysokość, budżet, jakim dysponujemy, konieczność samodzielnego wykonania tej pracy, a także możliwość zatrudnienia specjalistycznej firmy. Rozpatrzenie naszej konkretnej sytuacji w odniesieniu do tych aspektów pomoże wyłonić najlepszą metodę ocieplenia poddasza.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.