biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

co najlepsze do ocieplenia dachu

Ocieplenie poddasza nieużytkowego ma wiele zalet. Po pierwsze, powoduje zdecydowane zmniejszenie emisji ciepła przez niezabezpieczone powierzchnie, a poza tym stwarza możliwość zaadaptowania przestrzeni pod skosami na cele mieszkalne. Decydując się na zabezpieczenie termiczne dachu, stajemy jednak przed konieczną decyzją o wyborze sposobu i materiału izolacji. Jak ocieplić poddasze i czym to zrobić? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym poradniku.

Dwa sposoby na izolację poddasza

Najczęściej stosowanym i najlepiej sprawdzonym sposobem ocieplenia jest metoda międzykrokwiowa – materiał izolacyjny umieszcza się po prostu między krokwiami i w ten sposób zyskuje ocieploną przestrzeń poddasza. Choć rozwiązanie to jest w zasadzie dobre i z pewnością przetestowane w różnych warunkach, to ma jednak swoje wady – są nim mostki termiczne, które tworzą się w miejscach pozbawionych izolacji. Niekiedy próbuje się rozwiązać ten problem, kładąc dodatkową warstwę materiału pod krokwie, jednak nie przynosi to zwykle zadowalającego efektu ze względu na skraplanie się wilgoci w nowej izolacji.

Drugim rodzajem izolacji jest ocieplenie nakrokwiowe. W tym przypadku tradycyjną wełnę, styropian czy piankę zastępują specjalne płyty izolacyjne, które kładzie się bezpośrednio na krokwiach lub deskowaniu. Szczelność uzyskanej w ten sposób powierzchni sprawia, że nie powstają mostki termiczne. Niestety, wadą metody jest jej koszt oraz stosunkowo trudne wykonanie w przypadku budynków starszych, remontowanych.

Ocieplenie poddasza wełną mineralną – zalety i wady

Obecnie ciągle najbardziej popularnym rozwiązaniem jest ocieplanie poddaszy metodą międzykrokwiową za pomocą wełny mineralnej. Najczęściej używa się do tego celu wełny szklanej, choć coraz więcej osób decyduje się również na wełnę skalną. Niezależnie od jej rodzaju wełna mineralna ciesz cię powodzeniem głównie ze względu na jej niepalność, stosunkowo niewielką wagę, paroizolacyjność oraz dobrą izolację cieplną i akustyczną.

Olbrzymim plusem wełny mineralnej jest również jej elastyczność, a także plastyczność. Cechy te umożliwiają dokładne wypełnienie wszystkich możliwych szczelin i wpływają tym samym na zmniejszenie ilości mostków termicznych na dachu budynku.

Ocieplenie dachu styropianem – czy to dobre rozwiązanie?

Dachy można również ocieplać za pomocą styropianu. Do tego celu stosuje się specjalne płyty, produkowane najczęściej ze styropianu grafitowego o doskonałej izolacyjności termicznej. Płyty posiadają podłużne nacięcia pozwalające na lepsze dopasowanie dość sztywnego styropianu do kształtów naszego dachu, a zatem i na polepszenie izolacyjności ocieplenia.

Na rynku dostępne są również płyty z polistyrenu ekstrudowanego, które nie chłoną wody oraz są dość twarde i sztywne. Płyty te świetnie nadają się do ocieplania podkrokwiowego, czyli mocowania do krokwi od spodu. Choć tego rodzaju izolacja odznacza się dobrymi parametrami, pamiętać jednak należy, że obniży pomieszczenie od wewnątrz.

Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową – o czym warto wiedzieć?

Kolejnym, coraz powszechniej stosowanym sposobem izolacji międzykrokwiowej jest ocieplenie pianką poliuretanową. Pianę PUR nanosi się na dach od wewnątrz metodą natryskową za pomocą specjalnego agregatu, który niezbędny jest do wytworzenia izolacji PUR z:

  • preparatu zawierającego alkohole wyższego rzędu, środek czynny powierzchniowo, katalizator oraz gaz odpowiadający za spienianie i jednocześnie zamykanie porów gotowego uszczelniacza,
  • mieszaniny izocyjanianów (związków tworzących poliuretan).

Dwa składniki materiału ociepleniowego łączą się w głowicy urządzenia pod wpływem wysokiego ciśnienia wytwarzanego przez reaktor natryskowy, a gotowa pianka wydostaje się przez pistolet, za sprawą pracownika wykonującego ocieplenie, trafiając w odpowiednie miejsce.

Wybierając metodę ocieplenia poddasza, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników – przede wszystkim wiek budynku, stan poddasza i dachu, jego wysokość, budżet, jakim dysponujemy, konieczność samodzielnego wykonania tej pracy, a także możliwość zatrudnienia specjalistycznej firmy. Rozpatrzenie naszej konkretnej sytuacji w odniesieniu do tych aspektów pomoże wyłonić najlepszą metodę ocieplenia poddasza.