(+48) 608 437 741

 jan.mrugacz@wp.pl

farba gruntująca czy coś innego

Na etapie prac wykończeniowych podczas budowy lub remontu niemal zawsze stosuje się preparaty gruntujące. Może to być typowy grunt do ścian czy posadzek, ale także farba gruntująca. Warto wiedzieć, że produktów tych nie używa się zamiennie, ponieważ mają nieco inne właściwości i przeznaczenie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy na daną powierzchnię lepiej zastosować grunt czy farbę, przeczytaj poniższy tekst!

Co to jest grunt?

Gruntem nazywa się produkt, którego zadaniem jest:

  • wzmocnienie podłoża;
  • poprawa przyczepności powierzchni;
  • zmniejszenie chłonności podłoża;
  • ograniczenie pylistości powierzchni dzięki właściwościom zespajającym.

Z zasady grunty stosuje się w budownictwie w przypadku podłoży chłonnych oraz o zmniejszonej spoistości. W szczególności zabezpiecza się nimi gipsy oraz płyty kartonowo-gipsowe.

Kiedy gruntować ściany i posadzki?

Jeśli zastanawiasz się, czym gruntować ściany nowe, dopiero wybudowane, twój wybór powinien paść na klasyczny podkład gruntujący. Podobnie w przypadku świeżo wylanych posadzek – na nie także należy zastosować odpowiedni grunt (oczywiście już po wysezonowaniu podłoża).

Jeśli podłoże budowlane nie było nigdy wykańczane, normą jest użycie produktu, który ograniczy jego chłonność. Żeby sprawdzić, czy powierzchnia jest chłonna, można przeprowadzić prosty test. Przesuń po oczyszczonym wcześniej z kurzu i brudu, umytym oraz wyschniętym podłożu dłonią. Jeśli zostanie na niej pył – powierzchnia jest nadmiernie chłonna i należy ją zagruntować.

Oczywiście grunty stosowane są także podczas remontów. Dzięki nim można wyrównać chłonność niejednolitych ścian (np. poddanych naprawie, częściowo chłonnych, a częściowo nie) czy poprawić spoistość powierzchni i w ten sposób „uratować” np. tynki przed skuwaniem.

Farba gruntująca czy grunt? Kiedy stosować farbę podkładową?

Grunty to preparaty, które przede wszystkim wzmacniają pokryte nimi powierzchnie i poprawiają ich spoistość. Farby podkładowe do ścian nie mają takich właściwości, choć podobnie jak grunty ograniczają chłonność podłoża. Poza tym ważnym zadaniem farb gruntujących jest także doskonałe pokrycie ściany przed docelową powłoką malarską.

Stosując podkład, oszczędzasz farbę nawierzchniową – ograniczasz jej przenikanie w strukturę podłoża, a także zmniejszasz liczbę warstw niezbędnych dla uzyskania jednolitej, ładnej powierzchni bez smug i przebarwień.

Nakładanie gruntów i farb podkładowych

Nakładanie produktów gruntujących jest proste i szybkie. Zawsze należy zacząć od przygotowania podłoża, czyli ustabilizowania go, pozbawienia luźnych elementów, odkurzenia i odtłuszczenia. Jeśli chcemy zastosować farbę podkładową, powierzchnia, na którą zamierzamy ją nałożyć, nie może być skredowana (nie może pylić).

Do nakładania produktów gruntujących stosuje się wałki lub pędzle. Grunty i farby najczęściej nakłada się pojedynczą warstwą, rozpoczynając od jednego z narożników powierzchni i wykonując ruchy przód-tył (podłoża poziome) lub góra-dół (podłoża pionowe). Należy się przesuwać ze strony lewej na prawo lub odwrotnie.

Zjawisko zeszklenia i co z nim zrobić?

Choć gruntowanie nie jest skomplikowane, niekiedy zdarzają się błędy. Do najczęściej popełnianych należy nałożenie zbyt grubej warstwy preparatu gruntującego. Wówczas dochodzi do tzw. zeszklenia powierzchni. Warto wiedzieć, że takiego podłoża nie można dalej wykańczać. Położona na nie farba może nie pokrywać równomiernie powierzchni, a nawet łuszczyć się i odpadać. Podobnie zaprawa klejowa pod płytki nie będzie wykazywała odpowiedniej przyczepności.

Co więc zrobić w takiej sytuacji? Można oczywiście usunąć warstwę gruntu mechanicznie i naprawić ścianę czy posadzkę, ale znacznie łatwiej i szybciej jest zastosować tzw. grunt sczepny i w ten sposób poprawić przyczepność powierzchni.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.