biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

gładzie bezpyłowe zalety

Wykonywanie gładzi gipsowych, szczególnie w czasie remontów, jest uciążliwe zarówno dla użytkowników mieszkania, jak i dla samych pracowników budowlanych. Podczas szlifowania powierzchni powstają bowiem duże ilości pyłu, który unosi się w powietrzu, dostając się do oczu i nosa, a także powoduje zabrudzenia w całym remontowanym mieszkaniu. Istnieją jednak ciekawe sposoby na zminimalizowanie tego niekorzystnego efektu lub nawet jego praktyczne wyeliminowanie.

Pierwszą możliwością zminimalizowania pylenia jest wykonanie szlifowania za pomocą urządzenia potocznie nazywanego „żyrafą”. Podpina się je do rury od odkurzacza, który na bieżąco odsysa pył powstający podczas szlifowania i obróbki powierzchni. Można w ten sposób szlifować zarówno powierzchnię ścian, jak i sufitów, a wiadomo że szczególnie uciążliwe jest właśnie szlifowanie sklepienia.

Drugim sposobem na minimalizację zapylenia podczas prac wykończeniowych jest zastosowanie gładzi polimerowych – gotowych, sprzedawanych jako gęsta masa gotowa do użycia bezpośrednio po otworzeniu opakowania. Gładzie tego typu nie zawierają gipsu, wypełniaczem jest drobna mączka dolomitowa, która podczas szlifowania nie unosi się w powietrzu tylko swobodnie opada. Komfort pracy z takim materiałem jest zatem większy niż w przypadku standardowych produktów, takich jak gładzie i szpachle na bazie gipsu.

Gładzie w pomieszczeniach wykonuje się jednak najczęściej z materiałów na bazie gipsu, stosując fabryczne mieszanki (gładzie, szpachle) nakładane w postaci mokrej, a następnie po wyschnięciu szlifowane drobnym papierem ściernym w celu nadania im idealnej gładkości i równości powierzchni (obróbka na sucho).

Taki sposób aplikacji i obróbki powoduje niestety zapylenie, dlatego niektórzy producenci oferują gładzie do obróbki na mokro z pominięciem lub zminimalizowaniem obróbki na sucho. Obróbka na mokro wymaga większych umiejętności i doświadczenia, a najważniejsze jest przystąpienie do wygładzania powierzchni we właściwym momencie – po wstępnym związaniu, ale jeszcze przed utwardzeniem gładzi.

Można wówczas powierzchnię wyrównać gładką pacą ze stali nierdzewnej, uzyskując równą i gładką płaszczyznę. Jest to technika stosowana podczas nakładania tynków gipsowych i tylko niektóre gładzie nadają się do takiej obróbki, informuje o tym producent na opakowaniu danego wyrobu.