biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

nowoczesna łazienka

Remont… Niektórym już na samo wspomnienie tego słowa włosy wręcz jeżą się na głowie. Dla większości z nas remont to same utrapienia, kłopoty i przeciwności, nie wspominając już o wciąż rosnących kosztach. Do tego ciągle oddalający się termin zakończenia prac i ten wszędobylski kurz, bałagan, który wpędza nas w zły humor, pomimo już widocznych efektów remontu.

Za szczególnie uciążliwe uznawane są remonty łazienek, szczególnie wtedy, gdy skuwana jest stara glazura. Jak się jednak okazuje, nie zawsze trzeba usuwać płytki. Są już sposoby na przyklejenie nowych bezpośrednio na starych.

Nowoczesne kleje do płytek ceramicznych pozwalają na uzyskanie mocnego i trwałego połączenia, także w tak wymagających zastosowaniach, jak układanie płytek bezpośrednio na powierzchni starej okładziny. Rozwiązanie to ma niewątpliwe zalety w postaci znacznie mniejszej pracochłonności – nie trzeba skuwać starych płytek, wynosić gruzu do kontenera, a później znów wyrównywać powierzchni pod nowe płytki. Pozwala oszczędzić czas i pieniądze.

Z drugiej jednak strony, istnieją pewne ograniczenia prowadzenia tego typu prac i w praktyce nie zawsze można je zrealizować. Podstawowe ograniczenie to fakt, że przyklejając nowe płytki na starych, niestety podnosi się poziom posadzki. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, gdyż wtedy pojawia się niepożądany próg na styku z powierzchnią podłogi w innym pomieszczeniu, np. z panelami w korytarzu.

Jeżeli płytki będą przyklejane w kilku pomieszczeniach i poziom podłogi ogólnie się podwyższy, konieczne będzie z kolei podcinanie drzwi, aby mogły się swobodnie otwierać i zamykać. Dla każdego budynku należy zatem indywidualnie zdecydować, czy z takich oto praktycznych względów opisywane rozwiązanie jest możliwe. Poniżej znajdują się natomiast podstawowe zasady przyklejania nowych płytek na starych.

Zasada nr 1

Pierwsza zasada jest najważniejsza – stare płytki nie mogą być glazurowane, czyli nie mogą posiadać szklistej, błyszczącej powierzchni Nawet bardzo wysokiej jakości klej może bowiem nie zapewnić odpowiedniej przyczepności międzywarstwowej. Rozwiązania są tutaj dwa: pierwsze, to niestety skuć płytki, natomiast drugie – to usunięcie wierzchniej warstwy płytek (glazury) poprzez użycie szlifierki z tarczą diamentową.

Zasada nr 2

Istniejąca okładzina z płytek ceramicznych ma odpowiednią przyczepność do podłoża. Należy to sprawdzić poprzez delikatne ostukanie całej powierzchni młotkiem – jeżeli w jakichś miejscach ostukiwania powoduje głuchy odgłos (dudnienie), oznacza to że płytka jest częściowo lub całkowicie odspojona od podłoża. W takich przypadkach nie można przyklejać nowych płytek na starych.

W razie odspojenia tylko pojedynczych płytek, należy je usunąć i wymienić, natomiast jeżeli odspojenia są na większych fragmentach, lepiej nie ryzykować i zrezygnować z układania na nich nowych płytek. Zwiększyłoby to zarówno koszty materiału, jak i robocizny.

Zasada nr 3

Powierzchnię starych płytek należy dokładnie umyć i odtłuścić, stosując silne detergenty, a następnie dokładnie je spłukując. Później trzeba odczekać do wyschnięcia.

Zasada nr 4

Do przyklejania płytek na starej okładzinie konieczne jest zastosowania kleju cementowego o zwiększonej przyczepności i elastyczności. Techniczne oznaczenie tego kleju, które producent umieszcza na opakowaniu, to C2 TE lub C2TE S1. W razie wątpliwości można jeszcze dopytać u sprzedawcy lub doradcy technicznego producenta.

Klej trzeba nakładać na obie łączone powierzchnie, tzn. zarówno na stare płytki (klej rozprowadza się pacą zębatą), jak i na spód każdej nowej płytki (rozprowadzamy gładką stroną pacy). Po przyłożeniu i dociśnięciu uzyskuje się trwałe i mocne połączenie.

Zasad nr 5

Klej użyty do przyklejania płytek na starej okładzinie może wysychać znacznie dłużej niż na zwykłym podłożu. Przed spoinowaniem płytek lepiej zatem odczekać co najmniej 48 godzin.