biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

remont a fugi epoksydowe

Do niedawna fugowanie płytek w mieszkaniach i domach odbywało się zawsze przy użyciu masy cementowej. Doskonałe jednak właściwości fugi epoksydowej, wykorzystywanej zwykle w publicznych toaletach, pomieszczeniach pływalni, basenach czy narażonych na częsty kontakt z wodą innego rodzaju budynkach użyteczności publicznej sprawiły, że zaczęto stosować ją również w prywatnych mieszkaniach.

Co to jest fuga epoksydowa?

Fuga epoksydowa to masa, która bazuje oczywiście na żywicy epoksydowej, dlatego ma podobne do niej właściwości. Produkt jest dwuskładnikowy i zawiera stanowiącą właściwe wypełnienie pastę epoksydową oraz utwardzacz. Przed aplikacją fugi należy dokładnie wymieszać ze sobą pastę i utwardzacz w takiej ilości, żeby zdążyć zużyć cały przygotowany materiał w ciągu kilkunastu minut.

Fuga epoksydowa twardnieje po około 30 minutach i jeśli nie nałożymy mieszanki w tym czasie, należy ją wyrzucić, ponieważ nie nadaje się już do użytku. Dokładna receptura przygotowania fugi do nałożenia zawsze podana jest przez producenta i należy jej ściśle przestrzegać.

Jaka fuga do łazienki, a jaka na taras, czyli gdzie stosować masę epoksydową, a gdzie cementową?

Fuga epoksydowa jest zdecydowanie bardziej trwała od cementowej, w przeciwieństwie do niej nie ulega również zabrudzeniom i jest wodoodporna. Z tych powodów nadaje się do zastosowania zarówno w kuchni, gdzie niestraszne jej tłuszcze, czerwone wino czy kurkumina, jak i w garażu, w którym poradzi sobie z kapiącym olejem, smarem czy ściekającą z auta wodą lub topniejącym śniegiem. Fuga epoksydowa to również doskonałe rozwiązanie w przydomowym basenie, jeśli takowy posiadamy.

Choć fugi epoksydowe doskonale radzą sobie w każdych warunkach, to jednak istnieje wyjątek – miejsce, w którym bezwzględnie należy użyć fug cementowych. Jest nim taras oraz balkon. Dlaczego? Epoksydowej fudze z całą pewnością nie zaszkodzi woda, mróz czy słońce (choć z tym ostatnim trzeba uważać, do czego jeszcze wrócimy w tym artykule), to jej użycie do spoinowania płytek balkonowych może spowodować odparzanie i odpadanie kafli. Masa epoksydowa to bariera paroprzepuszczalna i skutecznie może zapobiec niezbędnemu na tarasach odprowadzaniu wilgoci osadzającej się pod płytkami, powodując nieodwracalne zniszczenia. W tym przypadku znacznie bardziej bezpieczna jest fuga cementowa.

Jak fugować płytki za pomocą preparatów epoksydowych?

Proces fugowania przy pomocy masy epoksydowej nie jest szczególnie skomplikowany, jednak różni się nieco od aplikacji fug cementowych. Materiał epoksydowy nakłada się za pomocą przeznaczonych do tego narzędzi – specjalnej pacy, twardych gąbek z włókniny do przecierania fug oraz celulozowych, służących do profilowania.

Używając fug epoksydowych, dużo więcej wagi należy przyłożyć do zachowania czystości. W przypadku cementu, nawet jeśli nie domyje się płytek bezpośrednio po fugowaniu, usunięcie materiału z kafla nie stanowi większego problemu, również po upływie dłuższego nawet czasu po zakończeniu robót. Natomiast fuga epoksydowa wysychając, mocno przywiera do płytki i dużo trudniej usunąć takie zabrudzenie.

Fuga epoksydowa – jak zmyć stare wypełnienie?

Choć fugi epoksydowe są trwałe i zwykle bez problemu przetrwają do kolejnego remontu łazienki wraz z płytkami, które spajają, to jednak niekiedy zdarza się (głównie z powodu błędów w spoinowaniu), że trzeba fugę epoksydową usunąć, żeby położyć nową. Jak to zrobić? Można użyć:

  • preparatów chemicznych – usuwanie starej fugi w ten sposób jest dość żmudne, ponieważ preparaty działają powierzchniowo i fugę trzeba zdejmować warstwa po warstwie, co wymaga wiele czasu,
  • szlifierki kątowej lub innego narzędzia – mechaniczne usuwanie fugi jest szybsze, jednak naraża płytki na uszkodzenia,
  • opalarki – ogrzana fuga mięknie pod wpływem temperatury i dzięki temu można w łatwy sposób wyciągnąć ją z przestrzeni między kafelkami. Niestety, nie wszystkie płytki wytrzymają nagrzewanie, dlatego i ta metoda nie zawsze nadaje się do zastosowania.

Biała fuga epoksydowa żółknie, czyli o wadach preparatów epoksydowych

Do wad fug epoksydowych należy z pewnością ich dość wysoka cena, a także trudności w aplikacji, szczególnie jeśli nie ma się niezbędnej wprawy. Niestety, wiele tego rodzaju produktów (choć oczywiście nie wszystkie) posiada jeszcze jeden, dość istotny mankament – zmienia kolor pod wpływem promieniowania UV.

O ile jednak w przypadku fug kolorowych niewielka zmiana barwy jest do zaakceptowania, o tyle fugi białe, narażone na stałą ekspozycję słoneczną, mogą żółknąć, co oczywiście wygląda nieestetycznie. Decydując się więc na fugę epoksydową, warto pamiętać nie tylko o jej zaletach, ale również o wadach.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.