biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

kominek w domu

Wobec rosnącego w zastraszającym tempie zanieczyszczenia powietrza, które w wielu rejonach Polski doprowadziło do wprowadzenia bardzo restrykcyjnych wymogów związanych z paleniskami, kominek niegdyś eksploatowany w sezonie zimowym stał się jedynie monumentalną ozdobą salonu.

Rozwiązanie dla właścicieli tradycyjnych kominków – wkłady kominkowe elektryczne

Koszt dopasowania kominka używanego okazjonalnie do wymogów przepisów unijnych jest na tyle duży, że wielu użytkowników wolało zrezygnować z korzystania z niego, niż inwestować w adaptację. Ciekawą alternatywą może stać się w takim przypadku imitacja kominka w postaci elektrycznego odpowiednika.

Właściciele egzemplarzy konwencjonalnych, chcąc zamontować wersję elektryczną w swoim domu, mają zadanie ułatwione – wystarczy w istniejącej obudowie umieścić wkład do kominka elektrycznego i dalej cieszyć się już nie ciepłem (chociaż są modele z termoobiegiem umożliwiającym dogrzanie pomieszczenia), ale na pewno przyjemną atmosferą.

Oczywiście nie obejdzie się bez niewielkiej ingerencji w istniejący stan pomieszczenia – przede wszystkim trzeba dobrać odpowiedniej wielkości wkład, co przy dostępnym wyborze ofert nie powinno być szczególnie skomplikowane. Zresztą większość firm zajmujących się profesjonalną sprzedażą kominków elektrycznych oferuje usługę montażu i potrafi dopasować swój produkt do istniejącej obudowy.

Zasilanie kominka w energię elektryczną

Kominki elektryczne, jak wszystkie urządzenia zasilane energią, wymagają doprowadzenia zasilania w odpowiednie miejsce, co również należy przewidzieć i przygotować instalację przed montażem. Na szczęście nie jest to szczególnie skomplikowane i nie wymaga dużej ingerencji w stan istniejący.

Większość kominków elektrycznych zasilana jest po prostu z gniazdka elektrycznego 230 V, zatem jedyne, co trzeba zrobić, to zapewnić takie gniazdko w pobliżu kominka, a najlepiej w takim miejscu, żeby ze względów estetycznych dało się ukryć miejsce zasilania przed wzrokiem.

Kominek elektryczny – wynalazek nie tak nowy, jakby mogło się wydawać

W latach dziewięćdziesiątych XIX wieku Brytyjczycy Crompton i Dowsing opatentowali szereg wynalazków, m.in.: elektryczną kuchenkę, podgrzewany talerz i czajnik. Wśród nich znajdował się również elektryczny kominek. O ile jednak kuchenka elektryczna wkrótce po opatentowaniu trafiła do produkcji i była chętnie kupowana, o tyle niskie właściwości grzewcze kominka elektrycznego sprawiły, że nie cieszył się dużym zainteresowaniem.

Dopiero po wynalezieniu żaroodpornego stopu niklu i chromu w 1906 roku kominki, dzięki możliwości ich rozgrzania bez konsekwencji w postaci pęknięć urządzeń czy wywołania pożaru, stały się użyteczne i trafiły do produkcji około 1912 roku.

Nie tylko dla właścicieli domów – elektryczny kominek w mieszkaniu

Kominek elektryczny w salonie daje nam możliwość wykreowania przytulnego i emanującego dostojnym spokojem pomieszczenia, nawet jeżeli przyszło mieszkać nam w niewielkim mieszkaniu w bloku. Dzięki oferowanym rozwiązaniom możemy nawet na stosunkowo małej przestrzeni cieszyć się do złudzenia przypominającym naturalny płomieniem.

Producenci polecają do małych pokojów rozwiązanie takie jak kominek elektryczny na ścianę. Jest to urządzenie, które nie wymaga specjalnej obudowy i nie zabiera wiele miejsca. Nie jest też ciężkim sprzętem. Kominek elektryczny naścienny o wymiarach 900 × 500 mm ma na ogół głębokość około 15 cm, i wagę 15 kg, dlatego jego montaż nie wymaga specjalnych przygotowań czy adaptacji pomieszczeń.

Mankamentem pozostaje jednak mało „kominkowy” wygląd. Kominka naściennego nie można powiesić we wnęce, zabrania tego specyfikacja produktu. Świetnie za to urządzenia te prezentują się we wnętrzach nowoczesnych, gdzie ich „obrazkowość” nie razi, a nawet stanowi bardzo interesujący element wystroju.

Jeśli natomiast zależy nam na efekcie zbliżonym do tradycyjnego, warto przed podjęciem decyzji o zakupie obejrzeć kominki elektryczne do zabudowy lub też gotowe zestawy z obudową (również w wersjach narożnych) – wybór kolorów, stylów i rozmiarów tych ostatnich jest bardzo duży, a dodatkową zaletę stanowi fakt, że od razu widzimy, jak wygląda efekt końcowy.

A kiedy nie mamy miejsca przy ścianie?

Użytkownicy mieszkań na poddaszu, w których ściany o normalnej wysokości zajęte są już przez szafy i regały, nie muszą rezygnować z kominka. To między innymi dla nich stworzono osobną kategorię – kominki elektryczne wolnostojące. Estetyka ich wykonania pozwala na ustawienie w każdym miejscu domu czy mieszkania. Nie tylko modele całkowicie oszklone czy też wyposażone w szyby z dwóch stron, ale również te bardziej tradycyjne, z szybą jedynie od frontu, prezentują się dobrze z każdej perspektywy.

Jedynym „wyzwaniem” jest w ich przypadku doprowadzenie zasilania w taki sposób, żeby było jak najbardziej ukryte. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest montaż gniazdka podłogowego, choć jeśli inwestor opiera się przed ingerencją w podłogę, kreatywny elektryk poradzi sobie i z tym problemem, zachowując jednocześnie zgodność ze sztuką budowlaną i bezpieczeństwo użytkowników.

Dlaczego warto wybrać kominek elektryczny – wady i zalety rozwiązania

Choć zwolenników tradycyjnych kominków opalanych drewnem z pewnością kominek elektryczny nie zadowoli, to jednak może być świetną alternatywą w przypadku, kiedy budowa lub użytkowanie kominka spalinowego jest niemożliwe. Poniżej zestawiliśmy w skrócie najważniejsze zalety i wady kominka elektrycznego.

Zalety

Wady

możliwość posiadania kominka, w przypadku gdy budowa tradycyjnego nie jest możliwa imitacja prawdziwego płomienia
ogromny wybór modeli brak efektów zapachowych i dźwiękowych palącego się drewna
łatwość instalacji nie może służyć jako system grzewczy całego domu
niewielkie koszty eksploatacji
bezobsługowość w porównaniu z kominkiem tradycyjnym
niskie zagrożenie pożarowe
brak zagrożenia zatrucia czadem
AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.