Stolarka drzwiowa to bardzo ważny element wyposażenia wnętrz. Drzwi pełnią w naszym domu czy mieszkaniu istotne funkcje – z jednej strony umożliwiają przemieszczanie się pomiędzy pomieszczeniami, a z drugiej – stanowią przesłonę wizualną i dźwiękową. Zamknięte mogą odizolować nas od sąsiedniego korytarza czy pokoju, a otwarte – włączyć do pomieszczenia znajdującego się obok.
Jak powstał pomysł na drzwi przesuwne?
Początkowo ludzkość znała tylko drzwi zewnętrzne, które ewoluowały z różnego rodzaju przesłon czy kotar zasłaniających wejście do szałasu czy namiotu. W trwałych domach musiały stać się solidnymi przegrodami, które nie tylko chroniły przed zimnem czy ciekawskimi spojrzeniami, ale także przed niepożądanym wtargnięciem osób postronnych.
Dla domostw najczęściej wykonywano je z drewna, co zresztą miało miejsce bardzo długo, ponieważ dopiero współczesna technologia pozwala na wykorzystanie innych materiałów. Zresztą do dnia dzisiejszego dostępne są na rynku drzwi drewniane, szczególnie te wewnętrzne.
Choć udoskonalane, drzwi na ogół przyjmowały i nadal przyjmują formę wahadłową. Nie wiadomo, czy system drzwi przesuwnych został przejęty przez jedną kulturę od drugiej (prawdopodobne, że mogliśmy drzwi przesuwne wprowadzić w Europie dzięki Japończykom), czy pomysł ten powstał niezależnie w różnych miejscach na świecie. Dziś korzystamy z dobrodziejstw drzwi przesuwnych, które mają naprawdę sporo zalet.
Drzwi przesuwne wewnętrzne – co przemawia za ich zastosowaniem?
Eleganckie drzwi przesuwne szklane, skrzydła drewniane, z lustrem czy też popularne szczególnie w niewielkich mieszkaniach w latach 80 i 90, drzwi przesuwne harmonijkowe łączy jedna zaleta: oszczędność miejsca w płaszczyźnie prostopadłej do ścianki, w których zostały zamontowane.
Ma to oczywiście duże znaczenie w niewielkich przestrzeniach, które trzeba wykorzystać w sposób jak najbardziej efektywny. Mimo to nawet w dużych domach przesuwne drzwi cieszą się powodzeniem i są często stosowane. Dlaczego? Po prostu mają sporo zalet:
- oszczędzają miejsce,
- zapewniają większe bezpieczeństwo (gwałtowne ich otwarcie nie spowoduje uderzenia nimi kogoś znajdującego się za drzwiami),
- nadają wnętrzu harmonię i uporządkowanie,
- nie niszczą się z powodu obijania się o meble, nie niszczą też mebli,
- mogą całkowicie chować się w ścianach, w związku z czym otwarte w sposób naturalny łączą pomieszczenia, a zamknięte – rozdzielają je według potrzeb mieszkańców.
Warto również wiedzieć, że drzwi przesuwne do pokoju zwykle zaopatrzone są w zamek i kluczyk, a ich używanie nie różni się niczym od korzystania z kluczyka w tradycyjnej stolarce. Tym samym przesuwne drzwi technicznie właściwie nie mają wad, pod warunkiem że są doskonale wykonane i profesjonalnie zamontowane. To właśnie w montażu najłatwiej popełnić błąd, a konstrukcja drzwi przesuwnych, żeby była wystarczająco dźwiękoszczelna oraz nie pozostawiała nieestetycznych szpar, musi być dopasowana do skrzydła perfekcyjnie – tylko wtedy drzwi będą cicho i gładko się otwierać oraz zamykać, a także możliwe będzie przekręcenie kluczyka w zamku.
Jedynym minusem drzwi przesuwnych dobrej jakości jest ich cena – zwykle kosztują 20–30 % drożej niż drzwi wahadłowe wykonane z tego samego materiału i w jednakowym standardzie.
Drzwi przesuwne do łazienki – czy to dobry pomysł?
Są w naszych domach i mieszkaniach miejsca, w których każdy oczekuje intymności. Należą do nich łazienki, dlatego mimo wartości, jaką jest oszczędność miejsca, wiele osób ma opory przed zastosowaniem w nich drzwi przesuwnych. Czy słusznie? Skrzydło przesuwne do łazienki, dobre jakościowo oraz właściwie zamontowane, zapewnia identyczną dźwiękoszczelność oraz ochronę przed wzrokiem jak drzwi wahadłowe.
Można je również swobodnie wyposażyć w typowy zamek łazienkowy oraz bez problemu zamykać je i otwierać tak jak skrzydło tradycyjne. Dlatego drzwi przesuwne naścienne czy wewnątrzścienne do łazienki to bardzo dobre rozwiązanie, które oszczędzając miejsce na korytarzu czy w łazience, dodaje wnętrzom elegancji oraz zwiększa bezpieczeństwo.
Kiedy stosować drzwi tarasowe przesuwne?
Drzwi balkonowe przesuwne to rozwiązanie podyktowane głównie względami technicznymi. Skrzydło drzwi tarasowych jest bardzo ciężkie, dlatego przy większych szerokościach drzwi wahadłowe narażone byłyby na częste awarie. Z tego powodu wprowadzono system drzwi przesuwnych, dzięki któremu nie tylko zapewniono większą trwałość stolarki, ale również możliwość łatwego otwierania i zamykania drzwi bez konieczności przykładania dużej siły.
Choć w wielu rozwiązaniach przesuwne drzwi balkonowe sprawdzają się doskonale, to niekiedy lepsze okazują się tradycyjne skrzydła wahadłowe – ma to miejsce szczególnie przy stosunkowo wąskich otworach okiennych. Żeby mogły być otwierane, skrzydła przesuwne musiałyby być wąskie, zawężając jeszcze wyjście na taras czy balkon. W takim przypadku lepiej zainstalować drzwi balkonowe dwuskrzydłowe, dzięki którym można wykorzystać szerokość całego otworu.