biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

kamienne schody w domu zalety

Schody betonowe to rozwiązanie często stosowane w domach jednorodzinnych. Można je wykończyć na wiele sposobów – pozostawiając surowy, zaimpregnowany beton doskonale komponujący się z wnętrzami industrialnymi, stosując stopnice z lastryko czy wylewając żywicę epoksydową.

Oczywiście można ułożyć również tradycyjne płytki ceramiczne, drewno lub kamienne płyty. Te ostatnie dodają wnętrzu elegancji i pasują, w zależności od rodzaju kamienia oraz kolorystyki, zarówno do wystroju tradycyjnego, jak i do wnętrz minimalistycznych.

Zalety i wady schodów z kamienia

Schody z kamienia prezentują się zawsze okazale – jest to ich główna zaleta, jeśli chodzi o design. Nie można odmówić im elegancji i luksusowego looku, niezależnie od kolorystyki i formy. Drugą ważną zaletą schodów wykończonych kamieniem jest ich trwałość i odporność na mechaniczne uszkodzenia, szczególnie w przypadku materiału najczęściej wykorzystywanego w funkcji stopnic, czyli marmuru oraz granitu.

Do wad kamiennych schodów należy bez wątpienia zaliczyć wysoką cenę surowca. Pewną niedogodnością jest też poślizg wypolerowanego marmuru czy granitu. Z jednej strony gładka powierzchnia ułatwia utrzymanie stopnic w czystości, z drugiej powoduje konieczność zachowania ostrożności podczas korzystania ze schodów.

Marmurowe stopnie na schody betonowe – połysk i elegancja

Wykończenie schodów betonowych marmurem to doskonałe rozwiązanie do wnętrz tradycyjnych, choć odpowiednio dobrany marmur pięknie prezentuje się również w nowoczesnych budynkach. Kamień świetnie sprawdzi się, jeśli oczekujemy efektu wysokiego połysku – marmur można wypolerować naprawdę mocno.

Główną zaletą kamienia, poza spektakularną urodą, jest dostępność marmuru w kolorystyce ocieplającej wizualnie chłodne w praktyce stopnie, a także struktura, która nie zdradza obecności zabrudzeń i plam. Warto jednak wiedzieć, że marmur jest kamieniem, który źle znosi działanie silnych detergentów i kwasów – przebarwia się pod ich wpływem i matowieje. Do mycia marmurowych schodów warto używać specjalnie do tego przeznaczonych środków zamiennie ze zwykłą, ciepłą wodą.

Warto wspomnieć, że marmur, który pięknie prezentuje się we wnętrzach, nie sprawdza się na zewnątrz – jest zbyt nasiąkliwy, a poza tym pod wpływem wody staje się ekstremalnie śliski.

Granit na schody wewnętrzne – monumentalna trwałość

Betonowe schody wewnętrzne można wykończyć stopnicami granitowymi. Ten kamień jest wyjątkowo twardy i odporny na uszkodzenia, dlatego idealnie nadaje się do zastosowania w ciągach komunikacyjnych, nawet tam, gdzie korzysta z nich wiele osób. Jego dodatkowym atutem jest mnogość odcieni – od kamieni barwy grafitowej, poprzetykanych gęstymi wzorami, poprzez ciemnoszare, jaśniejsze, nakrapiane, aż po ciepłe i delikatne beże.

Stopnie granitowe mają jeszcze jedną zaletę – trudno je uszkodzić środkami chemicznymi stosowanymi w gospodarstwie domowym do sprzątania. Łatwo za to utrzymać granit w czystości.

Schody zewnętrzne betonowe ze stopnicami z kamienia – piękne i trwałe

W naszej strefie klimatycznej na zewnątrz najlepiej sprawdzają się schody granitowe. Ten solidny, mechanicznie odporny kamień doskonale znosi zarówno promieniowanie słoneczne i wysokie temperatury podczas lata, jak i zimowe mrozy.

Innym kamieniem chętnie stosowanym jako okładzina betonowych schodów zewnętrznych jest odporny na ścieranie twardy bazalt. Niestety, zarówno bazalt, jak i granit podczas deszczowej pogody stają się bardzo śliskie, dlatego warto stosować w ich przypadku specjalne listwy antypoślizgowe.

Poza granitem i bazaltem na zewnętrznych schodach domów często można spotkać również twarde piaskowce. Choć odznaczają się znacznie mniejszą wytrzymałością niż granit czy bazalt, ich zaletą jest szorstka powierzchnia, która nawet pod wpływem deszczu nie staje się nadmiernie śliska.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.