biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

jak ogrzać stary dom

Z różnych względów dzieje się tak, że ludzie nie mogą albo nie chcą wybudować nowego domu lub zamieszkać w nowym mieszkaniu. Niestety, stare budynki, choć zwykle piękne i przestronne, często łatwo się wychładzają, ponieważ są nieocieplone albo ocieplone niewystarczająco. Żeby uniknąć ogromnych kosztów ogrzewania (najczęściej przy więcej niż niezadowalającej temperaturze wewnątrz pomieszczeń), ocieplenie domu od wewnątrz okazuje się jedynym sensownym rozwiązaniem.

Ocieplenie ścian od wewnątrz – kiedy je zastosować?

Ocieplenie od wewnątrz stosuje się w budynkach, w których chcemy zachować elewację w jej niezmienionej formie lub ze względu na wymagania konserwatora zabytków nie ma innej możliwości. Oczywiście istnieją budynki, których w ogóle się nie dociepla, ponieważ zarówno elewacja zewnętrzna, jak i wewnętrzna (np. pokryta cennymi freskami) stanowi dziedzictwo kulturowe i tego rodzaju prace budowlane są niedopuszczalne. Dotyczy to jednak niewielkiego procenta istniejących budowli – najczęściej zamków, pałaców i kościołów.

Ocieplenie mieszkania od wewnątrz – paroprzepuszczalność ścian

Najczęściej ocieplenie wewnętrzne stosuje się w domach z bali, cegły, gliny lub kamienia. Decydując się na takie przedsięwzięcie, pierwszym krokiem jest ustalenie paroprzepuszczalności ścian zewnętrznych, czyli ich zdolności do odprowadzania wilgoci na zewnątrz.

Ściany paroprzepuszczalne to „ściany oddychające” – dzięki tej właściwości nie występuje zjawisko kondensacji pary wodnej wewnątrz muru, co zapobiega obniżeniu izolacyjności termicznej ściany i stratom ciepła w sezonie grzewczym, a także powstawaniu grzybów i pleśni.

W przypadku budynków dawnych większą paroprzepuszczalnością odznaczają się ściany drewniane, o konstrukcji drewnianej wypełnione gliną lub cegłą, wykonane z cegły niższej jakości, słabo wypalanej lub gliny. Zdecydowanie niższa paroprzepuszczalność charakteryzuje ściany kamienne i z cegły mocno wypalonej, o wysokiej jakości.

Docieplanie budynków od wewnątrz – używane materiały

Czym ocieplić mieszkanie od wewnątrz? To jedno z podstawowych pytań, które siłą rzeczy pojawia się przy trudnym przedsięwzięciu remontowym, jakim jest docieplanie ścian w już wybudowanych, często starych, a nawet zabytkowych budynkach. Materiały do ocieplenia ścian od wewnątrz to standardowe materiały budowlane, jakich używa się do celów remontowych w wielu okolicznościach.

Najchętniej używana jest do tego celu wełna mineralna, co ma swoje racjonalne uzasadnienie. Wełna jest miękka, można ją łatwo dopasować do każdego kształtu. Dobrze użyta i dokładnie ułożona nie tworzy żadnych luk i ściśle przylega do innych powierzchni.

Ponadto wełna jest surowcem naturalnym i odznacza się wysoką paroprzepuszczalnością, co ma duże znaczenie w przypadku ścian „oddychających”, ponieważ zastosowana od wewnątrz nie tworzy nieprzepuszczalnej warstwy, która mogłaby stwarzać większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z kondensacją pary wodnej.

Jak ocieplić ścianę od wewnątrz w domu o prze grodach paroprzepuszczalnych?

Ocieplenie ściany o wysokiej paroprzepuszczalności wymaga szczeliny pomiędzy ścianą zewnętrzną a docieplającą ścianką wewnętrzną, dlatego konstrukcję drewnianą, która stanowić będzie szkielet do zamocowania wełny mineralnej, wybudować należy w odległości 2–3 cm od ściany zewnętrznej. Szczelina ta bezwzględnie musi być wentylowana, dlatego w ściance wewnętrznej nawierca się u dołu niewielkie otwory.

Góra szczeliny albo pozostaje otwarta (np. już na strychu), albo również nawierca się w górnej części ściany otwory, z tym, że powinno ich być mniej więcej dwa razy więcej niż w przypadku otworów dolnych, żeby zapewnić dobrą wentylację szczeliny.

Konstrukcję drewnianą stawianą w systemie podobnym jak kanadyjski, od strony szczeliny zabezpiecza siatka, sznurek snopowiązałkowy lub w przypadku ścian o dużej przepuszczalności wiatru (np. ścian z bali) wysokoparoprzepuszczalna izolacja termiczna. Ten zabieg gwarantuje, że przy zakładaniu wełny szczelina nigdzie nie zostanie zamknięta i zapewni dobre ocieplenie od wewnątrz.

Płyty z wełny oraz konstrukcję ścianki osłania się od wewnątrz paroizolacją, a na to wykonuje płyty gipsowo-kartonowe na ruszcie.

Jak ocieplić mieszkanie od wewnątrz – ściany o niskiej paroprzepuszczalności

W przypadku ścian o niewielkiej paroprzepuszczalności izolacja ścian od wewnątrz przed wilgocią w formie szczeliny nie jest potrzebna. Można oczywiście wykonać docieplenie w taki sposób, jak w przypadku ścian lepiej oddychających, ale nie jest to konieczne. Łatwiej wybudować podwójny ruszt drewniany z listew wypełniony wełną (eliminacja mostków termicznych), a następnie przykryć go folią paroprzepuszczalną i zamocować płyty gipsowo-kartonowe.

W każdym przypadku należy zadbać o dobrą wentylację pomieszczeń. Najlepiej mechaniczną nawiewno-wywiewną. Co prawda grawitacyjna też może dobrze spełniać swoją funkcję, jednak pod uwagę trzeba tu wziąć inne elementy domu, np. stolarkę okienną, która może wymagać wyposażenia w nawiewniki gwarantujące prawidłową cyrkulację wewnątrz mieszkania.

Czym ocieplić ścianę od wewnątrz, czyli kilka słów o wadach styropianu

Ocieplenie ścian od wewnątrz wełną mineralną to standard. Teoretycznie stare budynki od wewnątrz można ocieplić styropianem, jednak dotyczy to tylko ścian o niskiej paroprzepuszczalności. Najczęściej wykonuje się takie ocieplenie przy użyciu metody lekkiej mokrej. Ścianę ociepla się styropianem, na to daje się siatkę z włókna szklanego i tynk.

Zaletą tej metody jest to, że jest łatwiejsza niż wykonanie wewnętrznej ściany szkieletowej, niestety poza tym ma ona kilka wad – jest droższa i wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne – nawet lekkie uderzenie miotłą przy sprzątaniu może spowodować wgniecenie ściany. Poza tym, ze względu na dość grubą warstwę styropianu, która jest konieczna przy tej metodzie, zawieszenie półki czy choćby obrazka na ścianie jest nie lada wyzwaniem.

Warto dodać, że bezwzględnie nie stosuje się styropianu zamiast wełny mineralnej przy szkieletowej konstrukcji ściany wewnętrznej – jest do tego celu zbyt sztywny i powoduje powstawanie zbyt wielu mostków termicznych. Dlatego co do zasady ocieplenie ścian wełną mineralną od wewnątrz jest znacznie częściej stosowaną metodą.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.