jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

jak najlepiej urządzić łazienkę

Uwaga: artykuł to efekt połączenia i uaktualnienia innych Naszych artykułów które zastępuje

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu lub mieszkaniu. Warto zapewnić sobie w niej maksimum komfortu użytkowania, nie zapominając przy tym o estetyce wnętrza. W poniższym poradniku podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę podczas aranżacji łazienki.

Jak urządzić łazienkę – najważniejsze zasady

Łazienka powinna być urządzona w sposób ergonomiczny. Ergonomia to przede wszystkim wygoda i funkcjonalność związane z korzystaniem z wyposażenia znajdującego się w pomieszczeniu. W praktyce chodzi o to, by projektując nowoczesne łazienki, umieścić wszystkie sprzęty na takiej wysokości i w takiej odległości od siebie, aby dało się z pomieszczenia swobodnie korzystać.

Łazienka jest tym miejscem w domu, które, ze względu na swoje funkcje, dość trudno zaprojektować. Dzieje się tak zwłaszcza w polskich warunkach, gdy zazwyczaj do czynienia mamy z małymi łazienkami w bloku, których metraż nie przekracza 4–5 m² (jest to obecnie standard deweloperski) i które oprócz funkcji kąpielowej i relaksacyjnej musi odegrać także bardziej użytkową rolę – pralni, a nieraz również suszarni.

Oznacza to, że oprócz prysznica, wanny, umywalki i WC, musimy znaleźć jeszcze miejsce na pralkę oraz schowek na proszki do prania i środki czystości. Ustawienie pionów kanalizacyjnych i wentylacyjnych nierzadko powoduje, że zadanie ergonomicznego rozmieszczenia niezbędnych elementów łazienki staje się wyzwaniem na tak małej powierzchni.

Umywalka, która zapewnia komfort

Ważnym elementem każdej łazienki jest umywalka. Na małej przestrzeni z oczywistych przyczyn, związanych z oszczędnością miejsca, ograniczamy się do jednej umywalki. W większych możemy sobie pozwolić na montaż dwóch, zwykle połączonych jednym blatem lub zamontowanych w obrębie jednego mebla – szafki podumywalkowej. Jest to praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli mieszkanie czy dom użytkuje większa rodzina. Jednak nawet kiedy dysponujemy dużą przestrzenią w łazience, a z mieszkania korzystają np. jedna lub dwie osoby, warto zastanowić się, czy urządzać łazienkę, wyposażając ją w dwie umywalki – takie rozwiązanie generuje dodatkowe koszty samej armatury, jak i baterii, a także wymaga utrzymania w czystości podczas użytkowania.

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na wyposażenie w postaci jednej umywalki, czy dwóch, żeby zachować funkcjonalność akcesorium, musimy przestrzegać pewnych określonych zasad związanych przede wszystkim z wysokością montażu.

Przyjmuje się, że górna krawędź umywalki powinna znajdować się na wysokości 85 cm do 90 cm od podłogi, przy czym ostateczna wysokość jest uzależniona od wzrostu użytkowników. Ponieważ zwykle jest on zróżnicowany, warto wypracować pewien kompromis. Pierwszy wymiar odnosi się do osób niższych i rodzin posiadających małe dzieci, drugi do zdecydowanie wysokich.

Jeżeli obok umywalki planujemy postawić pralkę i oba sprzęty przykryć wspólnym blatem, będziemy musieli zrezygnować z umywalki nablatowej. Wiąże się to z tym, że standardowa pralka ze wsadem z przodu ma wysokość 80 cm. Nad nią trzeba zostawić przestrzeń około 2 cm, tak by podczas wirowania nie uderzała o spód blatu. Tym samym uzyskujemy już 82 cm gotowej wysokości. Grubość blatu waha się 3–5 cm, co razem daje 85–87 cm. Gdybyśmy na blacie postawili umywalkę, której minimalna wysokość to 10–12 cm od podstawy, przekroczylibyśmy górną „granicę normy”, czyli wysokość 90 cm. Przy takim ustawieniu pralka-umywalka jesteśmy zatem zdani na montaż umywalki wpuszczanej w blat lub podblatowej albo na rozwiązanie, jakim jest blat łamany – w części pod umywalką zawieszony niżej niż w części nad pralką.

Najwygodniej jest, jeśli mamy miejsce na umieszczenie pralki w osobnej szafie, w której pomieścimy także środki czystości i proszki do prania. Niekiedy takie rozwiązanie uda się zastosować nawet w małej łazience, wykorzystując np. wnękę w ścianie.

funkcjonalna łazienka

Funkcjonalna toaleta

Obecnie powszechnie stosowanym rozwiązaniem przy montażu misek ustępowych i bidetów jest stelaż podtynkowy do urządzeń wiszących. Standardowa konstrukcja ma wysokość około 112 cm, co po zabudowie daje 120 cm na 20 cm głębokości. Miskę WC zawiesza się zwykle na wysokości 40–42 cm od podłogi. Żeby z niej wygodnie korzystać, po obydwu stronach toalety należy zostawić przynajmniej 20 cm odstępu od ściany lub pozostałych elementów wyposażenia łazienki. Jeśli planujemy montaż bidetu, to między nim a toaletą powinniśmy zostawić minimum 30 cm odstępu.

Niestety, w przypadku małych łazienek wymiary pomieszczenia nie zawsze pozwalają na uwzględnienie tych zaleceń. Żeby urządzić funkcjonalną łazienkę w takiej sytuacji, można spróbować zmienić układ urządzeń. Nie zawsze jest to jednak możliwe, ponieważ trzeba zachować odpowiednie spadki rur kanalizacyjnych, co zwykle stanowi największy problem podczas tego rodzaju zmian.

Niekiedy trudność stanowi lokalizacja samego stelażu i jego poprawny montaż. Ma to miejsce na przykład, kiedy pion kanalizacyjny biegnie tuż obok umywalki i nie da się w żaden sposób inaczej rozmieścić funkcji łazienki. Na szczęście i na to jest rada. Obecnie producenci wychodzą naprzeciw również i takim problemom, oferując niższe stelaże, nieprzekraczające wysokości 82 cm i głębokości 8–10 cm. Dzięki temu gotowa zabudowa nie jest wyższa niż 85–90 cm, czyli do wysokości umywalki. Przycisk od WC jest wówczas usytuowany u góry stelaża.

remont łazienki wanna czy kabina prysznicowa

Wanna czy prysznic?

Jeśli masz dużą łazienkę albo dwie czy więcej, nie musisz dokonywać wyboru. Możesz korzystać zarówno z szybkiego, orzeźwiającego natrysku, jak i relaksującej, długiej kąpieli w wannie.

Niestety, z reguły trzeba zdecydować się albo na oszczędny, zarówno pod względem ekonomicznym, ekologicznym, jak i przestrzennym, prysznic, albo na komfortową wannę. Co zatem wybrać? Jeżeli większość domowników to zwolennicy długich kąpieli – wybierz wannę. Kiedy chcesz postawić na ekologię i szybkie korzystanie z łazienki – zamontuj prysznic. Możesz również pójść na kompromis i zainstalować wannę z prysznicem. Nad wanną należy wówczas zamocować panel prysznicowy, a niezabudowane ścianami przestrzenie, zabezpieczyć przed rozbryzgiwaniem wody. Można to zrobić, montując specjalne szyby (np. ruchome, pełniące funkcję drzwiczek), ale także zwykłe drążki z zasłoną prysznicową. W ten sposób skorzystamy zarówno z szybkiego natrysku, jak i z długiej kąpieli.

jaką wanne wybrać

Jak wybrać odpowiednią wannę?

Decydując się na wannę, mamy do wyboru kilka opcji związanych z aranżacją – musimy zdecydować, co do materiału wykonania, zabudowy czy wielkości. Najbardziej popularne są obecnie wanny do zabudowy z tworzywa, które można kupić w rozmaitych kształtach, rozmiarach i kolorach. Nieco mniejszy wybór mamy, jeśli podobają się nam wanny wolnostojące, jednak i w tej kategorii znajdziemy spory asortyment modeli z tworzywa, ale także tradycyjnych, żeliwnych.

Na popularności zyskują również ostatnio wanny betonowe. Decydując się jednak na takie rozwiązanie, musimy wziąć pod uwagę duży ciężar, jakim obciążamy strop – nie wszędzie są możliwości techniczne dla zastosowania betonu. Często kupowane przez nabywców dwie dekady temu wanny z hydromasażem straciły nieco na popularności, jednak niezmiennie są dostępne w ofercie sklepów. Dlatego jeśli marzymy o takiej, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zainstalować ją w swojej łazience.

Wanny produkowane są w różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu da się dopasować je do niemal każdego pomieszczenia. Zawsze jednak trzeba się liczyć z tym, że wanna zajmie więcej miejsca niż prysznic.

Kabiny prysznicowe z brodzikiem

Kabiny prysznicowe wyposażone w brodzik to wciąż popularne rozwiązanie. Decydując się na nie, możemy wybierać spośród różnych kształtów (kwadratowe, prostokątne, półokrągłe, okrągłe) i wymiarów, dopasowując kupowany zestaw do wielkości danej łazienki i miejsca, które wygospodarujemy. Pamiętajmy jednak, że bardzo mała kabina nie zapewni nam komfortu, będzie po prostu zbyt ciasna i kąpiel w niej nie będzie przyjemnością.

Ciekawym rozwiązaniem są dostępne od niedawna na polskim rynku cienkie brodziki wykonane z tworzyw sztucznych, które można zlicować z płytkami podłogowymi lub mocować na płytkach, a także dociąć do dowolnego kształtu. Kabiny z cienkim brodzikiem to rozwiązanie pośrednie między klasycznym brodzikiem a natryskiem typu walk-in.

Kabiny prysznicowe typu walk-in

Alternatywą dla kabin prysznicowych z brodzikiem jest typ walk-in. Wygodne, pozbawione progów oraz wizualnie atrakcyjne, świetnie powiększają optycznie przestrzeń i stosunkowo łatwo utrzymać je w czystości. Prysznice bez brodzika doskonale wpisują się we współczesne łazienki, zarówno te o niewielkich rozmiarach w starszych mieszkaniach, jak i duże, przestronne w nowo budowanych domach lub miejskich kamienicach. Są doskonałym połączeniem funkcjonalności i nowoczesnego wyglądu. Jest to praktyczne rozwiązanie, które jednak generuje nieco wyższe koszty instalacji i wymaga więcej pracy niż w przypadku prysznica z brodzikiem.

Poza położeniem płytek w taki sposób, żeby zapewnić odpowiednie spady oraz właściwy dobór odpływu, który zagwarantuje odbieranie wody na bieżąco, należy wykonać także właściwe uszczelnienie podpłytkowe. Hydroizolacja zabezpieczy elementy budynku przed niszczącym działaniem wody. W przypadku pryszniców bez brodzika zalecane jest stosowanie hydroizolacji dwuskładnikowych, wraz z akcesoriami w postaci taśm, narożników i mankietów uszczelniających. Dopiero po wykonaniu hydroizolacji można przyklejać i spoinować płytki, a później zamontować ściankę prysznica i panel prysznicowy.

Prysznic walk-in różni się pod względem technicznym od kabiny z brodzikiem tym, że tradycyjny odpływ zastępuje w nim łazienkowa kratka ściekowa, a rura odpływowa schowana jest w posadzce. Ta z kolei łączy się poziomem (a często również okładziną) z podłogą w pozostałej części łazienki. W prysznicach walk-in stosuje się odpływy liniowe w postaci długich listew, punktowe i ścienne, w których woda odpływa luką w miejscu styku ściany z podłogą.

nowoczesny minimalistyczny prysznic

Komfortowe wymiary wanny i kabiny prysznicowej

Decydując się na nową aranżację naszej łazienki i wybierając zarówno wannę, jak i kabinę prysznicową, poza kwestią preferencji typu urządzenia oraz jego wyglądu, należy skupić się również na jego wymiarach. Przeciętna wysokość wanny to 60 cm od podłogi, przy czym producenci dołączają do swoich produktów regulowane nóżki, co pozwala na pewne odchylenia w górę i w dół. Przy tej wysokości baterię wannową umieszczamy optymalnie 90 cm od podłogi. Wygodna szerokość wanny prostokątnej to 70, 75, 85 cm, powyżej tych wymiarów zaczynają się już wanny dwuosobowe. Co do długości, to należy przyjąć, że najmniejsze wanny mają 150–160 cm, większe zarezerwowane są dla osób wysokich lub dla wanien dwuosobowych. W przypadku wanien narożnych czy okrągłych rozpiętość co do długości i szerokości jest znacznie większa.

Wygodny prysznic powinien mieć minimum 90 cm głębokości, chociaż standardem jest także prysznic 80 × 80 cm. Im głębszy i szerszy, tym oczywiście wygodniejszy. Wysokość kabin i drzwi oferowanych przez producentów wynosi około 200 cm. Niektóre firmy wykonują na zamówienie kabiny wyższe, przeznaczone dla bardzo wysokich klientów.

Baterię prysznicową powinniśmy umieścić na wygodnej wysokości 110 cm od dna brodzika lub podłogi w łazience z prysznicem bez brodzika, a ramię deszczownicy na około 210 cm. Te parametry można oczywiście indywidualnie dopasować do niestandardowych potrzeb.

co w łazience prysznic czy wanna

W jakie oświetlenie wyposażyć łazienkę?

Większość naszych łazienek nie jest wyposażona w okna, które dostarczają naturalne światło. A jeśli nawet dysponujemy takim pomieszczeniem, i tak warto zaaranżować sztuczne oświetlenie w przemyślany sposób. Poza lampą górną, która powinna zapewniać maksimum światła, warto zadbać o oświetlenie w okolicach lustra. Kinkiety bądź lustra z wbudowanymi diodami LED mają na celu ułatwić codzienną pielęgnację – makijaż, uczesanie czy golenie. Powinny zatem dobrze i równomiernie oświetlać naszą postać. Poza oświetleniem głównym i oświetleniem lustra, ważne jest także łagodne oświetlenie dodatkowe, które podkreśli stylowy design oraz pozwoli nam się zrelaksować podczas natrysku czy kąpieli. Przydatne są tu punkty świetlne w postaci taśm LED, które można zamocować w wielu miejscach łazienki, tworząc przytulny i miły nastrój.

W komfortowej łazience nie powinno zabraknąć odpowiedniej liczby gniazd elektrycznych. Jeśli jest taka możliwość, warto również zamontować włączniki wewnątrz pomieszczenia, a nie na zewnątrz – ułatwia to wybór odpowiedniego oświetlenia bez konieczności opuszczania wnętrza. W przypadku osprzętu elektrycznego montowanego w łazience należy pamiętać o szczególnej ostrożności. Łazienka jest pomieszczeniem mokrym, w którym wymagane jest m.in. mocowanie gniazd bryzgoszczelnych o IP44, z klapką. To nie jedyne wymogi co do instalacji elektrycznej, o czym bezwzględnie należy pamiętać, planując aranżację wnętrza.

nowoczesna łazienka

Aranżacja wolnej przestrzeni łazienkowej

W małych łazienkach wolnej przestrzeni jest niewiele, dlatego warto zagospodarować każde dostępne miejsce. Jest nim bardzo często przestrzeń nad stelażem toalety, którą warto starannie zaprojektować. Jednym z najbardziej popularnych sposobów na wykorzystanie przestrzeni nad zabudową toalety jest szafka nad WC podwieszanym na stelażu. Można kupić gotową i zawiesić nad konstrukcją bądź wykonać na wymiar. W tym drugim przypadku lepiej wykorzystamy dostępną przestrzeń, a także uzyskamy zwykle lepszy efekt wizualny.

Szafka nad WC na wymiar to doskonały pomysł zwłaszcza w niewielkich łazienkach, ponieważ pozwala na zagospodarowanie całego pionu. Niżej, tuż nad stelażem przechowywać możemy łazienkowe akcesoria, które warto mieć „pod ręką” – suszarkę do włosów, lokówkę, kosmetyki czy golarkę. Wyższe partie szafki doskonale nadadzą się do magazynowania zapasu papieru toaletowego czy środków do czyszczenia. Szafkę zastąpić można oczywiście otwartymi półkami, na których doskonale będą prezentować się ręczniki lub po prostu ozdoby.

Miejsce nad obudową stelaża WC to również doskonała lokalizacja dla grzejnika. I wcale nie musi to być tradycyjny łazienkowy kaloryfer, na którym suszą się ręczniki czy skarpetki. Współczesne grzejniki panelowe mogą stanowić niemal dzieła sztuki. Na rynku dostępne są modele lustrzane, które optycznie powiększą pomieszczenie, a także maskowane szkłem.

Jeśli z kolei posiadasz łazienkę z oknem, możesz zagospodarować przestrzeń nad stelażem toalety w oryginalny i naturalny sposób. Szafkę nad WC podwieszanym wykorzystaj na uprawę roślin doniczkowych. Wybierz gatunki, które lubią wilgoć i ciepło – typowy łazienkowy klimat to wspaniałe środowisko dla wielu roślin tropikalnych, które za odpowiednią opiekę odwdzięczą ci się bujną zielenią. Ciekawym wariantem ekologicznej, pełnej roślin łazienki są ściany z mchu. Specjalnie spreparowany mech przyklejany jest na płytę MDF lub inną, podobną płytę meblową. Takie mchowe panele możemy przytwierdzić nad naszą toaletą. Trzeba im jedynie zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza na poziomie od 40 do 60 procent, o co w łazience nietrudno. Porośnięte mchem poduszkowym czy leśnym ściany to wspaniała alternatywa dla zabudowy ścian płytkami ceramicznymi.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.