biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

funkcjonalna łazienka

Ergonomia to, mówiąc w dużym uproszczeniu i bez wdawania się w skomplikowane definicje, wygoda i funkcjonalność związana z korzystaniem z wyposażenia znajdującego się w pomieszczeniu. W praktyce chodzi o to, by projektując nowoczesne łazienki, umieścić wszystkie sprzęty na takiej wysokości i w takiej odległości od siebie, aby dało się z pomieszczeń swobodnie korzystać.

Łazienka jest tym pomieszczeniem, które, ze względu na jej funkcje, dość trudno zaprojektować. Dzieje się tak zwłaszcza w polskich warunkach, gdzie zazwyczaj do czynienia mamy z małymi łazienkami w bloku, których metraż nie przekracza 4-5 m² (jest to obecnie standard deweloperski) i które oprócz funkcji kąpielowej i relaksacyjnej musi spełnić także bardziej użytkową rolę – pralni, a nieraz także suszarni.

Oznacza to, że oprócz prysznica, wanny, umywalki i WC musimy znaleźć jeszcze miejsce na pralkę oraz schowek na proszki do prania i środki czystości. Ustawienie pionów kanalizacyjnych i wentylacyjnych nierzadko powoduje, że zadanie staje się naprawdę karkołomne na tak małej powierzchni. Chcąc urządzić małą łazienkę, warto zatem pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Wysokości w łazience

Jak urządzić łazienkę, tak aby można było z niej wygodnie korzystać? Wybierając meble do łazienki, jak i pozostałe wyposażenie, musimy przestrzegać pewnych określonych zasad.

Przyjmuje się, że górna krawędź umywalki powinna znajdować się na wysokości 85 do 90 cm od podłogi. Wysokość jest uzależniona od wzrostu użytkowników. Pierwszy wymiar odnosi się do osób niższych i rodzin posiadających małe dzieci, drugi do wysokich.

Jeżeli obok umywalki planujemy postawić pralkę i oba sprzęty przykryć wspólnym blatem, będziemy musieli zrezygnować z umywalki nablatowej. Wiąże się to z tym, że standardowa pralka ze wsadem z przodu ma wysokość 80 cm. Nad nią trzeba zostawić przestrzeń około 2 cm, tak aby podczas wirowania nie uderzała o spód blatu. Tym samym uzyskujemy już 82 cm gotowej wysokości.

Grubość blatu waha się od 3-5 cm, co razem daje 85-87 cm. Gdybyśmy na blacie postawili umywalkę, której minimalna wysokość to 10-12 cm od podstawy, przekroczylibyśmy górną „granicę normy”, czyli wysokość 90 cm. Przy takim ustawieniu pralka-umywalka jesteśmy zatem zdani na montaż umywalki wpuszczanej w blat lub podblatowej albo na rozwiązanie, jakim jest blat łamany – w części pod umywalką zawieszony niżej niż w części nad pralką.

Najwygodniej jest, jeśli mamy miejsce na umieszczenie pralki w osobnej szafie, w której pomieścimy także środki czystości i proszki do prania. Takie rozwiązanie najczęściej wprowadzam w swoich projektach.

A co ze stelażem do toalety podwieszanej?

Standardowy stelaż ma wysokość około 112 cm, co po zabudowie daje 120 cm na 20 cm głębokości. Nad nim można umieścić półki lub szafkę. Miskę WC zawieszamy na wysokości 40-42 cm od podłogi i, aby dało się z niej wygodnie korzystać, z obu stron zostawiamy minimum 20 cm odstępu. Nie zawsze jednak wymiary pomieszczenia na to pozwalają. Jeśli planujemy montaż bidetu, to pomiędzy nim a toaletą powinniśmy zostawić minimum 30 cm odstępu. Tyle mówią standardy.

Co jednak w sytuacji, gdy mamy do czynienia z sytuacją niestandardową, na przykład taką, w której pion kanalizacyjny biegnie tuż obok umywalki i nie da się w żaden sposób inaczej rozmieścić funkcji łazienki? Obecnie producenci wychodzą naprzeciw i takim problemom, oferując niższe stelaże, nieprzekraczające wysokości 82 cm i o głębokości 8-10 cm. Dzięki temu gotowa zabudowa nie jest wyższa niż 85-90 cm, czyli do wysokości umywalki, co sprawia, że można zaprojektować rodzaj półki pod lustrem pełniącej funkcję ozdobną i użytkową. Przycisk od WC jest wówczas usytuowany u góry stelaża.

Tego rodzaju rozwiązanie wprowadziłam w jednej z projektowanych przeze mnie łazienek – projekt poniżej.

Wymiary wanny i prysznica

Przeciętna wysokość wanny to 60 cm od podłogi, przy czym producenci dołączają do swoich produktów regulowane nóżki, co pozwala na pewne odchylenia w górę i w dół. Przy tej wysokości baterię wannową umieszczamy optymalnie 90 cm od podłogi. Wygodna szerokość wanny prostokątnej to 70,75,85 cm, powyżej tych wymiarów zaczynają się już wanny dwuosobowe.

Co do długości, to należy przyjąć, że najmniejsze wanny mają 150-160 cm, większe zarezerwowane są dla osób wysokich lub dla wanien dwuosobowych. W przypadku wanien narożnych czy okrągłych rozpiętość co do długości i szerokości jest znacznie większa.

Wygodny prysznic powinien mieć minimum 90 cm głębokości, chociaż standardem jest także prysznic 80×80 cm. Im głębszy i szerszy, tym oczywiście wygodniejszy. Wysokość kabin i drzwi oferowanych przez producentów wynosi około 200 cm. Niektóre firmy wykonują na zamówienie kabiny wyższe, przeznaczone dla bardzo wysokich klientów.

Baterię prysznicową powinniśmy umieścić na wygodnej wysokości 110 cm od dna brodzika lub podłogi w łazience z prysznicem bez brodzika, a ramię deszczownicy na około 210 cm. Te parametry można oczywiście indywidualnie dopasować do niestandardowych potrzeb.

Na koniec o gniazdkach i kontaktach

Łazienka jest pomieszczeniem mokrym, z dużą ilością pary wodnej, dlatego wszystkie gniazdka elektryczne powinny być uziemione. Ze względu na ryzyko zalania, gniazdo pralki umieszczamy nie niżej niż na wysokości 50-60 cm od podłogi. Warto pomyśleć o gniazdku i włączniku do kinkietów także pod lustrem.

Jeśli jesteśmy praworęczni – montujemy je po prawej stronie, jeśli leworęczni – po lewej, tak aby wygodnie można było używać suszarki do włosów, nie zaplątując się przy okazji w jej przewód. Optymalna wysokość gniazdka i włącznika od podłogi to 100-110 cm, tak aby wypadł w odległości pomiędzy górną krawędzią umywalki a spodem lustrem.

Pamiętajmy koniecznie, aby gniazdo nie było narażone na bezpośredni kontakt z wodą. Funkcjonalna łazienka  spełniająca wszystkie normy bezpieczeństwa pozwoli nam zamienić nawet niewielkie pomieszczenie w nasze małe, prywatne, domowe SPA.

Autor: D.A.

Jeśli jesteś zainteresowany zamówieniem bezpłatnego projektu łazienki lub chcesz zapoznać się z naszą ofertą obejmującą ceramikę, płytki i armaturę łazienkową, kliknij TUTAJ!