jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

projektowanie pralni w domu

Salon, kuchnia i jadalnia to wnętrza ważne w każdym domu lub mieszkaniu, jednak równie istotną rolę odgrywają w naszej codzienności pomieszczenia pełniące funkcje zapleczowe i techniczne, takie jak garaż, spiżarnia, garderoba, różnego rodzaju schowki czy wreszcie pralnia. Pomysły na zagospodarowanie przestrzeni nieużytkowej bywają rozmaite, warto jednak dysponując dostępnym metrażem, zastanowić się nad aranżacją przydatnej w każdym domu pralni.

Pralnia w domku jednorodzinnym – jak wybrać odpowiednią lokalizację

Najłatwiej urządzić pralnię, adaptując na jej potrzeby gotowe pomieszczenie, na przykład niewielki pokoik, schowek czy spiżarkę, która okazuje się być nam mniej przydatna niż wydzielona pralnia. Optymalnie byłoby, gdyby aranżacja pralni domowej nie wymagała doprowadzenia do pomieszczenia rurek kanalizacyjnych i wody, ze względu na ich obecność w tym miejscu, ale w praktyce zwykle musimy liczyć się z remontem, choćby niewielkim.

Niezbędna instalacja kanalizacyjna, wodna i elektryczna. Decydując się na wydzielenie osobnej pralni, najbardziej istotna z punktu widzenia koniecznych przeróbek jest lokalizacja gwarantująca łatwy dostęp do pionu kanalizacyjnego oraz zimnej wody, niezbędnych do podłączenia pralki. Dlatego dysponując wolnym pomieszczeniem, zanim przystąpimy do remontu, upewnijmy się, że obydwa warunki są spełnione.

Oczywiście pralka wymaga zasilenia również w energię elektryczną, podobnie zresztą jak suszarka bębnowa, jednak doprowadzenie przewodu i montaż gniazdka zwykle nie sprawiają większych kłopotów. Pralkę wraz z suszarką najlepiej zasilić osobnym obwodem, chronionym w rozdzielnicy mieszkaniowej wyłącznikiem różnicowo-prądowym.

Niekiedy taki zabieg wiąże się z dużym nakładem pracy i ingerencją w pomieszczenia, których nie chcemy naruszać. W takim przypadku, jeśli obwód elektryczny gniazda, z którego najłatwiej wyprowadzić zasilanie gniazda pralki i suszarki, przygotowany jest na takie obciążenie, możemy go wykorzystać, pamiętając jednak o zabezpieczeniu różnicówką w rozdzielni.

Wentylowana pralnia w domu jednorodzinnym. Oczywiste jest, że pomieszczenie pralni narażone jest na nadmierne zawilgocenie. Z tego powodu wyodrębniona i zamknięta pralnia powinna zostać wyposażona w wentylację. Najłatwiej będzie ją wykonać, jeśli w jednej ze ścian przebiega komin wentylacyjny – wtedy wystarczy w odpowiednim miejscu zainstalować kratkę i gotowe.

Odpowiednią wentylację powinno zapewnić również okno, jeśli występuje w danym wnętrzu, zwłaszcza jeśli da się je rozszczelnić. Kiedy pomieszczenie pralni nie sąsiaduje z kominem wentylacyjnym ani nie zostało wyposażone w okno, jedynym wyjściem jest instalacja kratki wentylacyjnej w otworze wybitym w zewnętrznej ścianie budynku.

Kwestii wentylacji nie należy ignorować, nawet jeśli nie suszymy ubrań w pralni. Każde pomieszczenie zamknięte w budynku musi być wentylowane – czy to za pośrednictwem okna, wentylacji grawitacyjnej czy też mechanicznej.

Pralka w szafie, czyli pomysł na pralnię w domu i mieszkaniu

Kiedy rozkład lub wielkość naszego domu nie pozwalają ani na adaptację gotowego pomieszczenia, ani na wydzielenie odrębnego wnętrza z przeznaczeniem na pralnię, warto dobrze przypatrzyć się wszelkim niewykorzystanym zakamarkom i wnękom. Okazuje się, że nawet stosunkowo niewielką wnękę można wykorzystać do zabudowy przeznaczonej na montaż pralki i suszarki bębnowej. Zwykle realizuje się taką minipralnię, zabudowując wnękę regałem z miejscem przeznaczonym na pralkę i suszarkę oraz całość przesłaniając drzwiami.

Mimo że najchętniej stosuje się obecnie wygodne drzwi przesuwne, w przypadku minipralni należy zwrócić szczególną uwagę na wymiary otworów po otwarciu – ważne jest, żeby drzwi nie uniemożliwiły swobodnego korzystania z urządzeń, blokując np. otwarcie drzwiczek czy wysunięcie pojemnika na detergenty.

Pralnia w domu jednorodzinnym – aranżacje wnętrz

Kiedy dysponujemy osobnym pomieszczeniem, jego estetyka jest sprawą drugorzędną. Najbardziej istotne jest, żeby utrzymanie czystości w pomieszczeniu było stosunkowo łatwe, a wyposażenie nie stwarzało warunków dogodnych dla rozwoju grzybów i pleśni. Dlatego podłogi w pralni nie wykańczamy wykładziną dywanową, lecz płytkami ceramicznymi, a jeśli nie chcemy nadmiernie obciążać domowego budżetu – wykładziną PCV. Ściany wystarczy pomalować na kolor współgrający z resztą pomieszczenia i tak przygotowana pralnia, po zainstalowaniu urządzeń, gotowa jest do użytku.

Materiały wykończeniowe są niezwykle istotnie w przypadku, kiedy instalujemy pralkę we wnęce w korytarzu części mieszkalnej. Warto wtedy zadbać o to, żeby zagospodarowana powierzchnia współgrała stylistycznie z pozostałą częścią korytarza i domu.

Jeśli więc w mieszkaniu dominuje minimalistyczna kolorystyka i ascetyczny design, niech drzwi prowadzące do schowka będą wykonane ze szkła mrożonego albo imitującej aluminium płyty meblowej, a jeżeli dom urządzony jest antykami, warto nawiązać do mebli orzechowym fornirem drzwi lub naturalnym drewnem szlachetnym.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.