jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

miękkie panele ścienne do jakiego pokoju

Miękkie panele ścienne to efektowne i nietuzinkowe wykończenie wnętrza, które poza wizualnym walorem pozwala na jego wyciszenie i poprawienie akustyki. Dowiedz się, czym są takie panele, a także w jaki sposób wykonać je samodzielnie.

Czym są miękkie panele ścienne?

Miękkie panele ścienne to innowacyjne rozwiązanie do dekoracji i aranżacji wnętrz. Są one wykonane z elastycznych materiałów, takich jak pianka, guma czy tekstylia, a najczęściej składają się z wypełnienia w postaci pianki i warstwy wierzchniej – tkaniny.

Miękkie panele na ścianę są łatwe w montażu – najczęściej przykleja się je do ściany za pomocą dołączonego do zestawu delikatnego i bezwonnego kleju lub taśmy dwustronnej. Nietrudno jest też je zdemontować, co pozwala na szybką i łatwą zmianę aranżacji. Dzięki zastosowanym materiałom miękkie panele ścienne doskonale tłumią dźwięki, co czyni je idealnym rozwiązaniem do pomieszczeń, w których potrzebujemy ciszy i spokoju. Są one także wytrzymałe i stosunkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Miękkie panele ścienne to doskonały wybór dla wszystkich, którzy cenią sobie nowoczesne i eleganckie, a przy tym ciche wnętrza.

Gdzie sprawdzą się miękkie panele ścienne?

Miękkie panele ścienne to idealne rozwiązanie do pomieszczeń, w których potrzebujemy dodatkowej izolacji akustycznej. Doskonale sprawdzają się w sypialniach, pokojach dziecięcych, gabinetach i pokojach, w których oglądamy telewizję czy słuchamy muzyki. Można ich użyć również w pomieszczeniach biurowych i salach konferencyjnych, gdzie potrzebujemy dodatkowej izolacji akustycznej.

Dzięki swojej elastyczności i łatwości montażu miękkie panele ścienne są idealne do wnętrz, w których często zmienia się aranżację. Są one również stosunkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne i łatwe do utrzymania w czystości (można je odkurzać), co czyni je doskonałym wyborem dla każdego, kto ceni sobie wygodę i funkcjonalność.

Co robić, gdy panel ulegnie uszkodzeniu?

Jeśli w domu są małe dzieci, może zdarzyć się, że potraktują piękny i gładki panel jako wspaniałe miejsce do wykonania rysunku. Co wówczas zrobić? Można spróbować usunąć zabrudzenie za pomocą gąbki nasączonej wodą z delikatnym detergentem, a jeśli to nie podziała – szybko i łatwo wymienia się panel na nowy.

Ta porada przyda się także właścicielom kotów, którzy nieopacznie zawiesili panele w miejscu dostępnym dla ostrych pazurków.

Miękkie panele ścienne z dala od kuchni i łazienki

Choć miękkie panele ścienne doskonale sprawdzą się w większości pomieszczeń, to zdecydowanie nie nadają się do zastosowania w kuchniach i łazienkach. Przyjemne w dotyku i wizualnie atrakcyjne, panele te wykonane są z materiałów nieodpornych na wilgoć i wodę. W kuchni i łazience panuje wilgotne i mokre środowisko, co może prowadzić do uszkodzenia miękkich paneli ściennych.

Dodatkowo wilgoć i woda sprzyjają rozwojowi bakterii i grzybów, co może być niebezpieczne dla zdrowia, a także powodować nieestetyczną korozję mikrobiologiczną.

W przypadku kuchni i łazienki należy wybrać bardziej odporne na wilgoć i wodę materiały, takie jak płytki ceramiczne, kamień lub farby odporne na wilgoć.

Jak zrobić miękkie panele ścienne?

Aby zrobić miękkie panele ścienne dla dzieci, do sypialni lub pokoju dziennego, potrzebujemy następujących materiałów: gąbki akustycznej, tkaniny obiciowej, nożyczek, kleju, taśmy dwustronnej i ołówka. Proces tworzenia paneli jest prosty i można go wykonać samodzielnie.

  • Krok 1: Przecięcie gąbki akustycznej na odpowiednie kawałki, aby pasowały do powierzchni ściany.
  • Krok 2: Wybranie tkaniny obiciowej i przycięcie jej na odpowiednie kawałki, tak żeby pokryć gąbkę.
  • Krok 3: Nałożenie kleju na jedną stronę gąbki i przyklejenie do niej tkaniny obiciowej.
  • Krok 4: Nałożenie taśmy dwustronnej na krawędzie tkaniny, aby utrzymać ją na swoim miejscu.
  • Krok 5: Przymocowanie paneli do ściany za pomocą taśmy dwustronnej.

Ostateczny wynik to miękkie panele ścienne, które będą atrakcyjnie się prezentować, a dodatkowo izolować dźwięk i poprawiać akustykę w pomieszczeniu.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.