jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

co jest potrzebne do remontu domku letniskowego

Kiedy remont domku letniskowego staje się koniecznością, często już po zgromadzeniu odpowiednich środków i podjęciu decyzji, jakie zmiany wprowadzimy, zastanawiamy się nad sprawą w tym wypadku bardzo istotną – wyborem właściwego terminu robót.

Kiedy przeprowadzić remont domku letniskowego?

O ile tylko jest to możliwe, w naszej strefie klimatycznej remonty przeprowadza się wiosną, latem i jesienią. Jest to zrozumiałe, ponieważ wtedy wszystkie zaprawy, kleje i inne spoiwa schną najlepiej – wentylowane dzięki otwartym oknom i ciepłemu powietrzu, nieprzegrzewane ciepłem grzejników i dzięki zapewnieniu szybkiego odparowania intensywnych zapachów.

Kiedy jednak przeprowadzić remont w naszym letnim lokum na działce? Przecież domki letniskowe są po to, żeby z nich korzystać właśnie przy sprzyjającej pogodzie, a nie zimą. Niestety, szczególnie w domku letniskowym, który nie jest całoroczny, czyli niewystarczająco zaizolowany oraz nieogrzewany, remont trzeba przeprowadzić latem.

Jak zabrać się do remontu?

Do remontu domku letniskowego trzeba się przygotować. Nie tylko finansowo, ale również warto mieć plan tego, co chcemy w nim odnowić, co poprawić, a co zmienić. Jak zorganizować remont, zakładając, że mamy do czynienia z domkiem całorocznym, ogrzewanym w całości kominkiem z rozprowadzeniem ciepła, wyposażonym w instalację wodną oraz elektryczną? Przyjmijmy również, że instalacje nie wymagają wymiany, a my chcemy zmienić stare płytki podłogowe na nowe, wyremontować łazienkę oraz wydzielić na antresoli dwa niewielkie pokoiki.

Od czego zacząć? Zawsze w takim przypadku warto rozpocząć od opróżnienia domku. Oczywiście optymalnie byłoby nie tylko zabrać wszystkie drobne przedmioty, ale również meble, jednak nie zawsze warto to robić. Ekipa remontowa poradzi sobie z przestawieniem mebli tak, żeby prace posuwały się szybko, jednak dobrze jest zabrać z domku wszystkie pozostałe przedmioty, z ozdobami włącznie.

Kolejność prac remontowych – zaczynamy od góry

O kolejności prac remontowych pisaliśmy już w innym naszym poradniku, dlatego nie będziemy przytaczać w tym tekście całej procedury – odniesiemy ją jedynie do naszej hipotetycznej sytuacji, w której remontujemy domek letniskowy złożony z jednego pokoju z aneksem kuchennym, niewielkiego korytarzyka i łazienki na parterze oraz antresoli nad aneksem, korytarzykiem i łazienką.

Od czego zacząć? Najlepiej od wydzielenia pokoików na antresoli. Korzystnie będzie postawić ścianki w technologii lekkiej – idealnie nadają się tu płyty kartonowo-gipsowe. Nie obciążą stropu dużym ciężarem, powstają w szybkim tempie i nie generują dużego bałaganu. Można je też stawiać na podłodze wykończonej płytkami ceramicznymi, panelami, a nawet drewnem.

Remont łazienki – kok po kroku

Jeśli ekipa remontowa składa się z kilku osób, warto równolegle rozpocząć prace w łazience. Tu zacząć należy od demontażu starej ceramiki i skuciu obecnych płytek. Przed generalnym remontem łazienki warto zastanowić się nad ewentualną zmianą lokalizacji urządzeń sanitarnych, a także nad zabudową schowka czy szafy.

Przyjmijmy, że właściciele nie zmieniają lokalizacji toalety, umywalki i prysznica, chcą jednak zamiast kabiny zabudować prysznic bez brodzika we wnęce, która podzielona zostanie pomiędzy prysznic i schowek. W schowku docelowo stanie pralka.

Ścianka powstanie z płyty kartonowo-gipsowej nadającej się do zastosowania w łazience i od strony prysznica obłożona zostanie płytkami. Płytki znajdą się w całej wnęce prysznicowej, w niewielkim fragmencie w okolicach umywalki oraz na podłodze.

Po postawieniu ścianki ekipa przystąpi do układania płytek na ścianie lub podłodze – nie ma to większego znaczenia, choć zakładając, że w naszym przypadku jedni fachowcy pracują na antresoli, a drudzy w łazience, być może lepiej zacząć od płytek ściennych.

Ekipa, która postawi ściankę w łazience i położy płytki na ścianach, jeśli ukończy prace szybciej niż fachowcy na antresoli, będzie mogła zająć się albo płytkami podłogowymi w łazience, albo skuwaniem ich na pozostałej powierzchni parteru.

I wreszcie podłoga w pokoju

Kiedy cała podłoga w domku zostanie przygotowana do położenia nowych płytek, można zająć się pracami wykończeniowymi na antresoli, fugowaniem w łazience oraz montażem ceramiki łazienkowej. Ostatnim etapem powinno być położenie płytek w pokoju, kuchni i korytarzu oraz zafugowanie ich. Teraz pozostanie tylko sprzątanie i można korzystać z odnowionego, pięknego domku letniskowego, ciesząc się na nowo spokojem i możliwością wypoczynku.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.