biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

remont poddasza na kuchnię

Ze względu na koszty budowy w nowych domach rzadko spotkać można niewykorzystaną przestrzeń. Przeciwnie, dziś niewielki segment szeregowca na przedmieściu jest tak naprawdę coraz częściej dwupoziomowym mieszkaniem z miejscem parkingowym, w którym ze względu na cenę metra kwadratowego wykorzystany został każdy centymetr powierzchni.

Niewykorzystany potencjał, czyli remont poddasza

Ciągle jeszcze spotkać można zamieszkane domy, zwłaszcza te nieco starsze, które skrywają w swoich wnętrzach całkiem spore możliwości rozbudowy jedynie poprzez adaptację istniejącego, lecz nieużytkowanego poddasza. Kiedy okazuje się, że ktoś z rodziny dysponujący pewnymi środkami chce to poddasze zaadaptować na potrzeby mieszkaniowe i po wnikliwych oględzinach staje się oczywiste, że jest to przedsięwzięcie opłacalne i sensowne, zaczyna się przebudowa poddasza.

Ze względu na ogromną rozmaitość konkretnych przypadków trudno określić wszystkie wspólne cechy dla każdego z takich przedsięwzięć, ponieważ każda budowa jest inna, jednak można na pewno wyodrębnić zagadnienia, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy każdym remoncie poddasza:

  • odpowiednia izolacja ścianek kolankowych i dachu,
  • odpowiednie oświetlenie poddasza światłem dziennym (ocena, czy ilość istniejących okien jest wystarczająca, jeśli nie – montaż dodatkowych),
  • sprawne i funkcjonujące instalacje: grzewcza, elektryczna, wodna i kanalizacyjna oraz ewentualnie gazowa (w przypadku ich braku, jeśli na poddaszu będzie kuchnia i łazienka, należy je doprowadzić),
  • odpowiednia wentylacja poddasza.

W poradniku tym zajmiemy się w szczególności zagadnieniami związanymi z adaptacją części poddasza na kuchnię, dlatego pomijając kwestie izolacji i ogrzewania, które dotyczą w takim samym stopniu tego pomieszczenia, jak i każdego innego, wspomnimy o każdej z powyższych kwestii.

Nowoczesna kuchnia na poddaszu – jakie instalacje należy doprowadzić?

Dostępność różnego rodzaju sprzętu AGD sprawia, że chcąc umieścić w naszej kuchni zabudowaną kuchenkę mikrofalową, wysoko instalowany piekarnik, duży ekspres, maszynę do chleba, stacjonarny mikser, szybkowar, blender i jeszcze kilka innych udogodnień, potrzebujemy naprawdę dużej przestrzeni. Tym bardziej, jeśli kuchnia mieści się na poddaszu i nie mamy do dyspozycji pełnych, co najmniej 2,5-metrowych ścianek, a niższe, kolankowe i skosy.

Zawsze jednak, niezależnie od przestrzeni, którą dysponujemy na kuchnię, w każdej jest pewne absolutne must have, jeśli chodzi o współczesny sprzęt AGD.

Dlatego przyjąć należy, że zarówno mała kuchnia na poddaszu, jak i jej duża i przestronna odpowiedniczka na pewno wyposażone zostaną co najmniej w kuchenkę, piekarnik, lodówkę i prawdopodobnie w zmywarkę. Oczywiście nietrudno wyobrazić sobie, że w związku z tym doprowadzić na poddasze należy przynajmniej instalację elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Ważna w kuchni jest również wentylacja.

Kuchnia ze skosem – do czego przyda się energia elektryczna?

Ze względu na różnorodność budynków trudno omówić wszystkie przypadki i związane z nimi problemy, które mogą wystąpić przy urządzaniu tak specyficznego pomieszczenia, jakim jest kuchnia na poddaszu, jednak warto poświęcić kilka chwil na omówienie najbardziej typowych rozwiązań.

Zacznijmy od kuchenki. Mimo że kuchnie gazowe zasilane gazem ziemnym czy gazem z butli to wciąż popularne i dobre rozwiązania, w przypadku remontów najczęściej rezygnuje się z doprowadzania na poddasze instalacji gazowej ze względu na dość trudną realizację takiego zadania i to zarówno od strony praktycznej, jak i formalnej. Tym bardziej że dużo łatwiej jest zainstalować kuchenkę elektryczną, doprowadzając jedynie przewód o odpowiednim przekroju.

Osobnym przewodem powinna zostać zasilona w kuchni jeszcze zmywarka i ewentualnie piekarnik (choć w tym przypadku zależy to od konkretnego sprzętu). Pozostałe urządzenia zasila się z gniazd ogólnych. Więcej informacji na temat samego prowadzenia instalacji elektrycznej na poddaszu znajduje się w poradniku o remoncie poddasza , a o instalacjach w kuchni w poradniku o oświetleniu i gniazdach w kuchni, dlatego wspomnimy tu jeszcze jedynie o tym, że gniazda zasilające powinny zostać rozmieszczone ergonomicznie.

Ponadto szczególnie istotne w specyficznej ze względu na obecność skosów kuchni jest dobre oświetlenie pomieszczenia. Nie zawsze da się zamontować wystarczającą ilość opraw w płaskiej części sufitu, dlatego najczęściej w kuchni na poddaszu przewidzieć trzeba również różnego rodzaju oprawy montowane w skosach, a także oświetlenie meblowe.

Woda i kanalizacja – kłopotliwa konieczność

Oczywiście każdą kuchnię należy zaopatrzyć w wodę – oprócz zlewozmywaka instalacji wodnej potrzebuje również zmywarka, a czasem także lodówka, jeśli wyposażona jest w kostkarkę. Na nieużytkowym dotąd poddaszu rzadko znajdują się wyprowadzone wcześniej rurki, z których można skorzystać i trzeba wziąć pod uwagę konieczność doprowadzenia nowych pionów, co wiąże się często również z remontem części domu położonych niżej.

Zużytą wodę z kolei należy odprowadzić, a więc potrzebne będą również rury kanalizacyjne. W przypadku tych ostatnich, żeby uniknąć później kłopotów, zadbać należy przede wszystkim o odpowiednie spadki i przekroje. Sytuacja jest tu podobna jak w przypadku wody – doprowadzenie pionu kanalizacyjnego najczęściej również powoduje konieczność wykonania pewnych prac remontowych na niższych piętrach.

Dobra wentylacja na poddaszu to zadbana kuchnia

Poddasze to ta część budynku, w której zwykle najbardziej odczuwa się chłód zimą i gorąco latem. Oczywiście dobrze wykonany dach i wysokiej jakości materiały sprawiają, że ubytki ciepła i stopień nagrzania pomieszczeń są o wiele mniej odczuwalne, jednak w przypadku adaptacji poddasza na mieszkanie warto zawsze rozpatrzyć kwestię klimatyzacji.

Jeżeli nie zdecydujemy się na klimatyzację, ważną kwestią do rozwiązania staje się wentylacja poddasza użytkowego w ogóle, a kuchni (i łazienki) w szczególności. Dobrze, jeśli kuchnię można ulokować w bezpośrednim sąsiedztwie komina wentylacyjnego – w takim przypadku odpowiednia organizacja wentylacji jest ułatwiona.

Pamiętać jednak należy, że wentylacji mechanicznej (a taka występuje w kuchni choćby pod postacią okapu z wyciągiem) nie można mieszać z grawitacyjną, dlatego konkretne rozwiązanie zależy od danego przypadku i zawsze należy je uzgodnić z fachowcem.

Jak urządzić kuchnię na poddaszu, czyli kilka słów o ergonomii

Szczegółowy plan to oczywiście pierwszy etap organizacji remontu w każdym przypadku. Dlatego po ustaleniu najlepszej lokalizacji kuchni oraz określeniu przebiegu ścianek i otworów należy zająć się możliwie szczegółowym rozplanowaniem nie tylko sprzętu AGD, który wymusza z kolei lokalizację przyłączy i gniazd elektrycznych czy oświetlenia, ale również poszczególnych mebli.

Trzeba sprawdzić, czy np. drzwiczki szafki wiszącej na ścianie wysokiej sąsiadującej ze skosem będą mogły się całkowicie otworzyć, czy może skos je ograniczy. Czy na pewno wysoka lodówka zmieści się w przewidzianej na nią wnęce pomiędzy kominem wentylacyjnym a kolejnym skosem i czy przewidziany barek pod oknem połaciowym umożliwi wygodne spożywanie posiłków.

Jest to ważne dla przyszłego komfortowego i wygodnego użytkowania pomieszczenia, zwłaszcza w przypadku kuchni nietypowych, a taką jest z pewnością kuchnia na poddaszu.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.