jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

Artykuł zaktualizowany w kwietniu 2023

Jednorodny styl we wnętrzu sprawia wrażenie uporządkowania i pozwala na osiągnięcie zamierzonego efektu. Dlatego aranżując jakieś pomieszczenie, a może nawet cały dom lub mieszkanie, dobrze jest zdecydować się na jeden styl i trzymać się go konsekwentnie. Oczywiście nie da się wprowadzić zmian całkowicie bez ponoszenia wydatków, jednak wcale nie muszą być one bardzo duże. Przy odrobinie pomysłowości i cierpliwości możemy urządzić wnętrze w dowolnym stylu za naprawdę niewielkie pieniądze.

Styl we wnętrzach – co to właściwie oznacza?

Często w języku potocznym mówimy, że urządzamy pomieszczenie w jakimś stylu. Czy zastanawiamy się jednak głębiej, co kryje się za takim sformułowaniem? Oznacza ono, że nadajemy naszemu wnętrzu zespół pewnych cech, które sprawiają, że staje się ono rozpoznawalne na pierwszy rzut oka. Pojęcie stylu odnosi się nie tylko do wnętrz, ale także do sztuki, mody czy fryzur.

Jeśli chodzi o aranżację pomieszczeń, to możemy style podzielić ze względu na kryterium czas lub epoki, np. styl Ludwika XIV, barokowy, lat 20., lat 60. Innym kryterium jest podział geograficzny – Hampton, skandynawski, azjatycki, prowansalski. Możemy też szukać podziału na styl miejski i wiejski: klasyczny – ponadczasowy, nieograniczony do jednego miejsca, glamour – miejski, bogaty, loftowy – miejski, nowoczesny oraz rustykalny – wiejski.

Jeśli połączymy różne style, otrzymamy styl eklektyczny, w którym może przeważać jedna dominanta, która ostatecznie przesądzi o charakterze pomieszczenia. Dzisiaj omówimy style według ostatniego kryterium podziału.

klasyczny gabinet w stylu old fashion

Styl klasyczny – wnętrza ponadczasowe i eleganckie

Styl klasyczny jest nie tylko ponadczasowy, ale także elegancki, zawsze modny, bez względu na panujące trendy. Słowo „klasyczny” nawiązuje do wyważonych form architektury starożytnej Grecji, Odrodzenia i Oświecenia. Nie znosi przesady, za to charakteryzuje się starannie dobranymi detalami.

Klasyczne wnętrza lubią stylowe meble oraz ciepłą paletę barw: żółcienie, beże, brązy, delikatne szarości. Takie pomieszczenia przywodzą na myśl zamożne domy, kojarzą się z dostatkiem, przytulnością i ciepłem. Na sufitach i ścianach nie może zabraknąć ozdobnej sztukaterii albo przynajmniej eleganckich tapet.

W salonie klasycznym powinien znaleźć się solidny stół jadalniany dla minimum 6 osób, kominek, a przed nim fotel, w którym można wypić drinka lub poczytać książkę. Biblioteczka i przeszklone witryny to także nieodzowny element aranżacji w stylu klasycznym. Nie powinno w nim zabraknąć wzorzystych dywanów na podłodze oraz miękko układających się zasłon w oknach.

Materiały, z których wykonane są meble, powinny być wysokiej jakości – wykonane z litego drewna, skórzane, ozdobione miękkimi poduszkami. W kompozycji wnętrz klasycznych często stosuje się symetrię. W taki sposób aranżować można zarówno miejskie apartamenty (klasyczny wystrój wnętrz pasuje zwłaszcza do mieszkania w kamienicy), jak i wiejskie posiadłości.

salon z jadalnią w stylu glamour

Wnętrze glamour – połysk, luksus i komfort

Bogaty, błyszczący i miejski. Nowoczesny. Tak można by go krótko scharakteryzować. Wnętrza w stylu glamour mienią się złotymi i srebrnymi dodatkami, zarówno w strukturze tapet na ścianach, jak i tkanin na poduszki, kapy czy zasłony. Żyrandol z kryształkami Swarovskiego będzie idealnie pasował do mieszkania w stylu glamour.

Jeśli chodzi o paletę barw, to świetnie sprawdzą się w nim zarówno ciemne kolory, takie jak fiolet, czerń, granat, czekoladowy brąz, jak i jasne – biały, écru, cappuccino. W łazienkach nie powinno zabraknąć naturalnego kamienia, takiego jak marmur czy trawertyn lub gresów przypominających kamienie, a w pokojach naturalnego drewna.

Styl glamour jest w jakimś stopniu eklektyczny, gdyż łączy niekiedy barokową formę mebli z nowoczesnym, prostym designem. Minimalistyczna wyspa w salonie z aneksem kuchennym może śmiało korespondować ze sztukaterią na ścianach.

W stylu glamour łatwo o przesadę i przekroczenie cienkiej granicy pomiędzy dobrym smakiem a kiczem. Wykonując tego typu aranżacje, należy zatem bardzo uważać, by zachować jednak umiar, zwłaszcza w wyborze dodatków glamour do domu.

nowoczesny loft

Styl loftowy – surowy i ponadczasowy

Styl industrialny wywodzi się z upadku przemysłu, jaki nastąpił w latach 50. w USA. Opustoszałe zakłady w fabrycznych dzielnicach miast najpierw „na dziko” zaczęli zamieszkiwać artyści, meblując je tym, co było pod ręką i dostosowując do normalnego życia. Z czasem wnętrza zaczęły przypominać domostwa, a pustostany przekształciły się w charakterystyczne mieszkania w stylu loftowym z ich surowym pięknem czerwonych cegieł, metalowych elementów (często malowanych na czarno), szkła oraz betonu.

Ten ostatni materiał, ze względu na swój uniwersalny charakter, jest bardzo chętnie wykorzystywany przez projektantów, szczególnie w mieszkaniach loftowych. Dobrze wygląda połączony zarówno z drewnem, wikliną, ratanem czy bambusem, jak i ze szkłem, ceramiką oraz metalem, dlatego zastosowany na dużych powierzchniach stanowi doskonałe tło dla większości sprzętów codziennego użytku. We wnętrzach industrialnych spotyka się najczęściej betonowe ściany oraz półścianki, podłogi, a także elementy umeblowania – wsporniki blatów czy też same blaty w łazienkach i kuchniach.

Dawniej ściana betonowa powstawała metodą tradycyjną – z położeniem szalunków, wylaniem mieszanki oraz długim czasem oczekiwania na efekt końcowy. Ten sposób uzyskiwania oczekiwanego efektu wymagał od wykonawcy dużego doświadczenia, a od inwestora – zaufania umiejętnościom majstra i cierpliwości. Dziś wylewki zastąpiły płyty z betonu architektonicznego, gipsu do złudzenia przypominającego jego prawdziwą strukturę, a nawet imitacje betonu ze styropianu.

kuchnia w stylu rustykalnym

Rustykalne wnętrza – swojskie i przytulne

Wnętrza rustykalne to po prostu wnętrza w stylu wiejskim, nawiązującym do prostoty życia poza miastem. Styl rustykalny cechuje wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak drewno i kamień. To wnętrza dla amatorów starych kredensów, drewnianych stołów i krzeseł. Podłogi w stylu rustykalnym są często patynowane – wyglądają na przetarte i zarysowane.

Ten sam zabieg stosuje się w odniesieniu do mebli – techniką chętnie wykorzystywaną do postarzania mebli jest Shabby Chic, czyli przecieranie krawędzi i wypukłych elementów mebli. Jest to technika typowa głównie dla stylu nawiązującego do prowansalskiej wsi, ale można ją także z powodzeniem wykorzystać w bardziej „rodzimych” aranżacjach.

Sercem domu w stylu rustykalnym jest kuchnia, a w niej zazdroski w oknach, obrusy wykonane na szydełku oraz zioła w doniczkach. W kuchni rustykalnej nie może zabraknąć wieńców z czosnku, zawieszonych na belkach pod sufitem. W rustykalnej sypialni centralnym elementem jest drewniane łóżko z wysoko ułożonymi poduszkami i przykryte „babciną” kapą, a także ciężka, drewniana szafa oraz dywan na podłodze. Na parapecie nie powinno zabraknąć kwiatów w glinianych donicach.

styl industrialny loft

Jak niedrogo zaaranżować wnętrze w określonym stylu?

Żeby niedrogo zaaranżować wnętrze w określonym stylu, warto zastosować kilka prostych zasad. Po pierwsze, wybierz jeden konkretny styl, np. loftowy, klasyczny czy rustykalny. Następnie skup się na bazowych elementach, takich jak meble czy podłoga. Szukaj promocji, wyprzedaży oraz używanych mebli w dobrym stanie na stronach internetowych lub lokalnych targach.

Kolejnym krokiem jest umiejętne wykorzystanie dodatków, takich jak poduszki, zasłony czy dywany, które zmieniają charakter wnętrza za niewielką cenę. Wybieraj neutralne kolory i wzory, które łatwo można dostosować do wybranego stylu.

Nie bój się DIY – własnoręczne wykonanie dekoracji pozwoli zaoszczędzić pieniądze i dodać wnętrzu indywidualnego charakteru. Wreszcie, zrób porządek, usuwając zbędne przedmioty, co optycznie powiększy i uporządkuje wnętrze, zgodnie z wybranym stylem.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.