biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

styl industrialny loft

Styl industrialny wywodzi się z upadku przemysłu, jaki nastąpił w latach 50 w USA. Opustoszałe zakłady w fabrycznych dzielnicach miast najpierw „na dziko” zaczęli zamieszkiwać artyści, meblując je tym, co było pod ręką i dostosowując do normalnego życia. Z czasem wnętrza zaczęły przypominać domostwa, a pustostany przekształciły się w charakterystyczne mieszkania w stylu loftowym z ich surowym pięknem czerwonych cegieł, betonu oraz szkła.

Aranżacje loftowe z użyciem betonu architektonicznego oraz płyt

Ze względu na uniwersalny charakter betonu, jest on bardzo chętnie wykorzystywany przez projektantów, szczególnie właśnie w mieszkaniach loftowych. Dobrze wygląda połączony zarówno z drewnem, wikliną, ratanem czy bambusem, jak i ze szkłem, ceramiką oraz metalem, dlatego zastosowany na dużych powierzchniach stanowi doskonałe tło dla większości sprzętów codziennego użytku. We wnętrzach industrialnych spotyka się najczęściej betonowe ściany oraz półścianki, podłogi, a także elementy umeblowania – wsporniki blatów czy też same blaty w łazienkach i kuchniach.

Dawniej ściana betonowa powstawała metodą tradycyjną – z położeniem szalunków, wylaniem mieszanki oraz długim czasem oczekiwania na efekt końcowy. Ten sposób uzyskiwania oczekiwanego efektu wymagał od wykonawcy dużego doświadczenia, a od inwestora – zaufania umiejętnościom majstra i cierpliwości. Dziś wylewki zastąpiły płyty z betonu architektonicznego, gipsu do złudzenia przypominającego jego prawdziwą strukturę, a nawet imitacje betonu ze styropianu.

Betonowa ściana w salonie i sypialni, czyli styl industrialny niewielkim kosztem

Efekt surowego betonu na ścianie jest obecnie stosunkowo łatwo uzyskać za pomocą płyt, które montuje się do zagruntowanego podłoża na klej. Oczywiście ściana, na której znaleźć mają się płyty, musi być stabilna – położenie ich na odpadający tynk skończy się odpadnięciem i zniszczeniem płyt, grozi również utratą zdrowia, a nawet życia, dlatego odpowiednie przygotowanie podłoża jest bardzo ważne.

Wykonane z betonu architektonicznego płyty, choć efektowne, są również bardzo ciężkie i o ile z powodzeniem można je montować na ścianach nośnych czy nawet działowych, lecz o solidnej konstrukcji, o tyle nie nadają się do instalacji na zwykłe ścianki gipsowo-kartonowe (chyba że te wcześniej zostaną odpowiednio wzmocnione).

Alternatywą dla montażu na ściankach lekkich mogą być płyty gipsowe. Taka imitacja betonu na ścianie wizualnie jest bardzo trudna do odróżnienia od oryginału, a przy tym ma istotne zalety – jest dużo lżejsza niż prawdziwy beton, a także sporo tańsza.

Z kolei wadą płyt gipsowych jest brak wodoodporności – nawet zaimpregnowane, z ledwością nadają się do wnętrz o podwyższonej wilgotności, a stosowanie ich tam, gdzie narażone będą na bezpośrednie działanie wody, jest wykluczone, nawet po zaimpregnowaniu. Dla porównania, beton architektoniczny można z powodzeniem stosować zarówno w miejscach suchych (w pokojach i na korytarzach), wilgotnych (kuchniach), jak i mokrych, np. w łazienkach na ścianach pryszniców czy nad wanną.

Kuchnia w stylu loftowym – beton na ścianie, podłodze i blacie

Loftowe mieszkanie to nie tylko industrialny salon czy sypialnia, ale również kuchnia spójna stylistycznie z pozostałymi pomieszczeniami. Ponieważ w tym wnętrzu bardziej istotne niż w innych pomieszczeniach jest zastosowanie materiałów odpornych na wilgoć i temperaturę oraz łatwych w utrzymaniu w czystości, beton wydaje się tu być rozwiązaniem wprost idealnym. Nie zaszkodzi mu ani gorąco, ani para wodna czy rozlane płyny.

Gdzie wykorzystać betonowe powierzchnie w loftowej kuchni? Świetnym miejscem na zaprezentowanie szarej masy jest posadzka – nie tylko efektowna i bezproblemowa przy czyszczeniu, ale również wytrzymała pod względem mechanicznym. Upadek ciężkiego garnka nie spowoduje nawet najmniejszej rysy, w przeciwieństwie do gwarantowanych w takiej sytuacji odprysków w przypadku płytek ceramicznych.

Oczywiście doskonałym pomysłem jest zastosowanie betonu na ścianie w kuchni. Jest to rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale również interesujące oraz na wskroś loftowe. Pamiętać jednak należy, że betonowe powierzchnie kuchenne należy pokryć impregnatem. Choć beton nie chłonie wody, jego zabezpieczenie jest konieczne, ponieważ uchroni powierzchnie przed plamami z tłuszczu czy barwników spożywczych takich jak np. kurkumina, czyli bardzo trudny do usunięcia pigment w żółtym kolorze, który zawiera przyprawa o nazwie kurkuma.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.