biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

remont i budowa antresoli

Wysokie, lecz wąskie mieszkania to wyzwanie nie tylko dla inwestora, który chce je zaaranżować zgodnie ze swoimi upodobaniami i wizją, ale nawet dla architekta wnętrz. Jak zaaranżować lokum, żeby niewielka odległość między ścianami i jednocześnie duża przestrzeń pomiędzy podłogą a stropem stały się atutem? Jednym ze sposobów na optyczne skrócenie długiego mieszkania i jednocześnie wykorzystanie sporej kubatury jest antresola.

Antresola w pokoju – nie tylko współcześnie

Nietrudno domyślić się, że mieszkania wysokie, lecz wąskie to lokale charakterystyczne dla starych kamienic i powstałe z podziału większych, przestronnych mieszkań, często o przechodnim układzie pomieszczeń. Dlatego nierzadko brak proporcji pomiędzy wysokością stropu a szerokością wnętrz to nie jedyne wyzwanie aranżacyjne – dochodzą do niego problemy ze stanem technicznym poszczególnych elementów, nietypowe kształty pomieszczeń oraz ich niestandardowe rozmieszczenie.

Najczęściej remont takiego mieszkania to remont generalny, co z jednej strony jest oczywiście dla inwestora uciążliwością, z drugiej – pozwala na wykorzystanie w pełni możliwości, jakie daje niespotykana w wielorodzinnych, nowszych budynkach wysokość stropu i zabudowanie nawet sporej wielkości antresoli.

Mimo że zabieg ten kojarzy się przede wszystkim z nowoczesnymi mieszkaniami w stylu loftowym, antresola w kamienicy nie jest zupełną nowością. Warunki lokalowe w socjalistycznej, powojennej Polsce sprawiły, że tego rodzaju realizacje były na porządku dziennym w kamienicznych mieszkaniach.

Jednak nieco inaczej niż współcześnie, najczęściej stosowanym rozwiązaniem była antresola drewniana i zabudowana w konkretnym pomieszczeniu – przeważnie w pokoju dziennym dla wydzielenia strefy snu lub dziecięcym po to, żeby zyskać więcej miejsca na zabawę czy biurka.

Jak zrobić antresolę w kamienicy? Liczy się pomysł

Mając do dyspozycji mieszkanie wąskie i wysokie, rolą antresoli będzie nie tylko realizacja określonej funkcji sypialni, miejsca do pracy czy dodatkowej przestrzeni na materac dla gości, ale również optyczne poszerzenie całego lokum.

Na ogół antresola ze schodami prowadzącymi na nią projektowana jest na końcu danego pomieszczenia tak, żeby wykorzystać możliwie dużą ilość ścian dla jej zabudowy. Czasami jednak warto antresolę umieścić pośrodku wąskiej i długiej przestrzeni, wykorzystując jedynie ściany boczne, a balustrady pozostawiając po dwóch, a nie tak jak standardowo – z jednej strony stelaża.

Efekt takiego zabiegu jest niezwykle ciekawy, a realizacja warta przemyślenia nie tylko ze względów estetycznych, ale również praktycznych. Spanie na antresoli ograniczonej jedynie dwiema ścianami, szczególnie latem, jest znacznie bardziej przyjemne niż w niewielkiej, mocno ograniczonej przegrodami i niskiej przestrzeni.

Warto nadmienić, że opisana wyżej konstrukcja sprawdzi się w mieszkaniach otwartych, w których wnętrza o różnych funkcjach zostały połączone. Wtedy antresola nad salonem stanowiącym całość z kuchnią, jadalnią, a nierzadko również korytarzem i przedpokojem, nie będzie przytłaczać, lecz optycznie dzielić całość, co właśnie jest w tym przypadku jej zadaniem.

Różne materiały – efekt zawsze ciekawy

Nowoczesna antresola kojarzy się z konstrukcją stalową. Rzeczywiście, stalowe belki montowane w ścianach nośnych oraz również stalowe wsporniki pomalowane na kontrastujący z wystrojem kolor, który podkreśla industrialny charakter materiału, to dość często stosowane rozwiązanie, ale wcale nie jedyne.

Wiele antresoli zbudowanych jest całkowicie z drewna – z desek i belek wykonane są zarówno konstrukcja, podłoga, jak i schody. Naturalny surowiec łagodzi nowoczesność wnętrz i pozwala na utrzymanie ich w bardziej tradycyjnym, a nawet romantycznym stylu.

Niektóre antresole zaprojektowane są tak, żeby sugerowały raczej dodatkową kondygnację niż formę architektoniczną wewnątrz mieszkania. Efekt ten uzyskuje się przez ukrycie konstrukcji i lokalizację antresoli nad odrębnym funkcjonalnie pomieszczeniem (np. łazienką), tak że podłoga antresoli stanowi jednocześnie sufit pomieszczenia poniżej.

Dodatkowo antresolę taką oddziela się nie balustradą, lecz lekką ścianką gipsowo-kartonową, zapewnia się wygodne schody, a nawet montuje drzwi wejściowe do tak uzyskanego odrębnego wnętrza. W takim przypadku należy szczególnie zadbać o oświetlenie antresoli.

Oczywiście nawet antresolę o ażurowej konstrukcji dobrze jest wyposażyć w dodatkowe oprawy, jeśli jednak zamierzamy wybudować ją jako wydzielone pomieszczenie, doprowadzenie instalacji elektrycznej, a także instalacji co lub alternatywnego źródła ciepła jest konieczne.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.