biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

aranżacja antresoli

Uwaga: artykuł to efekt połączenia i uaktualnienia innych Naszych artykułów które zastępuje

Wysokie, lecz wąskie mieszkania to wyzwanie nie tylko dla inwestora, który chce je zaaranżować zgodnie ze swoimi upodobaniami i wizją, ale nawet dla architekta wnętrz. Jak zagospodarować lokum, żeby niewielka odległość między ścianami i jednocześnie duża przestrzeń pomiędzy podłogą a stropem stały się atutem? Jednym ze sposobów na optyczne skrócenie długiego mieszkania i jednocześnie wykorzystanie sporej kubatury jest antresola.

Pokój z antresolą i antresola w pokoju

Nietrudno domyślić się, że mieszkania wysokie, lecz wąskie to lokale charakterystyczne dla starych kamienic i powstałe z podziału większych, przestronnych mieszkań, często o przechodnim układzie pomieszczeń. Dlatego nierzadko brak proporcji pomiędzy wysokością stropu a szerokością wnętrz to niejedyne wyzwanie aranżacyjne – dochodzą do niego problemy ze stanem technicznym poszczególnych elementów, nietypowe kształty pomieszczeń oraz ich niestandardowe rozmieszczenie.

Najczęściej remont takiego mieszkania to remont generalny, co z jednej strony jest oczywiście dla inwestora uciążliwością, z drugiej – pozwala na wykorzystanie w pełni możliwości, jakie daje niespotykana w wielorodzinnych, nowszych budynkach wysokość stropu. Umożliwia zabudowanie nawet sporej wielkości antresoli, która może również stać się zupełnie odrębnym pomieszczeniem. Podobny potencjał mają współczesne domy z antresolą w typie tzw. nowoczesnej stodoły.

Choć antresola kojarzy się przede wszystkim z nowoczesnymi mieszkaniami w stylu loftowym lub minimalistycznym, nie jest zupełną nowością. Warunki lokalowe w socjalistycznej powojennej Polsce sprawiły, że tego rodzaju realizacje były na porządku dziennym w kamienicznych mieszkaniach. Nieco jednak inaczej niż współcześnie, najczęściej stosowanym rozwiązaniem była antresola drewniana i zabudowana w konkretnym pomieszczeniu – przeważnie w pokoju dziennym dla wydzielenia strefy snu lub dziecięcym po to, żeby zyskać więcej miejsca na zabawę czy biurka.

Jakie funkcje może pełnić antresola?

Abstrahując od materiału wykonania, antresola pełni rozmaite funkcje – może stać się sypialnią, biurem lub miejscem dla gości w zależności od tego, jaką ma wysokość oraz w jaki sposób jest zabudowana. Jak zagospodarować antresolę, żeby była efektowna i funkcjonalna?

Przytulna sypialnia

Antresola to miejsce wręcz stworzone do urządzenia ciepłej, przytulnej przestrzeni. W takiej sypialni możemy ustawić tradycyjne łóżko, o ile wysokość mieszkania na to pozwoli – dodatkowa przestrzeń pod stropem musi mieć min. 200 cm.

Całość można uzupełnić o niewysoką szafę ubraniową lub choćby komodę na bieliznę, minibiblioteczkę i sprzęt grający. Tak urządzona antresola w mieszkaniu może być prywatną przestrzenią dla rodziców lub gości.

antresola w mieszkaniu

Nowoczesne biuro

Antresola w domu lub mieszkaniu może zostać wykorzystana jako miejsce pracy. Szczególnie w mniejszych lokalach będzie to doskonały sposób na zagospodarowanie wysokiego pokoju.

W takim przypadku niezbędnym sprzętem okaże się z pewnością biurko, ale także regał na dokumenty i potrzebne gadżety oraz wygodne krzesło. Nad biurkiem warto zawiesić tablicę korkową lub kratkę, do której możemy przymocować karteczki z ważnymi informacjami.

Nie zapomnijmy o właściwym oświetleniu, przy którym nawet wieczorem będziemy mogli komfortowo pracować.

Bawialnia na minipiętrze

Antresola może być również miejscem, w którym można zająć się swoim hobby i odciąć na chwilę od codziennych obowiązków. Z pewnością będzie to ulubiona przestrzeń dzieci, szczególnie jeśli urządzimy im tam bawialnię.

Ogromne znaczenie w tym przypadku ma dostosowanie antresoli pod względem bezpieczeństwa. Przydadzą się schody antypoślizgowe oraz bramka zabezpieczająca wejście, a także solidna, wysoka balustrada lub jeszcze lepiej specjalna siatka albo ścianka oddzielająca antresolę od pomieszczenia poniżej.

W zależności od zainteresowań dzieci możemy wypełnić całą przestrzeń zabawkami, grami, puzzlami lub klockami. Ciekawym rozwiązaniem będzie przymocowanie telewizora i podłączenie do niego konsoli z grami lub instalacja rzutnika.

remont i budowa antresoli

Jak zrobić antresolę w kamienicy lub długim domu? Liczy się pomysł

Mając do dyspozycji mieszkanie wąskie i wysokie, rolą antresoli będzie nie tylko realizacja określonej funkcji użytkowej, ale również optyczne poszerzenie całego lokum. Na ogół antresola ze schodami prowadzącymi na nią projektowana jest na końcu danego pomieszczenia, tak aby wykorzystać możliwie dużą ilość ścian dla jej zabudowy.

Czasami jednak warto posadowić antresolę pośrodku wąskiej i długiej przestrzeni, wykorzystując jedynie ściany boczne, a balustrady pozostawiając po dwóch, a nie tak jak standardowo – z jednej strony stelaża. Efekt takiego zabiegu jest niezwykle ciekawy, a realizacja warta przemyślenia nie tylko ze względów estetycznych, ale również praktycznych. Spanie na antresoli ograniczonej jedynie dwiema ścianami, szczególnie latem, jest znacznie bardziej przyjemne niż w niewielkiej, mocno ograniczonej przegrodami i niskiej przestrzeni. Warto nadmienić, że opisana wyżej konstrukcja sprawdzi się w mieszkaniach otwartych, w których wnętrza o różnych funkcjach zostały połączone.

Wtedy antresola nad salonem stanowiącym całość z kuchnią, jadalnią i nierzadko również korytarzem i przedpokojem nie będzie przytłaczać, lecz optycznie dzielić całość, co właśnie jest w tym przypadku jej zadaniem.

sposoby na antresolę

Różne materiały – efekt zawsze ciekawy

Nowoczesna antresola kojarzy się z konstrukcją stalową. Rzeczywiście, stalowe belki montowane w ścianach nośnych oraz równie stalowe wsporniki, pomalowane na kontrastujący z wystrojem kolor, który podkreśla industrialny charakter materiału, to dość często stosowane rozwiązanie, ale wcale niejedyne. Wiele antresoli zbudowanych jest całkowicie z drewna – z desek i belek wykonane są zarówno konstrukcja, podłoga, jak i schody. Naturalny surowiec łagodzi nowoczesność wnętrz i pozwala na utrzymanie ich w bardziej tradycyjnym, a nawet romantycznym, stylu.

Niektóre antresole zaprojektowane są tak, żeby sugerowały raczej dodatkową kondygnację niż formę architektoniczną wewnątrz mieszkania. Efekt ten uzyskuje się przez ukrycie konstrukcji i lokalizację antresoli nad odrębnym funkcjonalnie pomieszczeniem (np. łazienką) tak, że podłoga antresoli stanowi jednocześnie sufit pomieszczenia poniżej. Dodatkowo, antresolę taką oddziela się nie balustradą, lecz lekką ścianką gipsowo-kartonową, zapewnia wygodne schody, a nawet montuje drzwi wejściowe uzyskanego w ten sposób odrębnego wnętrza. W takim przypadku należy szczególnie zadbać o oświetlenie antresoli.

Oczywiście nawet antresolę o ażurowej konstrukcji dobrze jest wyposażyć w dodatkowe oprawy, jeśli jednak zamierzamy wybudować ją jako wydzielone pomieszczenie, doprowadzenie instalacji elektrycznej, a także instalacji c.o. lub alternatywnego źródła ciepła jest konieczne.

aranżacja antresoli na pokój

Jak zaadaptować antresolę na niezależny pokój?

Antresola w domu lub wysokim mieszkaniu zawsze prezentuje się ciekawie. Optycznie powiększa przestrzeń pokoju, w którym jest wybudowana lub z którego jest najlepiej widoczna. Niekiedy jednak względy użytkowe sprawiają, że chcemy zaadaptować ją na odrębny pokój z niezależnymi drzwiami, wydzielony wizualnie oraz akustycznie. Jak to zrobić? Od czego zacząć i czy zawsze takie przedsięwzięcie jest możliwe? W tym poradniku odpowiemy na te pytania oraz przedstawimy kilka niestandardowych pomysłów.

Konstrukcja antresoli – to od niej wszystko zależy

Jeśli chcemy zaadaptować antresolę na pokój, pierwszą rzeczą, jaką musimy ustalić, jest wytrzymałość konstrukcji antresoli. Niestety, jeśli nie jesteśmy fachowcami, takich oględzin nie dokonamy samodzielnie. Najlepiej zwrócić się z pytaniem o wytrzymałość zarówno konstrukcji antresoli, jak i samego budynku pod kątem dodatkowych obciążeń ściankami działowymi do doświadczonego konstruktora lub architekta.

Profesjonalista podda ocenie naszą antresolę i wskaże potencjalne rozwiązania. Trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze będą one konwencjonalne. Zwykle postawienie na antresoli z profili stalowych ścianki w tradycyjnej technologii nie będzie możliwe, jednak zamiast tego być może uda się wznieść ściankę z płyt kartonowo-gipsowych lub paneli z płyty wiórowej.

Niekiedy architekt zdecyduje o konieczności wzmocnienia istniejącej konstrukcji np. belką lub dodatkowymi podstawami (słupami), innym razem okaże się, że realne jest zastosowanie wielu technologii.

Wybór ścianek z uwzględnieniem obciążenia konstrukcji

Biorąc pod uwagę wytyczne architekta czy konstruktora, zwykle i tak możemy wybrać spośród dostępnych co najmniej kilka różnych rozwiązań. Poza ściankami litymi, czy to z płyty gipsowo-kartonowej, czy budowanej w technologii kanadyjskiej, można na przykład postawić na szklane (lub lżejsze – ze szkła akrylowego) panele.

Ich zaletą jest zachowanie optycznej przestrzeni w pokoju z antresolą przy jednoczesnym akustycznym oddzieleniu obydwu pomieszczeń. Dodatkowo zapewniają one tę samą ilość światła dziennego w obydwu pomieszczeniach (więcej na ten temat przeczytasz w sekcji o natężeniu oświetlenia), a także w razie potrzeby pozwalają na rozdzielenie optyczne za pomocą zwykłej zasłony, rolet czy też systemu folii elektrycznych.

Ścianki na antresoli można zrealizować również w zupełnie inny sposób, dopasowując je do stylu panującego w domu. Na przykład urządzając na drewnianej antresoli pokój dla dziewczynki, warto zasymulować ścianę drewnianego domku – z okienkiem wyposażonym w okiennice czy charakterystycznymi, rustykalnymi drzwiami zamiast tradycyjnych, pokojowych.

Wiele możliwości dają również wnętrza nowoczesne – poza prostymi ścianami tynkowanymi można zastosować różnorodne panele wykonane ze sklejki, blachy ryflowanej lub gładkich i połyskliwych tworzyw sztucznych.

jak zbudować idealną antresolę

Ocena natężenia oświetlenia dziennego w rozdzielonych pomieszczeniach

Rozdzielając antresolę i pokój, należy poddać ocenie natężenie oświetlenia dziennego. Jasny salon z antresolą po jej zamknięciu ścianką działową może stać się nagle pokojem dość ciemnym i odwrotnie – dobrze oświetlona światłem dziennym antresola po wydzieleniu pokoju stanie się mroczna i nieprzytulna. Wszystko zależy od tego, skąd dociera światło dzienne – czy z dużych okien salonu, czy też np. z połaciowych umieszczonych na antresoli.

Oczywiście i z tym problemem można sobie poradzić, i to na różne sposoby. Jeśli okaże się, że po wstawieniu ścianki pokój na antresoli stanie się ciemny, być może warto zmienić jego przeznaczenie – np. początkowe plany umieszczenia w nowo powstałym pomieszczeniu pokoju nastolatka być może warto zmienić i postawić na sypialnię na antresoli, dotychczasową oddając dziecku.

Innym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest zastosowanie świetlików – zamiast ścianki pełnej, można jej górną część tuż pod sufitem zastąpić szybami (ze szkła w wersji cięższej lub ze szkła akrylowego w wersji lekkiej). Przy zachowaniu odpowiednich proporcji z salonu nie będzie widoczne pomieszczenie na górze, a jednocześnie do ciemnego pokoju dotrze dużo więcej światła.

Podobny efekt uzyskamy w sytuacji odwrotnej, to znaczy kiedy jasna antresola ma po przekształceniu na pokój doświetlić salon. W projektach domów z antresolą, nawet jeśli ta nie stanowi w oryginale odrębnego pomieszczenia, zwykle wyposaża się ją w okna połaciowe. Jeśli takie rozwiązanie nie zostało zastosowane, można zdecydować się na samodzielne wybicie dodatkowych otworów okiennych. Trzeba jednak podkreślić, że jest to przedsięwzięcie najdroższe z prezentowanych oraz wymagające sporej ingerencji i nakładów finansowych.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.