jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

aranżacja antresoli

Uwaga: artykuł to efekt połączenia i uaktualnienia innych Naszych artykułów które zastępuje

Wysokie, lecz wąskie mieszkania to wyzwanie nie tylko dla inwestora, który chce je zaaranżować zgodnie ze swoimi upodobaniami i wizją, ale nawet dla architekta wnętrz. Jak zagospodarować lokum, żeby niewielka odległość między ścianami i jednocześnie duża przestrzeń pomiędzy podłogą a stropem stały się atutem? Jednym ze sposobów na optyczne skrócenie długiego mieszkania i jednocześnie wykorzystanie sporej kubatury jest antresola.

Pokój z antresolą i antresola w pokoju

Nietrudno domyślić się, że mieszkania wysokie, lecz wąskie to lokale charakterystyczne dla starych kamienic i powstałe z podziału większych, przestronnych mieszkań, często o przechodnim układzie pomieszczeń. Dlatego nierzadko brak proporcji pomiędzy wysokością stropu a szerokością wnętrz to niejedyne wyzwanie aranżacyjne – dochodzą do niego problemy ze stanem technicznym poszczególnych elementów, nietypowe kształty pomieszczeń oraz ich niestandardowe rozmieszczenie.

Najczęściej remont takiego mieszkania to remont generalny, co z jednej strony jest oczywiście dla inwestora uciążliwością, z drugiej – pozwala na wykorzystanie w pełni możliwości, jakie daje niespotykana w wielorodzinnych, nowszych budynkach wysokość stropu. Umożliwia zabudowanie nawet sporej wielkości antresoli, która może również stać się zupełnie odrębnym pomieszczeniem. Podobny potencjał mają współczesne domy z antresolą w typie tzw. nowoczesnej stodoły.

Choć antresola kojarzy się przede wszystkim z nowoczesnymi mieszkaniami w stylu loftowym lub minimalistycznym, nie jest zupełną nowością. Warunki lokalowe w socjalistycznej powojennej Polsce sprawiły, że tego rodzaju realizacje były na porządku dziennym w kamienicznych mieszkaniach. Nieco jednak inaczej niż współcześnie, najczęściej stosowanym rozwiązaniem była antresola drewniana i zabudowana w konkretnym pomieszczeniu – przeważnie w pokoju dziennym dla wydzielenia strefy snu lub dziecięcym po to, żeby zyskać więcej miejsca na zabawę czy biurka.

Jakie funkcje może pełnić antresola?

Abstrahując od materiału wykonania, antresola pełni rozmaite funkcje – może stać się sypialnią, biurem lub miejscem dla gości w zależności od tego, jaką ma wysokość oraz w jaki sposób jest zabudowana. Jak zagospodarować antresolę, żeby była efektowna i funkcjonalna?

Przytulna sypialnia

Antresola to miejsce wręcz stworzone do urządzenia ciepłej, przytulnej przestrzeni. W takiej sypialni możemy ustawić tradycyjne łóżko, o ile wysokość mieszkania na to pozwoli – dodatkowa przestrzeń pod stropem musi mieć min. 200 cm.

Całość można uzupełnić o niewysoką szafę ubraniową lub choćby komodę na bieliznę, minibiblioteczkę i sprzęt grający. Tak urządzona antresola w mieszkaniu może być prywatną przestrzenią dla rodziców lub gości.

antresola w mieszkaniu

Nowoczesne biuro

Antresola w domu lub mieszkaniu może zostać wykorzystana jako miejsce pracy. Szczególnie w mniejszych lokalach będzie to doskonały sposób na zagospodarowanie wysokiego pokoju.

W takim przypadku niezbędnym sprzętem okaże się z pewnością biurko, ale także regał na dokumenty i potrzebne gadżety oraz wygodne krzesło. Nad biurkiem warto zawiesić tablicę korkową lub kratkę, do której możemy przymocować karteczki z ważnymi informacjami.

Nie zapomnijmy o właściwym oświetleniu, przy którym nawet wieczorem będziemy mogli komfortowo pracować.

Bawialnia na minipiętrze

Antresola może być również miejscem, w którym można zająć się swoim hobby i odciąć na chwilę od codziennych obowiązków. Z pewnością będzie to ulubiona przestrzeń dzieci, szczególnie jeśli urządzimy im tam bawialnię.

Ogromne znaczenie w tym przypadku ma dostosowanie antresoli pod względem bezpieczeństwa. Przydadzą się schody antypoślizgowe oraz bramka zabezpieczająca wejście, a także solidna, wysoka balustrada lub jeszcze lepiej specjalna siatka albo ścianka oddzielająca antresolę od pomieszczenia poniżej.

W zależności od zainteresowań dzieci możemy wypełnić całą przestrzeń zabawkami, grami, puzzlami lub klockami. Ciekawym rozwiązaniem będzie przymocowanie telewizora i podłączenie do niego konsoli z grami lub instalacja rzutnika.

remont i budowa antresoli

Jak zrobić antresolę w kamienicy lub długim domu? Liczy się pomysł

Mając do dyspozycji mieszkanie wąskie i wysokie, rolą antresoli będzie nie tylko realizacja określonej funkcji użytkowej, ale również optyczne poszerzenie całego lokum. Na ogół antresola ze schodami prowadzącymi na nią projektowana jest na końcu danego pomieszczenia, tak aby wykorzystać możliwie dużą ilość ścian dla jej zabudowy.

Czasami jednak warto posadowić antresolę pośrodku wąskiej i długiej przestrzeni, wykorzystując jedynie ściany boczne, a balustrady pozostawiając po dwóch, a nie tak jak standardowo – z jednej strony stelaża. Efekt takiego zabiegu jest niezwykle ciekawy, a realizacja warta przemyślenia nie tylko ze względów estetycznych, ale również praktycznych. Spanie na antresoli ograniczonej jedynie dwiema ścianami, szczególnie latem, jest znacznie bardziej przyjemne niż w niewielkiej, mocno ograniczonej przegrodami i niskiej przestrzeni. Warto nadmienić, że opisana wyżej konstrukcja sprawdzi się w mieszkaniach otwartych, w których wnętrza o różnych funkcjach zostały połączone.

Wtedy antresola nad salonem stanowiącym całość z kuchnią, jadalnią i nierzadko również korytarzem i przedpokojem nie będzie przytłaczać, lecz optycznie dzielić całość, co właśnie jest w tym przypadku jej zadaniem.

sposoby na antresolę

Różne materiały – efekt zawsze ciekawy

Nowoczesna antresola kojarzy się z konstrukcją stalową. Rzeczywiście, stalowe belki montowane w ścianach nośnych oraz równie stalowe wsporniki, pomalowane na kontrastujący z wystrojem kolor, który podkreśla industrialny charakter materiału, to dość często stosowane rozwiązanie, ale wcale niejedyne. Wiele antresoli zbudowanych jest całkowicie z drewna – z desek i belek wykonane są zarówno konstrukcja, podłoga, jak i schody. Naturalny surowiec łagodzi nowoczesność wnętrz i pozwala na utrzymanie ich w bardziej tradycyjnym, a nawet romantycznym, stylu.

Niektóre antresole zaprojektowane są tak, żeby sugerowały raczej dodatkową kondygnację niż formę architektoniczną wewnątrz mieszkania. Efekt ten uzyskuje się przez ukrycie konstrukcji i lokalizację antresoli nad odrębnym funkcjonalnie pomieszczeniem (np. łazienką) tak, że podłoga antresoli stanowi jednocześnie sufit pomieszczenia poniżej. Dodatkowo, antresolę taką oddziela się nie balustradą, lecz lekką ścianką gipsowo-kartonową, zapewnia wygodne schody, a nawet montuje drzwi wejściowe uzyskanego w ten sposób odrębnego wnętrza. W takim przypadku należy szczególnie zadbać o oświetlenie antresoli.

Oczywiście nawet antresolę o ażurowej konstrukcji dobrze jest wyposażyć w dodatkowe oprawy, jeśli jednak zamierzamy wybudować ją jako wydzielone pomieszczenie, doprowadzenie instalacji elektrycznej, a także instalacji c.o. lub alternatywnego źródła ciepła jest konieczne.

aranżacja antresoli na pokój

Jak zaadaptować antresolę na niezależny pokój?

Antresola w domu lub wysokim mieszkaniu zawsze prezentuje się ciekawie. Optycznie powiększa przestrzeń pokoju, w którym jest wybudowana lub z którego jest najlepiej widoczna. Niekiedy jednak względy użytkowe sprawiają, że chcemy zaadaptować ją na odrębny pokój z niezależnymi drzwiami, wydzielony wizualnie oraz akustycznie. Jak to zrobić? Od czego zacząć i czy zawsze takie przedsięwzięcie jest możliwe? W tym poradniku odpowiemy na te pytania oraz przedstawimy kilka niestandardowych pomysłów.

Konstrukcja antresoli – to od niej wszystko zależy

Jeśli chcemy zaadaptować antresolę na pokój, pierwszą rzeczą, jaką musimy ustalić, jest wytrzymałość konstrukcji antresoli. Niestety, jeśli nie jesteśmy fachowcami, takich oględzin nie dokonamy samodzielnie. Najlepiej zwrócić się z pytaniem o wytrzymałość zarówno konstrukcji antresoli, jak i samego budynku pod kątem dodatkowych obciążeń ściankami działowymi do doświadczonego konstruktora lub architekta.

Profesjonalista podda ocenie naszą antresolę i wskaże potencjalne rozwiązania. Trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze będą one konwencjonalne. Zwykle postawienie na antresoli z profili stalowych ścianki w tradycyjnej technologii nie będzie możliwe, jednak zamiast tego być może uda się wznieść ściankę z płyt kartonowo-gipsowych lub paneli z płyty wiórowej.

Niekiedy architekt zdecyduje o konieczności wzmocnienia istniejącej konstrukcji np. belką lub dodatkowymi podstawami (słupami), innym razem okaże się, że realne jest zastosowanie wielu technologii.

Wybór ścianek z uwzględnieniem obciążenia konstrukcji

Biorąc pod uwagę wytyczne architekta czy konstruktora, zwykle i tak możemy wybrać spośród dostępnych co najmniej kilka różnych rozwiązań. Poza ściankami litymi, czy to z płyty gipsowo-kartonowej, czy budowanej w technologii kanadyjskiej, można na przykład postawić na szklane (lub lżejsze – ze szkła akrylowego) panele.

Ich zaletą jest zachowanie optycznej przestrzeni w pokoju z antresolą przy jednoczesnym akustycznym oddzieleniu obydwu pomieszczeń. Dodatkowo zapewniają one tę samą ilość światła dziennego w obydwu pomieszczeniach (więcej na ten temat przeczytasz w sekcji o natężeniu oświetlenia), a także w razie potrzeby pozwalają na rozdzielenie optyczne za pomocą zwykłej zasłony, rolet czy też systemu folii elektrycznych.

Ścianki na antresoli można zrealizować również w zupełnie inny sposób, dopasowując je do stylu panującego w domu. Na przykład urządzając na drewnianej antresoli pokój dla dziewczynki, warto zasymulować ścianę drewnianego domku – z okienkiem wyposażonym w okiennice czy charakterystycznymi, rustykalnymi drzwiami zamiast tradycyjnych, pokojowych.

Wiele możliwości dają również wnętrza nowoczesne – poza prostymi ścianami tynkowanymi można zastosować różnorodne panele wykonane ze sklejki, blachy ryflowanej lub gładkich i połyskliwych tworzyw sztucznych.

jak zbudować idealną antresolę

Ocena natężenia oświetlenia dziennego w rozdzielonych pomieszczeniach

Rozdzielając antresolę i pokój, należy poddać ocenie natężenie oświetlenia dziennego. Jasny salon z antresolą po jej zamknięciu ścianką działową może stać się nagle pokojem dość ciemnym i odwrotnie – dobrze oświetlona światłem dziennym antresola po wydzieleniu pokoju stanie się mroczna i nieprzytulna. Wszystko zależy od tego, skąd dociera światło dzienne – czy z dużych okien salonu, czy też np. z połaciowych umieszczonych na antresoli.

Oczywiście i z tym problemem można sobie poradzić, i to na różne sposoby. Jeśli okaże się, że po wstawieniu ścianki pokój na antresoli stanie się ciemny, być może warto zmienić jego przeznaczenie – np. początkowe plany umieszczenia w nowo powstałym pomieszczeniu pokoju nastolatka być może warto zmienić i postawić na sypialnię na antresoli, dotychczasową oddając dziecku.

Innym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest zastosowanie świetlików – zamiast ścianki pełnej, można jej górną część tuż pod sufitem zastąpić szybami (ze szkła w wersji cięższej lub ze szkła akrylowego w wersji lekkiej). Przy zachowaniu odpowiednich proporcji z salonu nie będzie widoczne pomieszczenie na górze, a jednocześnie do ciemnego pokoju dotrze dużo więcej światła.

Podobny efekt uzyskamy w sytuacji odwrotnej, to znaczy kiedy jasna antresola ma po przekształceniu na pokój doświetlić salon. W projektach domów z antresolą, nawet jeśli ta nie stanowi w oryginale odrębnego pomieszczenia, zwykle wyposaża się ją w okna połaciowe. Jeśli takie rozwiązanie nie zostało zastosowane, można zdecydować się na samodzielne wybicie dodatkowych otworów okiennych. Trzeba jednak podkreślić, że jest to przedsięwzięcie najdroższe z prezentowanych oraz wymagające sporej ingerencji i nakładów finansowych.

Jakie są najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy aranżacji antresoli?

Aranżacja antresoli to świetny sposób na zwiększenie przestrzeni użytkowej w domu lub mieszkaniu. Jednak przed przystąpieniem do projektowania antresoli należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników.

• Po pierwsze, dokładnie przemyśleć, jaką funkcję ma pełnić antresola, uwzględniając jednocześnie pewne jej ograniczenia.

• Po drugie, zadbać o optymalne ogrzewanie antresoli, aby uniknąć sytuacji, kiedy wnętrze na dole będzie niedogrzane, a półpiętro przegrzane.

• Po trzecie, wybrać odpowiednie schody lub drabinę, które będą stabilne, solidne, wygodne w użytkowaniu i przystosowane do wieloletniej eksploatacji.

• Po czwarte, zadbać o bezpieczeństwo, wybierając schody o odpowiednim nachyleniu i zabezpieczeniach.

Jakie są najczęstsze problemy związane z aranżacją antresoli?

Aranżacja antresoli to skomplikowane przedsięwzięcie, które może wiązać się z wieloma problemami. Jednym z najczęstszych jest brak odpowiedniej wytrzymałości konstrukcji antresoli, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Innym problemem jest nieodpowiednie ogrzewanie antresoli, co może prowadzić do nierównomiernego rozkładu temperatury w pomieszczeniu. Kolejną kwestią jest dobór odpowiednich schodów lub drabiny, które muszą być stabilne, solidne i wygodne w użytkowaniu. Innym zagadnieniem jest brak odpowiedniego zabezpieczenia antresoli, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji dla dzieci lub zwierząt. Wreszcie, aranżacja antresoli może być problematyczna ze względu na przepisy budowlane, których należy przestrzegać.

Jakie są zalety i wady antresoli?

Antresola to popularne rozwiązanie w aranżacji wnętrz, które ma swoje zalety, ale i wady. Wśród zalet antresoli można wymienić zwiększenie przestrzeni użytkowej, oryginalny wygląd, możliwość wydzielenia dodatkowej sypialni lub biura, a także brak całkowitej separacji od reszty mieszkańców.

Antresola może jednak mieć również wady, takie jak trudności w utrzymaniu czystości, ograniczona prywatność, trudności w dostępie do antresoli dla osób starszych lub niepełnosprawnych, a także konieczność przestrzegania przepisów budowlanych. Warto zatem dokładnie przemyśleć, czy antresola jest odpowiednim rozwiązaniem dla naszego domu lub mieszkania.

Jakie są sposoby na optymalne ogrzewanie antresoli?

Optymalne ogrzewanie antresoli to ważny aspekt aranżacji wnętrz, który wymaga przemyślanego podejścia. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ogrzewanie antresoli jest zastosowanie ogrzewania podłogowego, które umożliwia równomierne rozprowadzenie ciepła w całym pomieszczeniu.

Innym sposobem jest odpowiednie rozmieszczenie grzejników w dolnej strefie, aby uniknąć sytuacji jej niedogrzania przy przegraniu półpiętra.

Warto również zadbać o izolację termiczną antresoli, aby nie dochodziło do strat ciepła. W przypadku kominka należy zwrócić uwagę na to, że może on lepiej ogrzewać korytarze na wyższej kondygnacji niż sam salon niżej.

Jakie są polecane produkty do aranżacji antresoli?

Wybór produktów do aranżacji antresoli zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i stylu wnętrza. Jednym z niezbędnych produktów są schody lub drabiny, które umożliwiają bezpieczne i wygodne wejście na antresolę. W przypadku antresoli zaleca się również zastosowanie balustrad lub barier, które zwiększą bezpieczeństwo użytkowania.

W aranżacji antresoli warto ponadto zwrócić uwagę na oświetlenie, które może nadać pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru. Świetnie sprawdzą się tu lampy sufitowe, kinkiety lub lampki stołowe. W przypadku antresoli zaleca się również zastosowanie szklanych tafli bądź luksferów, które potęgują wrażenie przestronności i zwiększają jasność.

Jakie są najważniejsze elementy, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu antresoli?

Projektowanie antresoli to proces, który wymaga przemyślanego podejścia i uwzględnienia wielu czynników. Jednym z najważniejszych elementów jest wytrzymałość konstrukcji antresoli, która musi być zapewniona poprzez odpowiednie zakotwienie w ścianach nośnych lub powiązanie z konstrukcją dachu.

Należy również zwrócić uwagę na bezpieczeństwo użytkowania antresoli, dlatego projektant powinien zadbać o odpowiednie rozmieszczenie schodów, balustrad i barier.

Ważne jest także dopasowanie antresoli do aranżacji wnętrza, co obejmuje dobór materiałów, kolorów i stylu. Warto przy tym zwrócić uwagę na optymalne rozmieszczenie źródeł światła oraz zastosowanie odpowiedniego systemu ogrzewania.

Jakie są opinie na temat ogrzewania podłogowego w domach z antresolą?

Ogrzewanie podłogowe to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań w przypadku domów z antresolą. Dzięki temu systemowi ciepło jest równomiernie rozprowadzane w całym pomieszczeniu, co zapewnia komfort termiczny na całej powierzchni. Podłogówka jest przy tym bardziej energooszczędna niż tradycyjne grzejniki, a to przekłada się na niższe koszty ogrzewania.

Jednakże w przypadku domów z antresolą należy pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu grzejników na dole, aby uniknąć sytuacji, kiedy wnętrze tam będzie niedogrzane, a półpiętro przegrzane. Warto również zadbać o izolację termiczną antresoli, aby uniknąć strat ciepła.

Jakie są porady dotyczące aranżacji antresoli dla dzieci?

Aranżacja antresoli dla dzieci to wyzwanie, które wymaga przemyślanego podejścia. Przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo, co obejmuje zastosowanie schodów antypoślizgowych, bramki zabezpieczającej wejście oraz solidnej balustrady lub specjalnej siatki oddzielającej antresolę od pomieszczenia poniżej.

Ważne jest również dopasowanie antresoli do zainteresowań dzieci, co obejmuje wypełnienie przestrzeni zabawkami, grami, puzzlami lub klockami.

Ciekawym rozwiązaniem jest przymocowanie telewizora i podłączenie do niego konsoli z grami lub instalacja rzutnika. Należy również zadbać o optymalne rozmieszczenie źródeł światła oraz zastosowanie kolorów i materiałów, które będą stymulować rozwój dziecka.

Jak antresola wpływa na styl domu?

Antresola to element, który może znacząco wpłynąć na styl domu. Przede wszystkim antresola to dodatkowe pomieszczenie i pozwala na wykorzystanie wolnej przestrzeni w domu.

W zależności od aranżacji antresola może wprowadzić do wnętrza nowoczesny, loftowy styl lub klasyczną elegancję. Antresola może również stanowić centralny punkt w pomieszczeniu, przyciągając uwagę i nadając charakteru mieszkaniu.

Dodatkowo antresola może służyć jako miejsce do pracy, relaksu bądź zabawy, co zwiększa funkcjonalność domu. Ostatecznie antresola pozwala na indywidualizację wnętrza i wyrażenie własnego stylu.

Jakie są najważniejsze kwestie związane z wentylacją antresoli?

Wentylacja antresoli to zagadnienie, które wymaga szczególnej uwagi. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza, co zapobiega powstawaniu wilgoci i pleśni. W tym celu warto zainstalować okna dachowe lub wentylatory, które umożliwią swobodny przepływ powietrza. Ważne jest również zastosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych, które nie będą blokować przepływu powietrza.

Należy również pamiętać o regularnym czyszczeniu wentylacji, co zapobiega gromadzeniu się kurzu i innych zanieczyszczeń. W przypadku antresoli, które służą jako sypialnie lub pokoje dziecięce, warto zainstalować filtry powietrza zapewniające jego oczyszczenie.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.