biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

zmiana rozkładu pomieszczeń

Optymalny, dostosowany do naszych aktualnych potrzeb rozkład pomieszczeń w domu zapewnia nam wygodę w codziennym życiu, pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie oraz wspomaga nasze wysiłki w utrzymaniu czystości. Dlatego dość często remont mieszkania podyktowany jest koniecznością wynikającą z ewolucji potrzeb naszej rodziny.

Kiedy dom zamieszkują małe dzieci, wartością jest duża przestrzeń podłogi, z kolei nastolatki cenią sobie prywatność, dlatego z pewnością ucieszą się nawet z niewielkich pokoi, lecz własnych. Gdy nasze dzieci dorosną i zostajemy sami, często chcemy pozbyć się nieużywanych pokoi na rzecz wspólnej przestrzeni salonu połączonego z komfortową jadalnią.

Nowy rozkład pomieszczeń – co najczęściej dzielimy, a co łączymy

Okazuje się, że pomieszczeniami, które najczęściej dzielimy, są pokoje. Potrzeba wyodrębnienia dodatkowego wnętrza, kiedy dzieci zaczynają dorastać czy też konieczność opieki nad chorym rodzicem to najczęstsze przyczyny podziału większego pokoju na dwa mniejsze. Ciekawe, że przy tego rodzaju zmianach najważniejsze dla nas jest to, ile trwa remont mieszkania, w którym decydujemy się na wstawienie ścianki działowej i dodatkowych drzwi do nowo powstałego pomieszczenia.

Z kolej jeśli łączymy wnętrza, to najczęściej nasz wybór pada na salon i kuchnię albo salon i korytarz. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku najbardziej interesują nas koszty. Prawdopodobnie wynika to z najczęściej towarzyszących takim remontom sytuacji życiowych i w pierwszym przypadku najbardziej liczy się szybkość i sprawność przeprowadzonego remontu, a w drugim, ile za niego zapłacimy.

Remont mieszkania – od czego zacząć?

Plan remontu mieszkania zależy oczywiście od zakresu przewidywanych prac. Jeśli zmiany będą duże, włącznie z przebudową ścian lub zmianą przeznaczenia niektórych pomieszczeń, warto najpierw zaopatrzyć się w szczegółowy projekt remontu mieszkania oraz jego kosztorys, który pozwoli nam ustalić, ile kosztuje remont w naszym przypadku.

Zamówienie projektu u architekta wiąże się oczywiście z dodatkowym wydatkiem, jednak w sytuacji znacznych zmian warto zasięgnąć porady. Architekt może znaleźć rozwiązania alternatywne do najbardziej oczywistych. Często wynikające z doświadczenia propozycje okazują się tańsze albo po prostu lepsze, a koszt projektu w stosunku do przedsięwzięcia budowlanego, jakim jest generalny remont mieszkania, nie jest duży.

Z kolei kosztorys pozwoli nam na realną ocenę naszych możliwości finansowych. Na tym etapie można jeszcze obniżyć koszty bez szkody dla jakości remontu czy burzenia spójnej wizji mieszkania po remoncie. Architekt doradzi, z czego można w ramach oszczędności zrezygnować, co powinno odznaczać się wysoką jakością, żebyśmy ostatecznie byli zadowoleni z metamorfozy, jaką przeszło nasze mieszkanie.

Remont krok po kroku

Niezależnie od tego, jaki jest zakres planowanych prac oraz czy dysponujemy projektem, czy też nie, zawsze warto wynająć do przeprowadzenia remontu doświadczoną i wykonującą zlecenia kompleksowo firmę.

Na podstawie planu robót czy też naszych oczekiwań, w przypadku kiedy nie zdecydowaliśmy się na projekt, fachowcy ocenią, jak powinna wyglądać kolejność prac, co do zasady jednak najpierw wykonuje się roboty wyburzeniowe, następnie budowlane związane z posadowieniem ścian, naprawą lub wylaniem posadzek (równolegle z niektórymi pracami instalacyjnymi, jeśli takie są konieczne). Następnie tynkowanie, szlifowanie i malowanie wstępne, jednocześnie ceramika i biały montaż w łazienkach.

Kolejno podłogi (włącznie z cyklinowaniem parkietów). Jedynym rodzajem podłóg, które wykańcza się po zakończeniu wszelkich prac, jest wykładzina. Podłogi ceramiczne, drewniane czy z paneli po położeniu okrywa się szczelinie tekturą płaską i montuje się meble stałe.

Teraz można przeprowadzić malowanie „na gotowo”, założyć osprzęt elektryczny oraz oświetlenie i cieszyć się naszym mieszkaniem w nowej odsłonie.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.