biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

jak zadbać o poddasze

Coraz bardziej upalne lata, temperatury powietrza dochodzące do 36˚C w cieniu przez wiele dni pod rząd, długotrwałe braki opadów, które przynoszą ochłodzenie – te wszystkie czynniki sprawiają, że coraz trudniej w miesiącach wakacyjnych wytrzymać w naszych mieszkaniach i domach z powodu gorąca. Problemem tym dotknięte są zwłaszcza poddasza użytkowe.

Wentylacja poddasza użytkowego – pierwszy krok do prawidłowej cyrkulacji powietrza

Niestety, rozwiązanie niedogodności związanych z nadmiernym gorącem w upalne dni znacznie utrudnia całkowity brak wentylacji na poddaszu. Wydawać by się mogło, że dotyczy to tylko ułamka przypadków, niestety rzeczywistość wygląda inaczej. Oczywiście w mieszkaniach i domach, w których poddasze od początku ich istnienia było użytkowe, wentylacja poddasza nie tylko istnieje, ale najczęściej działa bez zarzutu.

Gorzej sprawy się mają w przypadkach, gdzie aranżacje poddasza użytkowego miały miejsce w przypadku adaptacji nieużytkowego strychu. Jeśli znajdujemy się w takiej sytuacji, powinniśmy jak najszybciej rozwiązać ten problem.

Nie tylko ze względu na upalne lata, ale również musimy mieć świadomość, że powietrze, które krąży w domu w sposób nieprawidłowy, prędzej czy później doprowadzi do pogorszenia samopoczucia (a nawet alergii i astmy) osób przebywających w pomieszczeniach ze względu na nieusuwaną wilgoć i lotne substancje chemiczne.

Nieprawidłowa wentylacja powoduje również niszczenie budynku, który w okresach chłodnych ulega zawilgoceniu na skutek skraplania się pary wodnej obecnej w powietrzu. Zawilgocenie ścian z kolei sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów oraz pogarsza izolacyjność termiczną przegród zewnętrznych.

Brak napływu świeżego powietrza powodować może również zaburzenia spalania gazu w kotłach c.o. i przepływowych podgrzewaczach wody, a w skrajnych przypadkach wystąpić może zjawisko tzw. niepełnego spalania gazu i wydzielanie tlenku węgla powodującego śmiertelne zatrucia.

Wentylacja poddasza czy klimatyzator?

Jeśli na naszym poddaszu instalacja wentylacyjna działa, lecz w trakcie upałów jest nieefektywna, można jej nieco „pomóc” w tym trudnym okresie, wspomagając się klimatyzatorem przenośnym, nazywanym również klimatorem. Jest to urządzenie mobilne, które w zależności od potrzeb ustawić możemy w każdym pomieszczeniu z oknem.

Dlaczego okno jest tak istotne? Tego rodzaju urządzenia wyposażone są w rurę wyrzutową, przez którą rozgrzane powietrze wydostaje się na zewnątrz pomieszczenia. W tym celu rurę instaluje się najczęściej w uchylonym oknie. To właśnie dzięki niej rozgrzane powietrze jest odprowadzane z budynku.

Mankamentem tego rozwiązania jest stale otwarte okno i ciągły napływ ciepłego powietrza z zewnątrz, dlatego w dłuższej perspektywie proces schładzania może okazać się nieefektywny. Klimator należy traktować jako urządzenie doraźne również ze względu na dość duży pobór mocy oraz wysoki poziom generowanego hałasu.

Alternatywny sposób na gorące poddasze, czyli rekuperacja

Innym sposobem radzenia sobie z upałami jest wentylacja mechaniczna, również z rekuperacją. Co daje rekuperacja na poddaszu? Rekuperator, jako serce mechanicznego systemu wentylacji i wymiennik ciepła, w okresie zimowym prowadzi do obniżenia rachunków za ogrzewanie, natomiast w okresie letnim ochładza powietrze wwiewane do mieszkania za pomocą chłodniejszego powietrza znajdującego się wewnątrz pomieszczeń.

Systemy takie są bardzo wydajne pod warunkiem dobrej izolacji poddasza oraz zastosowania wysokiej jakości okien połaciowych. Do rekuperatora podłączyć można jednostkę chłodzącą lub gruntowy wymiennik ciepła, dzięki czemu powietrze wwiewane będzie jeszcze chłodniejsze.

Klimatyzacja na poddaszu – przyjemny chłód niezależnie od temperatury

Najbardziej zaawansowanym ze sposobów na ochłodzenie gorącego poddasza jest instalacja systemu klimatyzacji. Montaż klimatyzacji na poddaszu nieprzygotowanym wcześniej do takiego rozwiązania wiąże się jednak z ingerencją w stan budynku, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

To dlatego instalację klimatyzacji najlepiej przeprowadzić podczas trwania prac remontowych, o czym pisaliśmy w poradniku o montażu klimatyzacji przy okazji remontu. Z kolei rodzaje jednostek wraz z konkretnymi przykładami produktów przedstawione zostały w artykule o modelach klimatyzatorów do zastosowań domowych.

Klimatyzacja jest z pewnością najlepszym pod względem efektywności rozwiązaniem problemu nadmiernych temperatur na poddaszach, jednak warto zaznaczyć, że nie należy do metod ekologicznych. Decydując się na klimatyzację, musimy liczyć się również z dość dużymi kosztami jej instalacji, o czym pisaliśmy w tekście „Koszty założenia klimatyzacji”, a także z ponoszeniem stałych opłat eksploatacyjnych.

Gorące poddasze to problem wielu właścicieli domów i mieszkań, z którym radzić można sobie na kilka sposobów – zwiększając wydajność istniejącej wentylacji grawitacyjnej, wspomagając ją okresowo klimatorem czy wreszcie instalując wentylację mechaniczną, również z rekuperacją.

Najbardziej jednak wydajnym i jednocześnie kompleksowym rozwiązaniem jest pełna klimatyzacja poddasza wyposażona w jednostki typu split czy multisplit, choć przyznać trzeba, że inwestycja taka wiąże się z największymi nakładami finansowymi.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.