biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

zastsowanie gipsu szpachlowego i gładzi gispwej

Dla laików gips szpachlowy oraz gładź gipsowa to różne nazwy tego samego produktu, który po prostu służy do wyrównywania powierzchni ścian oraz sufitów. Rzeczywiście, przeznaczenie gipsu i gładzi jest w ostateczności takie samo, jednak obydwa preparaty różnią się między sobą dość znacznie.

Do czego służy gips szpachlowy?

Gips szpachlowy, nazywany również szpachlówką lub masą szpachlową, stosuje się do wyrównywania większych nierówności ścian oraz niwelowania ubytków w powierzchniach poddawanych następnie dalszym pracom. Masa szpachlowa jest preparatem wszechstronnym w tym sensie, że można stosować ją bezpośrednio na niemal każde podłoże budowlane – gipsowe, cementowe, cementowo-wapienne, a także betonowe.

Szpachlówka uniwersalna wykorzystywana w pracach budowlanych zwykle ma postać proszku, który należy bezpośrednio przed użyciem zmieszać z wodą w odpowiednich proporcjach. Inną postacią produktu jest gotowa masa szpachlowa, którą aplikuje się bezpośrednio na uszkodzone miejsce natychmiast po otwarciu opakowania. Doskonałym przykładem będzie tu szpachlówka do drewna używana np. przy renowacji starych mebli, ale także gotowy gips szpachlowy przeznaczony do uzupełniania niewielkich ubytków ścian.

Gładź szpachlowa – do zadań precyzyjnych

Gładzie gipsowe stosuje się dla uzyskania idealnie gładkiej i równej powierzchni ściany, co ma szczególne znaczenie, jeśli zamierzamy ostatecznie pokryć ją farbą. Podobnie jak gips, produkt może występować w postaci sypkiej, do rozrobienia z wodą lub jako gotowa gładź gipsowa do bezpośredniej aplikacji na opracowywaną powierzchnię.

Gładź produkuje się na bazie spoiw gipsowych, cechuje ją jednak mniejsza niż w przypadku gipsu szpachlowego ziarnistość, dzięki czemu możliwa jest do uzyskania większa gładkość powierzchni, do której stosujemy ten produkt. Gładź gipsową można położyć na ściany wykończone gipsem szpachlowym oraz inne powierzchnie budowlane, pod warunkiem że są one dość równe, a wygładzenia wymagają jedynie niewielkie nierówności. Ze względu na miałkość oraz dość jednolitą i stosunkowo rzadką konsystencję produktu dość często praktykuje się nakładanie gładzi wałkiem, w przeciwieństwie do gipsu, który z reguły rozprowadza się szpachelką i packą.

Gips szpachlowy a gładź szpachlowa – podstawowe różnice

Gips oraz gładź szpachlową wykorzystuje się w różnych sytuacjach, głównie w zależności od gładkości i równości podłoża, na którym produkty te mają zostać użyte. Do najbardziej istotnych różnic między gładzią oraz gipsem należą:

  • ziarnistość produktu – jak już wspomniano w tym artykule, gładź odznacza się mniejszą ziarnistością niż gips, co wpływa ostatecznie na jej gładkość,
  • kolor po wyschnięciu – gips szpachlowy po wyschnięciu jest szarawy, natomiast gładź zawsze ma jednolitą barwę, a jej ostateczny kolor zależy od składu produktu – w największym stopniu od tego, czy do jej wytworzenia użyte były spoiwa naturalne czy syntetyczne. Warto sprawdzić na opakowaniu barwę gładzi po wyschnięciu, szczególnie jeśli chcemy pomalować pokryte nią ściany farbą. Warto, żeby była to gładź biała, ponieważ łatwiej będzie ją pokryć w przypadku jasnych odcieni, a z kolei bardziej intensywne nie staną się ciemniejsze,
  • wytrzymałość – gips jest bardziej wytrzymały niż gładź i można nakładać go grubszą warstwą – jednorazowo nawet do 6 mm. W przypadku gładzi maksymalna grubość warstwy to 2–3 mm,
  • twardość – gips jest znacznie twardszy niż gładź, dlatego trudniej poddaje się szlifowaniu,
  • zastosowanie – stosowanie gipsów zalecane jest przede wszystkim tam, gdzie powierzchnie poddawane obróbce są nierówne – sufity pofalowane, a ściany krzywe, nietrzymające pionu. Takie nierówności da się zniwelować jedynie za pomocą gipsu, który można kłaść grubszą warstwą. Dlatego gipsów używa się często przy remontach starych domów,
  • szlifowanie – gładzie można szlifować zarówno na sucho, jak i na mokro. Ten drugi sposób pozwala na znaczne zmniejszenie pylenia w czasie prac. Po wyszlifowaniu na mokro i wyschnięciu na gładzi dokonuje się jedynie niewielkich poprawek. Gips można szlifować jedynie na sucho.
AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.