biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

kolejność prac remontowych i wykończeniowych

Prace wykończeniowe to ostatni etap budowy domu czy też mieszkania, choć niekiedy bardzo obciążający budżet i wcale nie krótkotrwały. Żeby nie przeciągać i tak wydłużających się zwykle robót, warto zaplanować ich wykonanie odpowiednio wcześnie.

Doświadczeni fachowcy podpowiadają, że kolejność prac wykończeniowych od stanu surowego zamkniętego do domu gotowego do zamieszkania nie jest obojętna. Harmonogram robót musi być logiczny i spełniać jeden podstawowy warunek – prace następujące po sobie nie mogą powodować szkód w pracach wykonanych poprzednio.

Kolejność prac wykończeniowych – najpierw sufity podwieszane, płytki i biały montaż

Jeśli przyszły użytkownik mieszkania posiada umiejętności i ma wystarczającą ilość czasu na samodzielne wykonywanie niezbędnych robót lub zatrudnianie uzupełniająco odpowiednich fachowców, oczywiście będzie w stanie zrealizować niezbędne zadania.

W większości przypadków warto jednak zatrudnić firmę, która przeprowadzi kompleksowe prace wykończeniowe – jest to rozwiązanie ekonomiczne, szybkie oraz gwarantujące brak przestojów pomiędzy wejściami poszczególnych ekip budowlanych.

Roboty wykończeniowe rozpoczyna się od montażu sufitów podwieszanych. Najpierw zainstalować należy stelaż, następnie płyty, które szpachluje się i szlifuje. Równolegle można wykonać instalację brodzika czy wanny w łazience oraz dokonać przymiarek ceramiki sanitarnej.

Teraz czas na płytki na ścianach i podłodze łazienki. Po ich ułożeniu trzeba wykonać fugi oraz zamontować umywalkę, deskę sedesową i baterie. Z instalacją mebli lepiej poczekać do zakończenia pozostałych prac.

Prace budowlane wykończeniowe – malowanie

Po zainstalowaniu sufitów podwieszanych oraz montażu płytek w łazience czas na gruntowanie i malowanie. Zarówno jedną, jak i drugą czynność rozpoczyna się od sufitów, co jest dość oczywiste i zdroworozsądkowe.

Zdania fachowców są podzielone, jeśli chodzi o montaż płytek ceramicznych na ścianach w kuchni. Jedni uważają, że należy to zrobić przed pierwszym malowaniem, podobnie jak płytki w łazience, inni – że po malowaniu wstępnym. Niezależnie od tego, czy wybierzemy wariant pierwszy, czy drugi, nie ma to większego znaczenia dla pozostałych prac.

Prawidłowa kolejność robót wykończeniowych – parkiety po malowaniu wstępnym

Kolejny krok na drodze do zamieszkania to układanie i cyklinowanie parkietów. Do wykonania tego zadania niezbędne jest zbadanie wilgotności pomieszczenia i wylewek. Doświadczenie fachowców pozwala na układanie parkietów dopiero wtedy, kiedy wilgotność wynosi co najwyżej 2% w przypadku cementu i 0,5% dla wylewek anhydrytowych. Natomiast parkiet przed układaniem powinien odznaczać się 8–9% wilgotnością. Po ułożeniu, parkiet cyklinuje się, a następnie wykańcza, lakierując, pokrywając olejem lub woskiem.

Czas, który upłynąć musi pomiędzy ułożeniem parkietu a jego wykończeniem zależy od gatunku drewna, w przypadku klepek egzotycznych wynosić może nawet dwa do trzech tygodni. Położony i wykończony parkiet należy zabezpieczyć przed uszkodzeniami i zabrudzeniem, do czego służy gładka tektura.

Nie zawsze oczywiście przyszli mieszkańcy decydują się na parkiet. Niezależnie od typu pokrycia posadzki układa się ją na tym samym etapie co parkiet. Wyjątkiem są tu jedynie wykładziny podłogowe, które ze względu na możliwość zabrudzenia i trudność czyszczenia układa się na samym końcu.

Prace remontowo-wykończeniowe, czyli malowanie końcowe i retusz

Zachowując odpowiednią kolejność wykonywania robót wykończeniowych, po parkietach, deskach, płytkach podłogowych czy panelach, przyszła kolej na montaż drzwi oraz listew przypodłogowych. Następnie czas na powtórne malowanie oraz ewentualnie tapetowanie.

W nowych mieszkaniach i domach ściany wykończone gipsem nie muszą na ogół być malowane więcej niż dwukrotnie, jeśli jednak jest taka konieczność, należy położyć taką ilość warstw farby, jaka jest niezbędna do pokrycia malowanych powierzchni jednorodnym kolorem.

Po malowaniu – ostatnie czynności – montaż zabudowy kuchennej, sprzętu AGD, mebli instalowanych na stałe, osprzętu elektrycznego, opraw oświetleniowych, karniszy, rolet itp. Teraz można przeprowadzić konieczne poprawki (w czasie prac na pewno powstały uszkodzenia czy zabrudzenia), wstawić meble i wprowadzić się do pięknego, nowego mieszkania.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.