biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

ile kosztuje montaż klimatyzacji

Nasze słoneczne i niezwykle przytulne zimą mieszkania z oknami wychodzącymi na południe czy zachód podczas upalnego lata stają się dusznymi i gorącymi betonowymi pułapkami, z których najchętniej byśmy uciekli. A wcale nie musi tak być dzięki nieocenionej zdobyczy współczesnej technologii – klimatyzacji.

Ile kosztuje klimatyzacja do mieszkania?

O technicznych aspektach związanych z tym tematem pisaliśmy w artykule o modelach klimatyzatorów i montażu klimatyzacji przy okazji remontu, dziś zajmiemy się kwestią równie ważną dla przyszłego użytkownika, co techniczne zawiłości – mianowicie ceną założenia klimatyzacji oraz kosztami eksploatacyjnymi. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie: ile kosztuje klimatyzacja do domu lub mieszkania.

Dla potrzeb niniejszego tekstu rozpatrujemy instalację klimatyzacji, w której jednostką chłodzącą jest klimatyzator typu split, a nie centrala klimatyzacyjna lub klimatyzator monoblok czy przenośny. To właśni splity (klimatyzatory rozłączne) są dedykowane do użytku w domach jednorodzinnych lub mieszkaniach, są także najbardziej rozpowszechnione ze względu na wielość wariantów oraz cichą pracę wewnątrz pomieszczeń.

Klimatyzatory – cena najdroższego elementu instalacji

Klimatyzacja domowa z klimatyzatorem typu split składa się w największym uproszczeniu z:

 • jednostki zewnętrznej klimatyzatora,
 • jednostki wewnętrznej (jednostek wewnętrznych – dla klimatyzacji multisplit) klimatyzatora,
 • zasilania energią elektryczną,
 • rur miedzianych łączących jednostkę zewnętrzną z wewnętrzną (wewnętrznymi),
 • rur odprowadzających skropliny z jednostki wewnętrznej (jednostek wewnętrznych).

Najdroższym elementem jest tu jednostka zewnętrzna. Ceny klimatyzatorów split zależą od renomy producenta, parametrów związanych z wytrzymałością i trwałością urządzenia oraz jego wydajności. Pomijając jednostki kiepskiej jakości, oscylują około:

 • 2000 zł (moc chłodzenia 2,6/moc grzania 2,9 kW) z jednostką naścienną,
 • 2200 zł (moc chłodzenia 3,5/moc grzania 3,8 kW) z jednostką naścienną,
 • 3300 zł (moc chłodzenia 5,3/moc grzania 5,5 kW) z jednostką naścienną, 5300 zł z jednostką sufitową lub przypodłogową,
 • 4400 zł (moc chłodzenia 7,0/moc grzania 7,3 kW) z jednostką naścienną, 6800 zł z jednostką sufitową lub przypodłogową.

Są to urządzenia o mocach najczęściej stosowanych w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Oczywiście do nabycia są również klimatyzatory o większych mocach, a także o powyższych parametrach, lecz znacznie droższe.

Klimatyzacja do mieszkania – cena jednostek multisplit.

Koszt klimatyzacji w przypadku zastosowania klimatyzatorów typu multisplit może być niższy w przypadku konieczności zastosowania większej niż jedna liczby jednostek. Zawsze w takiej sytuacji należy rozważyć, co jest bardziej opłacalne: montaż kilku jednostek typu split czy multisplit w konfiguracji jedna jednostka zewnętrzna i dwie lub więcej wewnętrznych.

Średnie ceny dobrej jakości jednostek wewnętrznych to:

 • 950 zł (moc chłodzenia 2,6/moc grzania 2,9 kW),
 • 1050 zł (moc chłodzenia 3,5/moc grzania 3,8 kW),
 • 1250 zł (moc chłodzenia 5,3/moc grzania 5,5 kW),
 • 1650 zł (moc chłodzenia 7,0/moc grzania 7,3 kW).

Koszty jednostek zewnętrznych natomiast kształtują się następująco:

 • 3300 zł (moc chłodzenia 5,3/moc grzania 5,6 kW),
 • 5000 zł (moc chłodzenia 7,9/moc grzania 8,5 kW),
 • 5400 zł (moc chłodzenia 8,2/moc grzania 8,8 kW),
 • 7900 zł (moc chłodzenia 10,6/moc grzania 11,1 kW).

Klimatyzacja w domu – koszt pozostałych elementów

W przypadku instalacji klimatyzacji zdecydowanie najdroższym elementem jest klimatyzator. Koszt pozostałych elementów, czyli rurek miedzianych między jednostkami, przewodu zasilającego i rurek odprowadzających skropliny, jest niewielki. Dla przykładu metr przewodu YDY 3×1,5, który często stosuje się do zasilania, kosztuje około 13 zł netto, cena za metr rurki miedzianej oscyluje około kilku złotych netto, podobnie niewiele zapłacimy za rurkę do skroplin.

Montaż klimatyzacji – cena

Wiele zależy tu od konkretnych warunków: ilości jednostek wewnętrznych, lokalizacji jednostki zewnętrznej, odległości między jednostkami itp.

Dla potrzeb szacunkowych, przy założeniu że: jednostkę zewnętrzną można zasilić z instalacji elektrycznej, która przebiega w pobliżu, całkowita długość instalacji klimatyzacji nie przekracza 10–15 m, a instalacja prowadzona jest w plastikowych korytkach, cena montażu nie powinna przekroczyć 1500–2000 zł i wliczony jest w nią koszt korytek, przewodów elektrycznych, rurek miedzianych, kształtek i złączek.

Klimatyzacja – cena z montażem

Jak w większości innych przypadków, zamawiając usługę kompleksową, tj. zakup klimatyzatora wraz z montażem instalacji klimatyzacji, zyskujemy na podatku VAT. Innymi słowy – kupując klimatyzator we własnym zakresie, musimy zapłacić VAT w wysokości 23% wartości netto, natomiast zlecając montaż wraz z zakupem klimatyzatora w profesjonalnej firmie, za całość zostajemy opodatkowani VAT 8%.

Ile kosztuje eksploatacja klimatyzacji?

Klimatyzator to urządzenie elektryczne i jako takie pobiera energię. Koszt pracy klimatyzatora średniej wielkości przy założeniu, że włączany jest na 6h dziennie oraz przy cenie za 1kWh na poziomie 0,55 zł brutto to około 100 zł miesięcznie.

Do tego należy doliczyć jeszcze opłatę serwisową, która wynosi średnio 150 zł rocznie (najczęściej wystarczy wykonać przegląd zgodnie z zaleceniami producenta raz w roku). Jeśli nasze jednostki wewnętrzne wyposażone są w filtry jednorazowe, również koszty wymiany filtrów (standardowo raz na 3 miesiące) musimy uwzględnić w budżecie.

Warto w tym miejscu nadmienić, że w artykule mowa jest tylko o kosztach związanych z samą instalacją klimatyzacji. W rzeczywistości, jeśli przeprowadzamy instalację klimatyzacji w budynku czy lokalu już zamieszkanym, możemy oczywiście zredukować koszty całego przedsięwzięcia i położyć instalację „na wierzchu”, przykrywając ją jedynie plastikowymi korytkami, tak jak zostało to przyjęte do szacunków w akapicie zatytułowanym „Montaż klimatyzacji – cena”.

Jednak większość z nas wolałaby zapewne uniknąć nieatrakcyjnych plastikowych listew i „schować” rury i przewody zasilające w ścianach, sufitach czy podłogach. Z tego względu warto instalować klimatyzację w trakcie remontu. Umożliwia to pozostawienie widocznych jedynie jednostek wewnętrznych oraz ukrycie wszystkich innych nieatrakcyjnych elementów. W takim przypadku koszt montażu klimatyzacji będzie oczywiście nieco wyższy.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.