biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

zalety lastryko

Choć schody lastryko wielu kojarzą się z siermiężną epoką PRL, warto wiedzieć, że historia tego materiału jest o wiele starsza. Lastryko, nazywane również terazzo i lastrico, ma co najmniej kilkusetletnią tradycję. Dziś znajdziemy je na podłogach i tarasach kamienic oraz pałaców w wielu włoskich miastach. Współcześnie obecne na rynku lastryko jest atrakcyjne wizualnie i dostępne w wielu odmianach.

Uniwersalne lastryko – schody, podłogi, tarasy i blaty z terrazo

Najbardziej popularne lastryko cementowe to mieszanina białego lub zabarwionego na dowolny kolor cementu z różnego rodzaju kruszywem – marmurowym (to właśnie z marmurowych kamyków powstawały pierwsze terazzo), z innych kamieni naturalnych, a nawet szkła czy metali.

Lastryko cementowe powstaje głównie w formie płyt, które na posadzkach łączy się ze sobą fugą, podobnie jak płytki ceramiczne czy kamień naturalny. Płyty mogą osiągać różne rozmiary i grubości, dlatego nadają się idealnie na parapety okienne, stopnice schodów czy nawet blaty w łazienkach lub kuchniach. Takie egzemplarze na ogół zakończone są wyprofilowanym kapinosem.

Ciekawą propozycją producentów są gotowe płyty kątowe z kapinosem lub proste, z których można wykonać schody z lastryko w całości.

Schody z lastryko – zalety i wady

Lastryko cementowe ma wiele zalet. Jest przede wszystkim niezwykle trwałe i mocne. Odznacza się dużą wytrzymałością na ściskanie, wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne, dlatego nadaje się zarówno do zastosowań wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz.

Terazzo odporne jest także na większość środków chemicznych oraz spożywczych, jednak wykazuje pewną nasiąkliwość, dlatego kolorowe ciecze pozostawione na jego powierzchni przez dłuższy czas mogą ją odbarwić. Z tego powodu lastryko przeznaczone na blaty kuchenne impregnuje się przed rozpoczęciem użytkowania.

Czego, poza kolorowymi płynami, nie lubi lastryko? Chemii o odczynie kwaśnym oraz zginania – źle wykonane płyty mogą pękać.

Przyglądając się zaletom i wadom terazzo, można dojść do słusznego wniosku, że lastryko na schodach sprawdzi się znakomicie. Rzeczywiście, jest materiałem twardym i odpornym na uszkodzenia, a przy tym zachowuje swój wygląd przez długie lata.

Pewnym problemem może być gładka powierzchnia schodów. Jeśli zdecydujemy się na lastryko szlifowane i polerowane, łatwo będzie je utrzymać w czystości, jednak stopnie schodów w takim wypadku są dość śliskie. Z kolei stosując płyty płukane z pozostawieniem drobnego ziarna na wierzchu, zyskujemy powierzchnię antypoślizgową, ale trudniejszą do umycia. Lastryko płukane wykorzystuje się głównie na schodach zewnętrznych, gdzie można umyć stopnice za pomocą myjki ciśnieniowej.

Jak odnowić schody wewnętrzne z lastryko?

Lastryko przez wiele lat zachowuje niezmieniony wygląd, a kiedy uznamy, że należy je odnowić, wystarczy ponownie wyszlifować powierzchnię i wypolerować ją, a płyty odzyskają swoją pierwotną urodę.

A co, jeśli lastryko na schodach nam się znudzi? Czy terazzo można w łatwy sposób odmienić? Czym pokryć schody z lastryko? Najprostszym sposobem na wprowadzenie zmian jest malowanie lastryko. Schody pokryte płytami wystarczy powlec dwoma lub trzema warstwami odpowiednio dobranej farby, by uzyskać nowy, minimalistyczny efekt gładkiej powierzchni.

Innym sposobem na zmianę wystroju klatki schodowej jest żywica epoksydowa, którą można wylać zarówno na schody wykonane w całości z lastryko, jak i betonowe, ze stopnicami z płyty terazzo. Żywica syntetyczna zapewnia uzyskanie niemal dowolnego efektu ze względu na dostępność szerokiej palety barw, a także możliwość zatopienia w masie drobnych elementów czy brokatu albo miki.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.