biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

jak malować ściany i sufity

Malowanie to jeden z ostatnich etapów prac wykończeniowych podczas budowy bądź remontu mieszkania. Pozwala uzyskać estetyczną i dekoracyjną powłokę malarską na ścianach i sufitach, a od jego wykonania zależy ostateczny wygląd i estetyka ścian oraz sufitów. Malowanie pomieszczeń nie jest trudne, ale trzeba zawsze pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Wybór farby

Farbę dobiera się zarówno pod kątem estetycznym (kolor), jak i pod względem technicznym (parametry jak ścieralność, odporność na zmywanie itp.). Kolor dobiera się wg własnych preferencji, mając jednak na względzie ogólne zalecenia, czyli unikanie ciemnych barw w małych pomieszczeniach oraz dogranie kolorystyki ścian z innymi elementami wystroju – podłogą, drzwiami czy planowanymi meblami.

Właściwości techniczne wynikają z potrzeby dopasowania farby do warunków eksploatacji w danym pokoju – inna jest farba do pokoju dziecięcego, a inna do kuchni czy łazienki. Należy przy tym korzystać przede wszystkim z zaleceń producentów, którzy oferują produkty dedykowane właśnie do konkretnych zastosowań – na przykład typowo do kuchni lub typowo do łazienek.

Dobór narzędzi

Narzędzia malarskie wybiera się, gdy została kupiona konkretna farba oraz wiadomo, jaka powierzchnia (z jakiego materiału) będzie malowania. Do wyboru są wałki malarskie, pędzle oraz urządzenia natryskowe. Często producent farby zaleca konkretny przyrząd, np. wałek o określonej długości runa, przy którym uzyskany efekt dekoracyjny będzie najlepszy.

Potrzebna będzie także kuweta malarska, duże i czyste wiadro do mieszania farby oraz drabina malarska lub rusztowanie (w przypadku dużych powierzchni sufitów).

Prace przygotowawcze

Przed rozpoczęciem malowania najlepiej wynieść wszystkie meble z pomieszczenia, aby mieć swobodny dostęp do każdego fragmentu ścian i sufitu. Jeżeli nie ma innej możliwości, meble można zestawić na środku pomieszczenia i w całości przykryć folią zabezpieczającą. Może to jednak stwarzać problemu ze swobodnym ustawieniem drabiny i szybkim pomalowaniem powierzchni.

Trzeba również zabezpieczyć ramy okienne i futryny drzwi oraz zastosować podklejenie taśmą malarską fragmentów ścian przy krawędzi z sufitem (jeżeli chcemy uzyskać efekt odcięcia).

Malowanie

Uzyskanie estetycznej powłoki malarskiej oraz równomiernego koloru ścian zależy przede wszystkim od przestrzegania zaleceń producenta, np. dotyczących sposobu gruntowania, ponieważ najlepiej stosować dokładnie taką podstawę, jakiej wymaga producent farby oraz tyle warstw farby, ile jest podane na opakowaniu.

Druga sprawa to właściwa organizacja pracy. Kolor ścian będzie jednolity, jeżeli farba zostanie nałożona szybko i sprawnie, bez miejscowego przesychania i niedomalowań. Dlatego nanoszenie farby trzeba prowadzić w sposób ciągły, stosując zasadę „mokre na mokre” i unikając przerw w pracy.

Malowanie rozpoczyna się od sufitu, później przychodzi kolej na ściany. Sufit zaczyna się od strefy przyokiennej i prowadzi w kierunku w głąb pomieszczenia. W ten sposób można kontrolować jakość powłoki przy optymalnym oświetleniu.

Drugą i ewentualnie kolejne warstwy farby można nakładać po całkowitym wyschnięciu wcześniejszej warstwy, zachowując ten sam kierunek prowadzenia pędzla lub wałka. Przerwy podczas malowania należy wcześniej zaplanować, np. w narożnikach itp.