jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

jak urządzić pokój dziecka

Uwaga: artykuł zaktualizowany i rozszerzony o nowe informacje

Planując aranżację pokoju dziecięcego, warto wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak bezpieczeństwo, funkcjonalność, ergonomię czy styl. Pokój dla dziecka powinien być nie tylko estetyczny, ale także dostosowany do jego potrzeb i zainteresowań. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o podstawowych materiałach wykończeniowych ścian i podłóg oraz poznać propozycje łatwych, niedrogich, a przy tym efektownych przykładów wystroju – przeczytaj poniższy tekst.

Pomysł na pokój dziecięcy – ściany

Zastanawiając się nad aranżacją ścian w pokoiku dla dziecka, większość rodziców ma na uwadze przede wszystkim ich funkcjonalność. Najlepiej, żeby ściany były łatwe do utrzymania w czystości i nie plamiły się trwale. Na szczęście dziś większość producentów okładzin do ścian oraz powłok malarskich ma w swojej ofercie produkty łatwo zmywalne.

Jaką farbę wybrać do pokoju dziecka?

Najbardziej rozpowszechnione w przypadku pokojów dziecięcych jest malowanie ścian farbami. Jak jednak wybrać odpowiednie produkty? Na co zwrócić szczególną uwagę?

  • Najpowszechniej stosowane we wnętrzach są farby akrylowe. Te tanie i dostępne w handlu w rozmaitych kolorach są jednak niezbyt funkcjonalne i trwałe. Ten rodzaj farby najlepiej sprawdzi się w pokoju dziecięcym na suficie.
  • Odmianę farb akrylowych stanowią farby lateksowe, cechujące się lepszymi parametrami pod względem możliwości zmywania zabrudzeń i czyszczenia.
  • Najlepsze pod kątem zmywalności są farby ceramiczne, które zawierają specjalne wypełniacze podnoszące odporność na zabrudzenia i plamy.

To właśnie farby lateksowe oraz ceramiczne doskonale nadadzą się do pomalowania ścian pokoju dla dziecka.

Pomysł 1 – wzory z wykorzystaniem farb ściennych

Ciekawym sposobem na aranżację pokoju dziecięcego z wykorzystaniem kolorowych farb ściennych jest stworzenie wzoru na jednej ze ścian za pomocą taśmy malarskiej. Można zaprojektować proste geometryczne kształty lub bardziej skomplikowane desenie, takie jak np. motyw kwiatowy czy drzewo. Po pomalowaniu ściany farbą taśmę malarską należy usunąć. Uzyskany efekt będzie wspaniałą i zindywidualizowaną dekoracją pokoju dziecka.

Pokój dziecięcy – ściany malowane farbą tablicową lub magnetyczną

Ciekawym pomysłem jest zastosowanie w pokoju dziecięcym tzw. farb tablicowych, po których można pisać niczym po szkolnej tablicy, lub farb magnetycznych, pozwalających mocować niewielkie elementy dekoracyjne, albo farb tablicowo-magnetycznych łączących w sobie obydwie funkcje. Farby tego typu, zastosowane na niewielkiej powierzchni, czynią dziecięcy pokój bardziej atrakcyjnym. Warto podkreślić, że farba tablicowa dostępna jest w różnych kolorach, dlatego nie zawsze trzeba wybrać czarną.

Pomysł 2 – pokój dziecięcy z wykorzystaniem farby tablicowej

Ciekawym sposobem na aranżację pokoju dziecięcego z wykorzystaniem farby tablicowej jest pomalowanie jednej ze ścian na ciemny kolor tablicowy, a następnie dodanie jasnych akcentów dekoracyjnych, takich jak kolorowe poduszki, lampki czy dywany. Można również w ten sposób ożywić stare meble, malując je farbą tablicową i umieszczając na nich kolorowe kredy lub mazaki, które pozwolą dziecku na swobodne rysowanie i tworzenie własnych dzieł sztuki.

Kolorowe ściany w pokoju dziecięcym – bezpieczeństwo powłok malarskich

Kolejna bardzo istotna kwestia związana z malowaniem ścian to wpływ farb oraz gotowych powłok malarskich na zdrowie dzieci. Farba po wyschnięciu nie powinna wydzielać zapachu ani emitować szkodliwych substancji – na szczęście producenci unikają obecnie takich składników.

Na etykiecie farby warto jednak zwrócić uwagę, czy produkt posiada odpowiednie atesty, a także certyfikat potwierdzający brak działania alergizującego. Istotnym parametrem jest też zawartość lotnych związków organicznych LZO. Im mniej ich w farbie, tym lepiej – produkt jest wówczas bezpieczniejszy dla użytkowników.

czym wykończyć pokój dla dziecka

Tapeta do pokoju chłopca i tapeta w pokoju dziewczynki

Tapety na ścianę dla dzieci to kolejna dobra opcja w przypadku aranżacji pokoju dziecięcego. Warto podkreślić, że tapetowanie pomieszczenia wcale nie musi być szczególnie kosztowne. Po pierwsze, można je przeprowadzić samodzielnie, a po drugie – tapetą nie muszą być pokryte wszystkie ściany. Niekiedy bardzo dobrym pomysłem jest wytapetowanie jednej z nich, pozostałe pozostawiając pomalowane.

Pomysł 3 – pokój dziecięcy z tapetą na jednej ścianie

Jeden z prostych sposobów na aranżację pokoju dziecięcego z wykorzystaniem tapety to umieszczenie jej na jednej, wyróżniającej się ścianie. Można na przykład wybrać tapetę z motywem ulubionej bajki lub zwierzątka i przykleić ją na ścianie za łóżkiem lub biurkiem. Pozostałe ściany wystarczy pomalować w jasnym kolorze, który pasuje do tapety. Taki zabieg doda pomieszczeniu charakteru i sprawi, że tapeta stanie się centralnym elementem aranżacji.

Kluczowy w przypadku tapet jest ich wybór. Można postawić na kolorystykę i wzornictwo charakterystyczne dla płci dziecka. Tapety dla chłopców często odznaczają się żywymi kolorami (lub barwami utrzymanymi w tonacji niebieskiego, brązów, zieleni) i wzorami związanymi z zainteresowaniami typowymi dla chłopców, takimi jak sporty, samochody, superbohaterowie, postacie z gier komputerowych czy też dzikie zwierzęta. Tapety dla chłopców są często mniej delikatne i bardziej wyraziste niż te dla dziewczynek, które charakteryzują się z kolei:

  • jasnymi, pastelowymi kolorami lub intensywnymi, żywymi barwami,
  • motywami związanymi z baśniami, księżniczkami, kwiatami, zwierzętami i postaciami z kreskówek,
  • dodatkami w postaci brokatu, kryształków, cyrkonii lub połyskliwych elementów,
  • wzorami w paski, kropki, kratkę lub kwiaty,
  • delikatnymi i subtelnie zdobionymi ornamentami,
  • różnymi fakturami, np. błyszczącymi, matowymi lub jedwabnymi powierzchniami.

Ulubionym kolorem większości małych dziewczynek jest różowy, co jednak nie oznacza wcale, że dziewczęce tapety w innych odcieniach trudno kupić. Wybór motywów i barw jest w przypadku tapet dla dzieci naprawdę imponujący.

Fototapeta 3D – czy to dobry pomysł do pokoju dziecięcego?

Fototapeta 3D może być dobrym pomysłem do pokoju dziecięcego, ponieważ zapewnia wrażenie głębi i trójwymiarowości na płaskiej powierzchni, co może stanowić fascynującą dekorację dla dzieci. Jednak warto pamiętać, że ta technika może przytłoczyć małe dzieci, zwłaszcza jeśli jest stosowana w dużej ilości lub w sposób intensywny. Dlatego należy zastosować fototapety 3D z umiarem, w sposób ostrożny i w harmonii z resztą wystroju pokoju dziecięcego. Dodatkowo warto wybierać wzory i motywy dopasowane do wieku i zainteresowań dziecka.

Pomysł 4 – fototapeta 3D w centrum uwagi

Ciekawym sposobem na aranżację pokoju dziecięcego z wykorzystaniem fototapety 3D jest stworzenie iluzji przestrzeni, na przykład umieszczając na ścianie fototapetę przedstawiającą krajobraz (góry, las, ocean). Można również wykorzystać fototapetę 3D do stworzenia ciekawych efektów wizualnych, np. przedstawiających otwory w ścianie lub drzwi, co może wprowadzić do pokoju dziecięcego element zabawy i fantazji.

Podłogi w pokoju dziecka

Poza ścianami równie ważnym elementem wykończeniowym w pokoju dziecięcym są podłogi. O ile nie ma zainstalowanego ogrzewania podłogowego, należy unikać wykładania ich płytkami ceramicznymi. Są one twarde i zimne w dotyku, a wiadomo, że dzieci bardzo chętnie bawią się na podłodze.

Płytek obecnie łatwo unikać, tym bardziej że ze względu na rosnącą popularność ogrzewania podłogowego kompatybilne są z nim różne inne okładziny podłogowe: panele twarde i miękkie, niektóre deski drewniane, a nawet dywany i wykładziny dywanowe.

Pomysł 5 – kolorowa podłoga w pokoju dziecięcym

Jednym z ciekawych sposobów na aranżację pokoju dziecięcego jest wykorzystanie kolorowej podłogi. Można zdecydować się na jedną barwę intensywną: czerwoną, niebieską, zieloną czy różową. Kolor nasycony i żywy stworzy w pokoju radosną i energetyzującą atmosferę.

Można też połączyć różne kolory i wykreować wzory na podłodze, co dodatkowo uatrakcyjni pomieszczenie. Warto pamiętać, żeby kolor podłogi dobrze komponował się z innymi elementami wyposażenia pokoju, takimi jak meble czy ściany.

Dlaczego zrezygnować z dywanów w pokoju dziecięcym?

Zarówno dywany, jak i wykładziny dywanowe ułożone na dużej części powierzchni podłogi nie stanowią najlepszego rozwiązania do pokoju dziecięcego. Łatwo gromadzą wszelkie zabrudzenia, w tym kurz i roztocza. Zabawa na podłodze powoduje unoszenie się kurzu, który dzieci wdychają, co może powodować reakcje alergiczne i związane z nimi problemy zdrowotne.

Naturalne drewno – ładne i zdrowe

Podłogi z naturalnego drewna, np. parkiet lub deska warstwowa, są kosztowne, ale zapewniają bardzo dobrą izolacyjność termiczną, bezpieczeństwo oraz pozytywne oddziaływanie na mikroklimat w pomieszczeniu – wpływają na naturalne regulowanie wilgotności powietrza, szczególnie jeśli zdecydujemy się na olejowanie zamiast lakierowania. Tego rodzaju podłogi można łatwo odnawiać i przywracać im świeży wygląd.

Trwałe i praktyczne panele laminowane i winylowe

Drugie rozwiązanie to panele laminowane: materiał ekonomiczny i łatwy w montażu, a jednocześnie funkcjonalny. Panele są miłe i ciepłe w dotyku, nie wchłaniają wilgoci, np. z rozlanego napoju, łatwo je umyć i utrzymać w czystości. Co ważne, przy wyborze wysokiej jakości paneli ich powierzchnię znacznie trudniej zarysować niż ma to miejsce w przypadku elementów z drewna.

To świetne rozwiązanie do pokoju dziecięcego, niezależnie od tego, w jakim wieku jest dziecko, podobnie zresztą jak panele winylowe, które przyjemnie wygłuszają odgłosy zabawy na podłodze, a są równie łatwe do utrzymania w czystości, co ich laminowane odpowiedniki.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.