biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

czym wykończyć pokój dla dziecka

Nic dziwnego –  każdy chce dla dzieci jak najlepiej. Stąd też pojawia się zapewne pytanie, jak zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie naszych dzieci w ich własnych pokojach? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnych rozwiązań i materiałów wykończeniowych? Co jest bezpieczne, a co może negatywnie wpływać na zdrowie dzieci?

Ściany w pokoju dziecięcym

Zacznijmy od ścian. Wiadomo, że po otynkowaniu, ewentualnie otynkowaniu i wykonaniu dodatkowej warstwy gładzi gipsowej, powierzchnię trzeba pomalować. Wszyscy zaczynają dobór farby raczej od koloru, mając na uwadze przede wszystkim względy wizualne i estetyczne.

Dopiero później zastanawiamy się nad kwestiami funkcjonalnymi, czyli żeby wybrana farba zapewniała uzyskanie powłoki malarskiej odpornej na zabrudzenia, zmywalnej, czyli łatwej do czyszczenia, i w dodatku niewycierającej się przy tej czynności. Wówczas lepiej wybierać farby matowe, bo zmycie z ich powierzchni zabrudzeń nie powoduje miejscowej utraty połysku – nie będzie się to rzucało w oczy, a farba dłużej będzie wyglądała jak nowa. Do wyboru mamy farby do wnętrz różnych typów: akrylowe, lateksowe oraz ceramiczne.

Jaką farbę wybrać do pokoju dziecka?

Najbardziej rozpowszechnione są farby akrylowe, tanie i dostępne w handlu w rozmaitych kolorach, jednak niezbyt funkcjonalne i trwałe. Ten rodzaj farby najlepiej sprawdzi się na suficie w pokoju dziecięcym. Odmianą farb akrylowych są wspomniane farby lateksowe, cechujące się lepszymi parametrami pod względem możliwości zmywania zabrudzeń i czyszczenia. Farby ceramiczne to nowość na rynku. Zawierają specjalne wypełniacze, które czynią powłokę malarską niezwykle odporną na zabrudzenia i plamy. Farby lateksowe i ceramiczne doskonale nadadzą się do pomalowania ścian pomieszczeń.

Ciekawym pomysłem jest zastosowanie w pokoju dziecięcym tzw. farb tablicowych, po których można pisać niczym po szkolnej tablicy, lub farb magnetycznych, pozwalających mocować niewielkie elementy dekoracyjne. Farby tego typu, zastosowane na niewielkiej powierzchni, czynią dziecięcy pokój jeszcze bardziej atrakcyjnym. Oczywiście kolor farby czy innych materiałów wykończeniowych warto dostosować do charakteru i usposobienia danego dziecka lub dzieci.

Kolejna bardzo istotna kwestia to wpływ farb czy powłok malarskich na zdrowie dzieci. Farba po wyschnięciu nie powinna wydzielać zapachu ani emitować szkodliwych substancji – i na szczęście producenci unikają już takich składników. Na etykiecie farby warto jednak zwrócić uwagę, czy produkt posiada odpowiednie atesty, a także certyfikat potwierdzający brak działania alergizującego. Istotnym parametrem jest też zawartość lotnych związków organicznych LZO. Im mniej ich w farbie, tym lepiej – farba jest wówczas bezpieczniejsza dla użytkowników.

Podłogi w pokoju dziecka

Poza ścianami, równie ważnym elementem wykończeniowym w pokoju dziecięcym jest rodzaj podłogi. O ile nie ma zainstalowanego ogrzewania podłogowego, należy unikać wykładania jej płytkami ceramicznymi. Są one twarde i zimne w dotyku, a wiadomo, że dzieci bardzo chętnie bawią się na podłodze, chodzą na kolanach itp.

Również nienajlepszym pomysłem są wykładziny dywanowe albo dywany. Gromadzą one wszelkie zabrudzenia, w tym kurz i roztocza. Zabawa powoduje unoszenie się kurzu, który dzieci wdychają. Może to powodować reakcje alergiczne i związane z nimi problemy zdrowotne. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem do pokoju dziecięcego są podłogi drewniane lub panele laminowane.

Podłogi z naturalnego drewna, np. parkiet lub deska warstwowa, są kosztowe, ale zapewniają bardzo dobrą izolacyjność termiczną, bezpieczeństwo oraz pozytywne oddziaływanie na mikroklimat w pomieszczeniu – wpływają na naturalne regulowanie wilgotności powietrza. Można je łatwo odnawiać i przywracać im świeży wygląd.

Drugie rozwiązanie to panele laminowane: materiał ekonomiczny i łatwy w montażu, a jednocześnie funkcjonalny. Panele są miłe i ciepłe w dotyku, nie wchłaniają wilgoci, np. z rozlanego napoju, łatwo je umyć i utrzymać w czystości. Co ważne, ich powierzchnię znacznie trudniej zarysować niż ma to miejsce w przypadku elementów z drewna. To świetne rozwiązanie do pokoju dziecięcego, niezależnie od tego, w jakim wieku jest dziecko.