jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

sposoby na bruzdy w ścianie na rury

Bruzdy i wnęki w ścianach stosuje się do ukrycia rur i przewodów elektrycznych w budynkach. Jak wykonać je dobrze i na co zwrócić uwagę podczas planowania? Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się!

Dlaczego bruzdy w ścianach i wnęki w murze muszą być wykonane profesjonalnie?

Choć bruzdy i wnęki w ścianach mogą wydawać się nieistotne dla ich trwałości, to w rzeczywistości każda dodatkowa bruzda, nie mówiąc już o dużych wnękach, ma wpływ na parametry muru.

Jeśli chcemy ukryć przewody w bruzdach, wkuć rury w ścianę czy umieścić we wnękach tablice elektryczne lub liczniki albo inne urządzenia, konieczne jest dokładne zaplanowanie ich rozmieszczenia. Nieodpowiednio umieszczone, mogą osłabić nośność ścian i stworzyć potencjalne niebezpieczeństwo katastrofy budowlanej. W dodatku, jeśli nie zostaną przemyślane oraz wykonane w sposób zgodny ze sztuką budowlaną, mogą stać się przyczyną tworzenia mostków termicznych i akustycznych.

Bruzdowanie ścian – po co się je wykonuje?

Zwykle bruzdy w murach są wykonywane po zbudowaniu ścian, aby umieścić w nich przewody elektryczne lub rury. Bruzdy przeznaczone dla elektryki zazwyczaj mają głębokość i szerokość 1–2 cm. W szerszych bruzdach o głębokości około 4 i szerokości 4–6 cm można umieścić rury instalacji wodnej lub kanalizacyjnej. Jeśli rury te transportują gorącą wodę, muszą być odpowiednio izolowane specjalną otuliną, co z kolei wymaga stworzenia kanału o większej głębokości i szerokości, który zwykle wykonuje się na etapie wznoszenia za pomocą kształtek L lub U.

Szerokie i wysokie wnęki muszą być wzięte pod uwagę w obliczeniach konstrukcyjnych budynku. Warto podkreślić, że w bruzdach nie umieszcza się rur gazowych – te ze względów bezpieczeństwa zawsze prowadzone są na ścianach.

Prawidłowe kucie ścian pod bruzdy

W ścianach zewnętrznych szerokie bruzdy (niekoniecznie muszą być również głębokie) mogą zmniejszać izolacyjność termiczną. W celu uniknięcia tego problemu zaleca się, aby tam, gdzie to możliwe, wolną przestrzeń wypełnić szczelnie pianką poliuretanową, dobrze przylegającą do bruzd.

Jest to świetny sposób na uszczelnienie termiczne bruzd wokół rur z wodą czy kanalizacyjnych. Nie zaleca się jednak używać pianki do uszczelnień w przypadku przewodów elektrycznych – przewody nie powinny być zakrywane materiałem, który ogranicza znacznie przewodność cieplną. Przepływowi prądu towarzyszy zawsze zjawisko wzrostu temperatury, a przegrzanie przewodów może prowadzić do zniszczenia izolacji, a następnie pożaru.

W przypadku ścian wewnętrznych, które są szczególnie ważne pod względem izolacji akustycznej, np. oddzielających domy w zabudowie szeregowej czy mieszkania w budynkach wielorodzinnych, należy unikać tworzenia bruzd. Jeśli jednak bruzda jest niezbędna, np. do umieszczenia rur instalacji wodnej lub kanalizacyjnej, zaleca się wypełnienie pustych przestrzeni poliuretanową pianką rozprężną, a nie zaprawą.

Wnęki w ścianie – jak zrobić je dobrze?

Wielkie otwory w ścianie, np. przeznaczone na skrzynki elektryczne, zwykle są robione w trakcie murowania ściany. Jednak czasami okazuje się, że wykonawcy zapomnieli o tym lub zmieniono pierwotny projekt, co wymaga późniejszego cięcia lub kucia w murze.

Gotowe ściany są również wycinane w celu zamontowania puszek i gniazd elektrycznych. Aby wykonać te otwory, stosuje się wiertarki wyposażone w specjalne wiertła – otwornice. Takie pojedyncze wnęki nie wpływają znacząco na nośność ani izolacyjność termiczną ściany, więc nie ma specjalnych wymagań co do ich wielkości i rozmieszczenia. Mimo to warto zwrócić uwagę na otwory w ścianach zewnętrznych, zwłaszcza pod kątem termoizolacji, kiedy ściany są stosunkowo cienkie. W przypadku ścian cienkich należy też unikać kucia dużych bruzd młotem elektrycznym z udarem pneumatycznym, ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia muru.

Duże i głębokie otwory powinny być zawsze uwzględnione w projekcie konstrukcyjnym budynku.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.