biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

łazienka dla seniora

Mieszkanie przeznaczone dla seniorów powinno być przede wszystkim wygodne i łatwe do utrzymania w czystości. Jeśli planujemy remont dla bliskiej, starszej osoby albo sami myślimy o dostosowaniu naszego mieszkania tak, żeby zapewniło nam większy komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo, skorzystajmy ze sprawdzonych rozwiązań.

Nie zawsze muszą to być skomplikowane urządzenia, naszpikowane elektroniką. Niekiedy wystarczy po prostu zmienić detale, żeby zapewnić sobie wygodę i ułatwić życie.

Podest pod pralkę – wysoki i komfortowy

To, co ludziom młodym i zdrowym oraz sprawnym wydaje się łatwe i naturalne, dla starszych może stanowić problem. Można sobie wyobrazić, jak trudna może się okazać tak zwyczajna czynność, jak włożenie prania do bębna pralki, jeśli z jakichś powodów nie możemy się schylić czy przykucnąć. Na szczęście istnieje wiele sposobów, którymi można poprawić funkcjonalność pomieszczeń.

Doskonałym rozwiązaniem dla seniora wydaje się być usytuowanie pralki nie na podłodze, lecz wyżej. Jak jednak bezpiecznie umieścić tak ciężki sprzęt jak pralka na wysokości 0,5 m czy 1 m nad posadzką? Półka czy mebel nie wchodzi w grę z uwagi na wagę pralki i wytrzymałość zarówno samych mebli, jak i mocowań. Wyjątek stanowią tu meble do zabudowy – w takim wypadku należy jednak zawsze poinformować sprzedawcę o zamiarze wykorzystania szafy czy regału w funkcji podestu pod pralkę. Profesjonalni monterzy dopasują właściwe materiały i konstrukcję mebla.

Kolejnym rozwiązaniem jest zabudowanie specjalnego podestu, np. wykorzystując betonowe bloczki czy inne, solidne materiały budowlane, które zapewnią podwyższeniu odpowiednią odporność mechaniczną.

Jak zrobić podest pod pralkę?

Pralka na podeście pozwala na łatwe skorzystanie ze sprzętu seniorom, którzy poruszają się na wózku czy z balkonikiem. Wysokość podestu powinna być dopasowana tak, żeby umożliwić nie tylko włożenie prania do bębna czy jego wyjęcie po skończonym cyklu, ale także obsługę przycisków i pokręteł.

Należy pamiętać również o tym, że pralka jest sprzętem ciężkim i może się podczas pracy przemieszczać (choć teoretycznie nie powinna), dlatego konstrukcja musi być solidna, odporna na drgania i uniemożliwiająca przemieszczanie się pralki. Zsunięcie się urządzenia z podestu może być przyczyną tragicznego w skutkach wypadku, dlatego przed pierwszym uruchomieniem pralki należy upewnić się, że wszystkie blokady zostały zdjęte, a nóżki są odpowiednio przykręcone.

Powierzchnia podestu musi być równa. Dla pewności warto położyć na niej matę antypoślizgową pod pralki, którą można nabyć w sklepach ze sprzętem AGD.

Podest pod pralkę z szufladą

W niewielkich mieszkaniach każda przestrzeń powinna być dobrze wykorzystana. Jeśli dzielimy lokum z seniorem, warto zastosować w nim udogodnienia, które ułatwią samodzielne funkcjonowanie starszej osobie. Do takich rozwiązań należy zaliczyć podest pod pralkę. Co jednak zrobić z pustą przestrzenią pod podwyższeniem?

Senior nie skorzysta z tej przestrzeni, ale młodsza osoba jak najbardziej. Miejsce pod podestem można wykorzystać jako mebel – zainstalować drzwiczki lub szufladę i tym samym zyskać w łazience dodatkową szafkę.

Podest pod lodówkę i suszarkę

Podobnie jak uciążliwe może być dla seniora korzystanie z pralki, niekomfortowa okaże się z pewnością obsługa suszarki bębnowej czy lodówki. Każde z tych urządzeń można więc umieścić na pewnej wysokości, odpowiedniej do potrzeb.

Jeśli senior korzysta z wózka, wysokość podestu pod lodówkę musi być taka, żeby zapewnić starszej osobie łatwy dostęp do wszystkich półek i szuflad lodówki z pozycji siedzącej. Podobnie w przypadku suszarki bębnowej, obsługa z wysokości wózka powinna dotyczyć nie tylko otwarcia drzwiczek i wyciągnięcia czy włożenia prania, ale także obsługi pokręteł i przycisków.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.