biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

intelacja elektryczna przy remoncie

Planowany remont, nawet dość pobieżny, sprowadzający się do odświeżenia ścian i sufitów oraz wymiany zużytej wykładziny podłogowej to świetny pretekst, żeby dokonać pewnych zmian w instalacji elektrycznej.

Modernizacja instalacji elektrycznej

Wykonując lub zlecając prace wykończeniowe w remontowanym mieszkaniu, warto zastanowić się nad modernizacją instalacji elektrycznej. Nie chodzi tu o dużą ingerencję, co też oczywiście ma w niektórych przypadkach swoje uzasadnienie i o czym jest mowa dalej, lecz raczej o poprawę kilku newralgicznych drobiazgów.

Standardowo zaprojektowane i wyposażone w osprzęt elektryczny pokoje nie zawsze (a nawet dość rzadko) rzeczywiście odpowiadają naszym potrzebom. I tak, w każdym mieszkaniu znajdują się gniazdka kompletnie nie używane albo całymi latami zasłonięte przez szafę, podczas gdy w innym miejscu kontakt „ugina się pod ciężarem” listwy przedłużacza. Centralne oświetlenie salonu może całkowicie nie spełniać naszych oczekiwań, bo i tak wolimy w strefie sofy stojące lampy, za to świetnie byłoby mieć oświetlenie nad stołem.

To właśnie tego rodzaju zmiany warto przeprowadzić podczas remontu. Owszem, może wymagać to pewnych prac, jak wykucie rowków pod przewód czy instalacja puszek albo zastąpienie puszki pojedynczej potrójną (co też wiąże się z kuciem), ale nie są to prace szczególnie uciążliwe i zasadniczo zwiększające koszty remontu.

Instalacja elektryczna w mieszkaniu – najważniejsze zasady

Nawet dokonując kosmetycznych zmian w naszej instalacji, zlecając to zadanie doświadczonemu wykonawcy, warto zapoznać się z kilkoma regułami, które oczywiście wprost wynikają z zasad fizyki i których dość łatwo można dowieść za pomocą kilku zaledwie wzorów i reguł. Użytkownikowi oczywiście nie są do niczego potrzebne uzasadnienia decyzji i działań, wystarczą pewne prawidła, do których stosują się elektrycy:

  • gniazdo zmywarki i pralki zasila się osobnym przewodem (ze względu na duże obciążenie każdego z tych urządzeń),
  • na pojedynczym obwodzie gniazd ogólnego przeznaczenia można zainstalować maksymalnie 10 gniazdek,
  • każdy obwód gniazd jednofazowych musi być trzyżyłowy (faza, przewód neutralny i ochronny PE),
  • obwody oświetleniowe powinny być co najmniej trzyżyłowe (a w przypadku tzw. żyrandoli – czterożyłowe),
  • osprzęt w łazience powinien być bryzgoszczelny o IP44 (gniazdka z klapką). Temat instalacji elektrycznych w łazience został zresztą dość szczegółowo omówiony w artykule o bezpieczeństwie w łazience czy o dostosowaniu instalacji elektrycznej w mieszkaniu deweloperskim do własnych potrzeb.

Oczywiście powyższe wskazówki to nie jedyne zasady, których należy przestrzegać w przypadku modernizacji instalacji elektrycznych, pozwalają jednak zorientować się laikowi w regułach, których trzymają się elektrycy, co umożliwi bardziej merytoryczną rozmowę z ekipą remontową.

Remont generalny – wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu

Projektowanie instalacji elektrycznych, jak każda inna czynność budowlana, to fach, którego zasady zmieniają się wraz ze zmianą technologii oraz przepisów. Dlatego nawet świetnie zaprojektowana oraz wykonana trzydzieści lat temu instalacja, mimo pewnych koniecznych modernizacji, może nie spełniać ani dzisiejszych wymagań, ani oczekiwań użytkowników mieszkania.

W takim przypadku, szczególnie jeśli i tak w danym lokalu przeprowadzany jest poważny remont, warto zastanowić się, czy okazji będzie uzasadniona wymiana instalacji elektrycznej. Przed podjęciem tego rodzaju decyzji warto zasięgnąć opinii projektanta instalacji elektrycznych oraz doświadczonego wykonawcy oferującego usługi elektryczne.

Instalacje elektryczne w praktyce – moc zapotrzebowana i zabezpieczenia

O ile standardowa instalacja elektryczna w domu czy mieszkaniu to zagadnienie dość nieskomplikowane z punktu widzenia zarówno projektantów, jak i wykonawców, to jednak, jak nietrudno się domyślić, nie można dokonywać w niej zmian w sposób swobodny. Nawet jeśli wprowadzane modernizacje są bardzo niewielkie, zawsze muszą zostać wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną i obowiązującymi przepisami.

Poza samym sposobem wykonania instalacji elektrycznej, istotne jest również jej obciążenie, czyli to, ile energii pobierają poszczególne urządzenia zainstalowane w domu oraz ile z tych odbiorników pracuje jednocześnie. Pomijając zabezpieczenia w rozdzielnicy mieszkaniowej, które dobiera się odpowiednio do generowanego w mieszkaniu obciążenia, planowany pobór energii wpływa oczywiście na zabezpieczenia zastosowane przez operatora systemu dystrybucyjnego energii w części licznikowej rozdzielnicy na korytarzu budynku.

Dlatego każda wymiana instalacji elektrycznej czy choćby dopasowanie jej do oczekiwań użytkownika, wymaga za każdym razem sprawdzenia, czy obciążenie generowane przez tę instalację jest adekwatne do zastosowanych zabezpieczeń zarówno w rozdzielnicy mieszkaniowej, jak i tych, które zainstalował operator systemu dystrybucyjnego i które wynikają z przyznanej mocy zapotrzebowanej.

Jeśli nie – można zawnioskować do zakładu energetycznego o zwiększenie mocy zapotrzebowanej. W przypadku kiedy możliwości techniczne na to pozwolą – zakład z pewnością wyrazi zgodę. O taką opinię można zwrócić się do projektanta instalacji elektrycznych, który doradzi, co zrobić w konkretnej sytuacji.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.