jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

czym kleić płytki

Wybierając płytki do łazienki czy kuchni, długo się zastanawiamy nad ich formatem, kolorem czy fakturą. Patrzymy głównie na ich wygląd, bo bardzo zależy nam na efektownym i zgodnym z naszym gustem wyglądzie pomieszczeń po ich wykończeniu lub remoncie. To zupełnie naturalne, ale aby płytki rzeczywiście były naszą dumą i wizytówką domu, muszą zostać jeszcze prawidłowo przyklejone. I tutaj musimy skorzystać z chemii budowlanej, przede wszystkim z klejów do płytek, nazywanych także zaprawami klejącymi.

Jaki klej do płytek wybrać? Odpowiedź nie jest prosta i jednoznaczna. Wiele zależy od właściwości technicznych samych płytek, miejsca w którym płytki będą montowane, a także od warunków eksploatacji okładziny. Dlatego w tym krótkim przewodniku przedstawimy praktyczne informacje na temat gotowych klejów do płytek, które warto wybrać do naszych płytek.

Firmy produkują gotowe, fabrycznie przygotowane kleje, sprzedawane w papierowych lub foliowych workach o różnej pojemności (od 2 do nawet 30 kg w opakowaniu). Przygotowanie kleju do użycia polega tylko na wymieszaniu suchej mieszanki z wodą, w proporcjach zalecanych przez producenta na każdym opakowaniu.

Wydajność kleju do płytek jest różna, zależnie od producenta, ale należy przewidzieć, że na 1 m2 płytek potrzeba minimum 3 kg kleju. W Polsce najpopularniejsze są kleje, w których spoiwem jest cement. Możemy kupić kleje szare, na bazie szarego cementu portlandzkiego, oraz kleje białe, produkowane na bazie białego cementu. Kolor zapraw ma znaczenie szczególnie w przypadku, gdy zamierzamy przyklejać płytki z kamienia naturalnego, np. marmuru, lub płytki nasiąkliwe i porowate. W takich sytuacjach najlepsze są kleje z białego cementu, ponieważ nie stwarzają ryzyka przebarwienia powierzchni naszych płytek. Ich użycie jest znacznie bezpieczniejsze, a są niewiele droższe od klejów szarych.

Poszczególne kleje, poza kwestią koloru, różnią się także parametrami technicznymi, dlatego i na ten aspekt trzeba zwrócić uwagę podczas zakupów. W pomieszczeniach mieszkalnych, pokojach, kuchniach, łazienkach czy korytarzach, zazwyczaj wystarczą kleje do płytek o standardowych właściwościach. W bardziej wymagających miejscach, jak na przykład na tarasach, balkonach, podłogach z ogrzewaniem podłogowym, wymagane są kleje elastyczne do płytek.

Zawierają one więcej dodatków chemicznych, poprawiających przyczepność do podłoża i wytrzymałość połączenia. W porównaniu ze standardowymi klejami zapewniają ponad dwukrotnie większą przyczepność do podłoża. Okładzina będzie zatem trwalsza i lepiej zniesie obciążenia eksploatacyjne, jak np. nagrzewanie powierzchni na tarasach, itp. Producenci na opakowaniach podają zakres zastosowania danego produktu, dlatego warto się z opisami tymi zapoznać, a w razie dalszych wątpliwości skorzystać z porady sprzedawcy.

Na zakończenie warto wspomnieć, że szczególnie wymagające w montażu są płytki o dużych i bardzo dużych rozmiarach. Wymagają one znacznie grubszej warstwy kleju, aby zapewniać właściwe połączenie z podłożem, dlatego w ich przypadku zalecane jest stosowanie tzw. kleju do płytek wielkoformatowych. Są to kleje, które można stosować w grubszej warstwie (nawet do 20 mm), przez co pozwalają uzyskać płaszczyznę bez problemów ze względu na niedoskonałości kształtu i wymiaru poszczególnych płytek. Ponadto kleje do dużych formatów mają upłynnioną konsystencję, przez co dobrze się rozpływają po przyłożeniu dużej i ciężkiej płytki, ale jednocześnie nie pozwalają im zatonąć w zaprawie.

Właściwy dobór kleju do płytek pozwoli nie tylko ułatwić pracę, ale zapewni uzyskanie trwałej i estetycznej okładziny z płytek. Oferta producentów chemii budowlanej jest bardzo szeroka, dlatego można dobrać klej idealnie do naszych potrzeb.