biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

co zrobić z małym pokojem

Zaprojektowanie zarówno bardzo małej, jak i bardzo dużej powierzchni to nie lada wyzwanie dla architekta. Z pierwszą sytuacją stykamy się jednak w naszych warunkach znacznie częściej niż z drugą. Bez względu na to, czy w garażu aranżujemy niewielki salon kosmetyczny, czy projektujemy małe mieszkanie, musimy trzymać się pewnych określonych zasad. Na załączonej wizualizacji i rzucie zaprojektowano mieszkanie i salon kosmetyczny na 16 m2.

Po pierwsze, podzielmy lokum na strefy

Przystępując do zaprojektowania niewielkiego lokum, zastanówmy się nad tym, jakie funkcje ma ono spełniać. Jeśli jest to małe mieszkanie, to obowiązkowe jest wydzielenie części dziennej – aranżacja salonu, kuchni ze stołem do spożywania posiłków, łazienki i sypialni.

Jeśli układ lokalu na to pozwala, to można podzielić jeden duży pokój w kawalerce na dwa małe, tak aby jeden z nich pełnił funkcję sypialni, a drugi pokoju dziennego, najczęściej z aneksem kuchennym (rzadko zdarza się, że na tak małej powierzchni jest oddzielna kuchnia). Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, to albo pozostaje nam oddzielić strefę do spania od części dziennej na przykład ażurową ścianką lub regałem, albo jeśli mamy jeszcze więcej ograniczeń,  wstawić do pokoju dziennego sofę z funkcją spania.

W kuchni powinniśmy się ograniczyć do niezbędnych urządzeń – kuchenki z piekarnikiem, lodówki i jeśli się uda, zmywarki (tutaj najlepsze są wąskie, 45-centymetrowe modele) oraz zlewozmywaka. Zapomnijmy o wysokiej zabudowie, za to postarajmy się ustawić sprzęty, tak aby zapewnić sobie jak największą powierzchnię blatu roboczego.

Nie inaczej jest w przypadku lokalu usługowych. W zależności od branży, trzeba oczywiście przestrzegać przepisów BHP i Sanepidu, ale tak jak w przypadku małego gabinetu kosmetycznego widocznego na wizualizacji można jedną strefę od drugiej oddzielić szklaną, przezroczystą ścianką, która nie przytłoczy małego wnętrza, a jednocześnie zapewni dostęp światła do części roboczej i zapewni komfort klientom poddającym się zabiegom. W takim miejscu nie ma potrzeby wstawiania rozbudowanej recepcji, wystarczy małe biurko, przy którym odbywać się będzie obsługa klienta.

Po drugie, stosujmy jasne kolory i lekkie materiały

Oto przepis na to, jak optycznie powiększyć pokój, a nawet całą powierzchnię małego mieszkania. Urządzanie mieszkania o niewielkim metrażu najlepiej zacząć od przemyślenia pasującej do niego palety kolorystycznej. Małe wnętrza nie znoszą ciemnych, przytłaczających barw, ciężkich tkanin i ciemnej stolarki, co dotyczy zwłaszcza drzwi. Jako bazowe kolory wybierajmy biele, jasne szarości i ewentualnie jasne beże, jeśli wolimy ciepłą kolorystykę, które optycznie powiększą pomieszczenie.

Potraktujmy ściany jak płótno malarskie. Kolorystyką zagramy, dobierając żywsze lub odwrotnie, stonowane meble i dodatki, ewentualnie barwną grafikę na ściany. Jasne drzwi i listwy przypodłogowe też okażą się w tym wypadku dobrym wyborem.

Chcąc optycznie poszerzyć małe mieszkanie, wybierajmy motywy poziome (np. poziome wzory na ścianie, która wydaje się za wąska lub na stojącym na jej tle meblu, np. na obiciu sofy). Jeśli lokal jest za niski, pomoże nam wybór motywów wertykalnych, czyli pionowych. Unikajmy dużych, przytłaczających wzorów, a jeśli już się na jakiś zdecydujemy, to niech będzie raczej pastelowy, stonowany i zdobiący tylko jedną ścianę.

Nie zapominajmy, że sufit wykończony brązową boazerią albo pomalowany na ciepły, intensywny kolor optycznie obniży małe wnętrze, chyba że zależy nam na takim zabiegu, jeśli pomieszczenie jest niewielkie, ale za to bardzo wysokie (na przykład w mieszkaniu w kamienicy).

Wydzielając strefy, warto pomyśleć o przeszklonych ściankach, co sprawdza się głównie w lokalach usługowych. Ostatnio coraz większą popularność zdobywają szklane ściany loftowe, często w ciemnym obramowaniu, które w ciekawy sposób pozwalają podzielić projektowaną przestrzeń na strefy.

Można także piąć się w górę

To nie żart. Już jakiś czas temu wymyślono łóżka piętrowe, nie tylko dla uciechy dzieciaków, ale także dla oszczędności miejsca. O takich rozwiązaniach można pomyśleć, kiedy naprawdę mamy mało miejsca – zbudowanie podestu, który zawiera system dodatkowych miejsc do przechowywania albo z którego wysuwa się dodatkowe miejsce do spania sprawdzi się, jeśli nie w salonie, to z pewnością w niewielkiej sypialni.

Zapewni to dodatkowe miejsce do spania, jeśli w małym pod względem metrażu mieszkaniu musimy zmieścić więcej niż jedną pociechę albo gdy nasz jedynak zechce zaprosić kolegę lub koleżankę na noc. Urządzanie małego mieszkania to duży bodziec dla wyobraźni jego właścicieli.