jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

Uwaga: artykuł zaktualizowany i rozszerzony o nowe informacje

Zaprojektowanie zarówno bardzo małej, jak i bardzo dużej powierzchni to trudne wyzwanie nawet dla architekta. Z pierwszą sytuacją stykamy się jednak w naszych warunkach znacznie częściej niż z drugą. Bez względu na to, czy w garażu aranżujemy niewielki warsztat samochodowy, salon kosmetyczny, czy projektujemy małe mieszkanie, musimy trzymać się pewnych określonych zasad związanych z aranżacją małych pomieszczeń.

Odpowiednio dobrana kolorystyka, stosunkowo niewielkie meble, ograniczenie do minimum niezbędnych przedmiotów to tylko część wskazówek, które warto zastosować w niewielkich wnętrzach. Zapoznaj się z innymi, czytając poniższy tekst.

Małe mieszkanie – wydzielenie stref

Przystępując do zaprojektowania niewielkiego lokum, zastanówmy się nad tym, jakie funkcje ma ono spełniać. Jeśli jest to małe mieszkanie, to obowiązkowe jest wydzielenie części dziennej – aranżacja salonu, kuchni ze stołem do spożywania posiłków, łazienki i sypialni.

Jak podzielić dostępny metraż? Pomysł na małe mieszkanie

Jeśli układ lokalu i metraż na to pozwalają, można podzielić jeden duży pokój w kawalerce na dwa małe, tak aby jeden z nich pełnił funkcję sypialni, a drugi pokoju dziennego, najczęściej z aneksem kuchennym (rzadko zdarza się, że na tak małej powierzchni jest oddzielna kuchnia). Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, to albo pozostaje nam oddzielić strefę do spania od części dziennej na przykład ażurową ścianką lub regałem, albo po prostu wstawić do pokoju dziennego sofę z funkcją spania.

połączone salon i sypialnia w mieszkaniu

Malutkie mieszkanie? Postaw na minimalizm!

W kuchni powinniśmy się ograniczyć do niezbędnych urządzeń – kuchenki z piekarnikiem, lodówki i jeśli się uda, zmywarki (tutaj najlepsze są wąskie, 45-centymetrowe modele) oraz zlewozmywaka. Postarajmy się ustawić sprzęty, tak aby zapewnić sobie jak największą powierzchnię blatu roboczego.

Podobna idea powinna nam przyświecać przy aranżacji każdej innej strefy. Funkcjonalność, miniaturyzacja i ograniczenie sprzętów do minimum to najważniejsze przesłanki przy meblowaniu niewielkich mieszkań. Przy niedużych metrażach warto postawić na szafy – dobrze zaplanowane wnętrze szafy pozwoli na pomieszczenie naprawdę sporej liczby przedmiotów. W małych pomieszczeniach należy unikać odkrytych regałów, etażerek i innych, podobnych mebli – przedmioty przechowywane za transparentnymi drzwiczkami czy na wierzchu w niewielkich mieszkaniach wprowadzają estetyczny zamęt. Nawet utrzymywane w pedantycznym porządku, i tak będą sprawiały przytłaczające wrażenie chaosu.

Aranżacja małych wnętrz – lokal usługowy

Planując niewielki lokal usługowy, kierujmy się podobną zasadą jak przy aranżacji małego mieszkania. W zależności od branży, trzeba oczywiście przestrzegać przepisów BHP i sanepidu, np. w przypadku małego gabinetu kosmetycznego można jedną strefę od drugiej oddzielić szklaną, przezroczystą ścianką. Taka przegroda spełni wymagania związane z przepisami, a jednocześnie nie przytłoczy małego wnętrza, zapewniając dodatkowo dostęp światła do części roboczej.

Oczywiście niewielka przestrzeń nie pozwala na wydzielenie np. recepcji – można ją jednak zastąpić mieszczącym kasę niewielkim meblem, przy którym obsługuje się klientów na stojąco.

Jasne kolory i lekkie materiały

Przy projektowaniu niewielkiej przestrzeni należy przede wszystkim skupić się na tym, jak optycznie powiększyć pokój, a nawet całą powierzchnię małego mieszkania. Urządzanie lokum o niewielkim metrażu dobrze jest zacząć od przemyślenia pasującej do niego palety kolorystycznej. Choć można zaaranżować małe wnętrze, używając ciemnych kolorów, to jednak żeby uzyskać odpowiedni efekt, trzeba posiadać naprawdę sporo doświadczenia i wyczucia smaku. Bezpieczniej jest zastosować biele, jasne szarości i ewentualnie jasne beże, jeśli wolimy ciepłą kolorystykę. Te neutralne kolory optycznie powiększą pomieszczenie.

Planując przestrzeń, potraktujmy ściany jak płótno malarskie i unikajmy intensywnych barw na dużych płaszczyznach. Kolorystyką zagramy, dobierając „żywsze” dodatki, ewentualnie wyrazistą grafikę na ściany. Jasne drzwi i listwy przypodłogowe też okażą się w tym wypadku dobrym wyborem.

Jak optycznie zmienić proporcje małego wnętrza?

Chcąc optycznie poszerzyć małe mieszkanie, wybierajmy motywy poziome (np. poziome wzory na ścianie, która wydaje się za wąska lub na stojącym na jej tle meblu, np. na obiciu sofy). Jeśli wnętrze jest niskie, pomoże nam wybór motywów wertykalnych, czyli pionowych. Unikajmy dużych, przytłaczających wzorów, a jeśli już się na jakiś zdecydujemy, to niech będzie raczej pastelowy, stonowany i zdobiący tylko jedną ścianę.

Nie zapominajmy, że sufit wykończony brązową boazerią albo pomalowany na ciepły, intensywny kolor optycznie obniży małe wnętrze. Unikajmy takich rozwiązań, chyba że zależy nam na optycznym obniżeniu wnętrza, jeśli pomieszczenie jest niewielkie, ale za to bardzo wysokie (na przykład w mieszkaniu w kamienicy).

co zrobić z małym pokojem

Jak sprytnie wydzielić strefy bez uszczerbku dla przestrzeni?

Wydzielając strefy, warto pomyśleć o przeszklonych ściankach, pionowych lamelach czy ściankach ażurowych. Ostatnio coraz większą popularność zdobywają szklane ściany loftowe, często w ciemnym obramowaniu, które w ciekawy sposób pozwalają podzielić projektowaną przestrzeń na strefy. Inną wersją loftowych przeszkleń są umieszczone w miejscach szyb lustra – taka ścianka pozwala na zachowanie intymności w wydzielonym pomieszczeniu, a jednocześnie dzięki efektowi odbicia optycznie nie pomniejsza wnętrz.

Można także piąć się w górę

Łóżka piętrowe powstały nie ku uciesze dzieci, lecz dla oszczędności miejsca. O takich rozwiązaniach można pomyśleć, kiedy naprawdę mamy go niewiele. Poza piętrowymi łóżkami sprawdzą się takie rozwiązania jak łóżka wysuwane, bardzo wysokie szafy (np. w kamienicach), pawlacze, a także zabudowane podesty, które zawierają system dodatkowych szuflad i pojemników do przechowywania.

Idealnym rozwiązaniem jest również antresola, która może zapewnić dodatkowe miejsce do spania lub do pracy albo do zabawy. Pamiętajmy jednak, że zabudowanie antresoli może wymagać nawet pozwolenia na budowę, jeśli wiąże się z ingerencją w konstrukcję budynku.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.