biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

ciche mieszkanie

Mieszkanie w bloku ma sporo zalet. Atrakcyjna lokalizacja, niższe koszty utrzymania w porównaniu do domu jednorodzinnego czy chociażby brak konieczności samodzielnego ogrzewania. Jednak posiadanie głośnych sąsiadów lub wrażenie, że każdy dookoła słyszy naszą rozmowę, może być bardzo uciążliwe. Istnieje jednak wiele skutecznych sposobów na efektywne wyciszenie mieszkania, które pomogą nam zminimalizować niechciane dźwięki zza ściany.

Wyciszenie, czyli jak odciąć się od głośnych sąsiadów lub zlikwidować pogłos

Głośny sąsiad lub zła akustyka w mieszkaniu to powszechnie znany problem. Jeśli hałas staje się nie do wytrzymania i nawet stopery nie gwarantują nam ciszy, wówczas warto poszukać innych rozwiązań.

Zdarza się, że nasze mieszkanie jest usytuowane blisko ruchliwej drogi, zakładu przemysłowego lub głośnego sąsiada. Wtedy, nawet przy zamkniętych oknach i drzwiach, słyszymy uciążliwy hałas, który nie pozwala zasnąć lub skupić się dzieciom przy odrabianiu lekcji. W takich sytuacjach pomocna jest wymiana okien na dźwiękoszczelne lub „pogrubienie ścian”, czyli wykonanie dodatkowej izolacji akustycznej.

Oprócz dochodzącego hałasu zza ściany bardzo często spotykamy się ze zjawiskiem złego wytłumienia, czyli pojawienia się tzw. pogłosu. Wielu z nas pewnie kojarzy sytuację, gdy podczas rozmowy w wyremontowanym pokoju dźwięk wydaje się intensywniejszy i drażniący.

Wyciszenie pokoju można osiągnąć za pomocą elementów posiadających zdolność „pochłaniania” dźwięków, czyli miękkich poduszek, grubych zasłon, dywanu lub chropowatej w dotyku tapety ściennej.

Wyciszanie mieszkania w bloku – najlepsze rozwiązania

Optymalne wygłuszenie pokoju lub całego mieszkania pozwala nam się odciąć od hałasów zza ściany. Jeśli niechciane dźwięki dochodzą z drugiego pokoju, wówczas warto dokładniej przyjrzeć się aranżacji tego wnętrza. Dodanie kilku drobiazgów, dekoracyjnych poduszek, miękkiego dywanu, narzuty oraz np. pluszowego misia, może skutecznie poprawić walory akustyczne pomieszczenia.

Jeśli zmiana aranżacji nie przynosi oczekiwanych rezultatów, pomocne mogą się okazać maty wygłuszające na drzwi lub tapety w formie tzw. baranka.

O ile problem złej izolacji akustycznej wewnątrz mieszkania można rozwiązać za pomocą trików aranżacyjnych, znacznie trudniejszą sytuacją są dźwięki dobiegające od strony sąsiadów lub podwórka. W tym przypadku możemy zdecydować się na kilka rozwiązań.

Wyciszenie okien za pomocą okiennic

Rozwiązanie skuteczne i estetyczne, jeśli zastanawiamy się, jak wyciszyć mieszkanie znajdujące się w pobliżu ulicy oraz chcemy zminimalizować nagrzewanie się okien w czasie letnich upałów. Dodatkowym plusem jest podwyższenie poziomu intymności, zwłaszcza jak mieszkamy na gęsto zabudowanym osiedlu lub parterze;

Okna dźwiękoszczelne

Nieco droższe od standardowych modeli, jednak bardzo skuteczne w przypadku, gdy poziom hałasu (szczególnie nocą) jest na bardzo wysokim poziomie. W zależności od indywidualnych potrzeb należy zwracać uwagę na wskaźnik tłumienia dźwięków (Rw);

Maty i folie akustyczne

Mogą być stosowane pod parkietem, panelami lub na ścianie, dzięki czemu tworzą warstwę izolacyjną, która tłumi hałasy. W przypadku mat dekoracyjnych, które są wykończone PVC, nie ma konieczności ich dodatkowego modyfikowania;

Korek techniczny

Dokładnie przyklejona na całej ścianie płyta korkowa o grubości 1 cm może okazać się skutecznym izolatorem dźwięków. Po zamontowaniu można ją dowolnie pomalować lub zostawić bez wykończenia w celu nadania pomieszczeniu ciekawej aranżacji w stylu loftowym;

Wełna mineralna i płyta gipsowo-kartonowa

Wełna o gęstości powyżej 30 kg/m3 zabezpieczona płytą gipsowo-kartonową również sprawdzi się jako skuteczny sposób na wyciszenie ścian, jednak rozwiązanie to wiąże się ze znacznym zmniejszeniem powierzchni pomieszczenia;

Wyciszenie sufitu

Jeśli słyszymy każdy krok sąsiada, który mieszka nad nami, warto rozważyć wykonanie sufitu podwieszanego, który oprócz walorów estetycznych ma zdolności izolacyjne.

O skuteczności wyciszenia decydują zarówno materiały, jak i prace remontowe, które wykonamy. Usunięcie mostków akustycznych lub podwieszenie sufitu nie tylko zapewni nam spokój i ciszę, ale również ograniczy migrację ciepła, dzięki czemu zaoszczędzimy na ogrzewaniu w sezonie zimowym.