Odświeżając malowaną ścianę po raz kolejny, zwykle nie usuwamy starej powłoki. Co najwyżej używamy farby podkładowej lub po prostu nanosimy nową warstwę na oczyszczoną z kurzu powierzchnię. Niestety, nie zawsze możemy pozostawić farbę na ścianie. Jeśli łuszczy się, odpada i źle trzyma się podłoża, należy się jej pozbyć przed kolejnym malowaniem. Jak to zrobić najłatwiej i najszybciej? Poznaj sprawdzone sposoby na usuwanie starej farby ze ścian!
Usuwanie farby – przydatne akcesoria i narzędzia
Jeśli zamierzasz usunąć ze ściany starą farbę, warto wiedzieć, jakie narzędzia i akcesoria mogą ci się przydać podczas pracy. Oczywiście nie w każdym przypadku będzie konieczne użycie ich wszystkich. Zwykle wystarczy tylko kilka z poniższej listy:
- szlifierka do zdzierania farby mechanicznie;
- opalarka do usuwania farby;
- szpachelka;
- szare mydło;
- pędzel;
- folia malarska;
- drabina;
- rękawice i okulary ochronne, ewentualnie maseczka.
Farba emulsyjna – jak usunąć?
Usuwanie emulsji ze ścian nie jest zwykle trudne. Najczęściej starą powłokę zdejmuje się, używając jednego z dwóch popularnych sposobów: na sucho lub na mokro.
Zdzieranie starej farby na sucho
Pozbywanie się farby emulsyjnej na sucho polega na zdzieraniu jej przy pomocy szpachelki. Tę metodę warto wybrać, jeśli ściany są szczególnie nierówne i zostaną poddane naprawie za pomocą gipsu szpachlowego lub choćby gładzi.
Wato wiedzieć, że używanie szpachelki na sucho pozostawia zarysowania, dlatego nie stosuje się tego sposobu oczyszczania ścian z farby, kiedy ich powierzchnia jest gładka i ładna.
Skrobanie ścian na mokro
Kiedy ściany są równe i gładkie, a jedynym problemem jest łuszcząca się farba emulsyjna, lepiej niż zdzieranie farby szpachelką na sucho sprawdzi się jej usuwanie na mokro. Ta metoda polega na namoczeniu starej powłoki za pomocą wody z szarym mydłem, a następnie zeskrobaniu farby, która powinna odspajać się od ściany bez większych problemów.
Skrobiąc ściany, zwłaszcza na mokro, warto pamiętać o wcześniejszym zabezpieczeniu podłogi folią malarską – niestety mokre, odpadające od powierzchni ściany płaty farby potrafią zrobić duży bałagan.
Jak usunąć farbę olejną ze ściany?
Usuwanie farby olejnej ze ściany nie jest łatwe, za to zawsze jest pracochłonne. Najczęściej stosowanym sposobem jest „odklejanie” farby przy pomocy szpachelki po ogrzaniu fragmentu ściany opalarką. Opalarka podnosi temperaturę zarówno ściany, jak i powłoki, czyniąc warstwę farby bardziej elastyczną i pozwalając na łatwiejsze odspojenie od podłoża.
Innym sposobem na usunięcie farby olejnej jest użycie szlifierki i zdzieranie powłoki miejsce przy miejscu. Warto podkreślić, że te sposoby warto zastosować wyłącznie na niewielkich fragmentach ścian. Kiedy powierzchnie są duże, znacznie szybciej i prościej będzie po prostu skuć tynk i położyć nowy, a następnie wykończyć pomieszczenie w dowolny sposób.
Jak usunąć farbę ze ściany krok po kroku?
Zmywanie lub zrywanie starej farby ze ścian zawsze należy rozpocząć od przygotowania odpowiednich narzędzi i akcesoriów oraz zgromadzenia ich w jednym miejscu. Następnie można przystąpić do pracy.
Krok pierwszy – przygotuj pomieszczenie
Zanim rozpoczniesz usuwać starą farbę, zabezpiecz odpowiednio podłogę oraz inne elementy wyposażenia wnętrza. Najlepiej zrobisz to za pomocą folii malarskiej oraz taśmy do malowania. Pamiętaj, że metody „suche” powodują duże zapylenie, natomiast „mokre” mogą pozostawić trwałe, barwne i trudne do usunięcia ślady.
Krok drugi – przygotuj sprzęt
Jeśli będzie potrzebna, ustaw drabinę i zabezpiecz oczy okularami, a ręce rękawicami. Podczas prac na sucho może przydać ci się także maseczka. Jeżeli usuwasz farbę na mokro, przygotuj wiadro z wodą z mydłem i szpachelkę, a jeśli na sucho – odpowiednie narzędzia, którymi się posłużysz.
Krok trzeci – usuń farbę
Jeśli usuwasz farbę na mokro, nałóż przygotowany wcześniej roztwór wody z mydłem na ścianę za pomocą pędzla. Kiedy farba zacznie łatwo „odchodzić” od ściany, usuń ją szpachelką.
W przypadku metod suchych, w zależności od rodzaju farby i wybranego wcześniej sposobu, usuwanie powłoki będzie przebiegało nieco inaczej. Skrobanie szpachelką zacznij od miejsca, gdzie farba najbardziej się odspaja i posuwaj się dalej, aż pozbędziesz się wszystkich fragmentów łuszczącej się powłoki. Jeśli używasz opalarki, ogrzewaj nią niewielkie obszary ściany i podważaj w tych miejscach farbę szpachelką. Szlifierką zedrzesz kolejne fragmenty farby, używając jej miejsce przy miejscu.