biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

użytkowe poddasze

Powiększająca się rodzina, przeprowadzka rodziców lub po prostu potrzeba większej przestrzeni – to tylko niektóre powody, przemawiające za adaptacją poddasza. Zamiana strychu w dodatkową część mieszkalną wymaga specjalnego przygotowania oraz załatwienia formalności. Jednak uda nam się to, jeśli przejdziemy przez cały proces krok po kroku.

Stan techniczny budynku

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace i rozpoczniemy załatwianie formalności, warto najpierw sprawdzić, w jakim stanie jest konstrukcja budynku, więźba dachowa oraz pokrycie. Może okazać się, że ich kondycja wymagać będzie dodatkowego remontu lub prace związane z adaptacją poddasza będą bardziej wymagające, praco- oraz kosztochłonne.

Na wyremontowanym strychu pojawią się wylewki, ścianki działowe, meble oraz inne niezbędne wyposażenie, co stanowi dodatkowe obciążenie stropu. Warto sprawdzić, czy wytrzyma on taki ciężar jeszcze przed złożeniem dokumentów, bo może okazać się, że koszt jest zbyt wysoki i będziemy musieli zrezygnować z adaptacji.

Niezbędne formalności

Jeśli stan budynku pozwala na adaptację poddasza, to możemy przystąpić do formalności. W pierwszej kolejności w Urzędzie Gminy składamy wniosek o uzyskanie warunków zabudowy. Najważniejszym czynnikiem decydującym o możliwości adaptacji poddasza na poddasze użytkowe jest jego wysokość, która nie może być mniejsza niż 2,5 m (chodzi o najwyższy punkt).

Aby poddasze zamienić na użytkowe, trzeba dokonać zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego. W zależności od tego, jaki te zmiany mają wpływ na warunki zewnętrze, wymagane będzie pozwolenie na budowę lub zgłoszenie zamiaru zmiany użytkowania strychu. Na ewentualną odmowę lub pytania musimy poczekać 30 dni. Po tym okresie może zacząć adaptację.

Adaptacja poddasza krok po kroku

Prace prowadzące do adaptacji poddasza to kolejno:

W zależności od poddasza prace te będą wykonywane w mniejszym lub większym stopniu.

Urządzanie wnętrz

Na koniec pozostaje najprzyjemniejsza część, czyli aranżacja poddasza. Jak urządzić poddasze? Już sam fakt, że pomieszczenia znajdują się pod skosami, często z odsłoniętymi belkami sprawia, że pokoje na poddaszu są klimatyczne i przytulne. Efekt ten spotęguje zastosowanie naturalnych materiałów – wytrzymałego i ciepłego drewna czy wysokiej jakości materiałów na tekstyliach (poduszki, pledy, dywany, zasłony).

Warto także postawić na naturalne odcienie ziemi – beże i brązy połączone z ponadczasową bielą oraz szarością i uzupełnione zielenią roślin stworzą wyjątkowe, stylowe wnętrza.

Pamiętajmy również o dobrym oświetleniu, które wspomoże światło przenikające przez okna połaciowe. Możemy postawić, obok lamp centralnych, na duże ilości lampek, ozdobnych łańcuchów świetlnych czy lamp ledowych.

Na początku adaptacja poddasza może wydawać się pracochłonna oraz wymagająca dużego nakładu czasu i pieniędzy. Jednak nawet jeśli po drodze okaże się, że prace są skomplikowane, to efekt końcowy z pewnością wynagrodzi czas remontu i pozwoli zrelaksować się w dodatkowej przestrzeni.

Klimat poddasza zawsze jest niepowtarzalny, a dodatkowe miejsce w domu podniesie komfort jego użytkowania i wygodę życia mieszkańców.