jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

Uwaga: artykuł zaktualizowany i rozszerzony o nowe informacje

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas. Jest tym momentem w roku, kiedy wraca do nas czar najpiękniejszych świąt z dzieciństwa, kiedy dom staje się miejscem pełnym zapachów choinki i pieczonego w kuchni ciasta, w którym nie może zabraknąć rodziny i przyjaciół, gdzie każdy powinien poczuć się bezpiecznie i beztrosko. Temu wyjątkowemu nastrojowi towarzyszy blask świec i migoczących światełek na choince, stanowiącej centralny punkt domu.

Kiedyś świąteczne drzewko dekorowano wszystkim, co było dostępne pod ręką: piernikami, bombkami, lametą czy watą, a dzieci wykonywały samodzielnie łańcuchy choinkowe i inne ozdoby świąteczne z papieru kolorowego. Kto z nas nie miał takiego zadania na zetpetach albo w szkole na lekcjach plastyki? Dziś podchodzimy do świątecznych dekoracji nieco inaczej, starając się, żeby całość prezentowała się dobrze pod względem aranżacyjnym.

JAK WYBRAĆ DEKORACJE ŚWIĄTECZNE? DZISIAJ OBOWIĄZUJĄ TRENDY

W przeszłości normą było dekorowanie domu i drzewka świątecznego tym, co było dostępne. Niosło to ze sobą pewną spontaniczność połączoną z dziecięcą radością i nie wiązało się z koniecznością podporządkowania jakimś regułom. To, że łańcuch wykonany dziecięcymi rączkami był nierówny, nikomu nie przeszkadzało. Liczyły się chęci i dobra zabawa przy wykonywaniu ozdób i dekoracji, a także świąteczny nastrój.

Dzisiaj w świat dekoracji bożonarodzeniowych wkradają się pewne trendy, które pociągają za sobą konieczność zachowania stylistycznej spójności. Jak więc dekorujemy dziś nasze domy i mieszkania na święta? Wydaje się, że można wyróżnić przede wszystkim dwa określone kierunki: klasyczny, w którym dekoracje skupiają się przede wszystkim na choince, a także na stole zaopatrzonym zwykle w biały obrus i świąteczne akcenty (świecznik, serwetki z bożonarodzeniowym motywem, stroiki z gałęzi świerku), oraz nowoczesny. Warto podkreślić, że ten ostatni preferowany jest niekiedy z konieczności, np. przez właścicieli niewielkich mieszkań. Tutaj choinka została pomniejszona do naprawdę symbolicznych rozmiarów lub przyjęła formę ozdoby ściennej. Jednak nawet na małej przestrzeni można świetnie oddać świąteczny nastrój, stawiając na dekoracje ściśle użytkowe – można na przykład na poduszki na kanapie założyć poszewki z bożonarodzeniowym motywem, użyć narzuty, na której króluje renifer ze św. Mikołajem, czy też zmienić na ten krótki okres zasłony oraz inne tekstylia na bardziej świąteczne.

TRADYCYJNE ŚWIĄTECZNE DEKORACJE BOŻONARODZENIOWE

Tradycyjne dekoracje sprowadzają się do pewnych zestawień barw: zieleni z czerwienią i złotem, niebieskiego z zielenią i złotem, niebieskiego z czerwienią, zielenią i złotem. Tak udekorowana choinka jest jednolita pod względem stylistycznym i elegancka, a jednocześnie klasyczna. I najlepiej, jeśli jest w postaci żywego drzewka, choć rolę klasycznego świerku może pełnić również duże i gęste sztuczne drzewko. Ważne, żeby zawieszone były na nim bombki choinkowe, łańcuchy oraz lampki – niech będą LED-owe, ale w ciepłej, żółtawej barwie przypominającej płomień świecy.

W tej konwencji można dodatkowo wykonać girlandy nad drzwiami lub ozdobić nimi kominek, jeśli się go posiada. Do ozdób warto wykorzystać także zielone gałązki drzewka lub jemioły. Można także samodzielnie przygotować ozdoby świąteczne na okno i stroiki na stół, zdobiąc zielone gałęzie bombkami, kokardami i świecami. Tradycyjną ozdobą świąteczną na zewnątrz będzie zawieszony na drzwiach wieniec adwentowy czy lampki choinkowe umieszczone na drzewku w ogrodzie lub na balkonie.

Nieznana w Polsce jeszcze 30 lat temu roślina doniczkowa o nazwie gwiazda betlejemska dzisiaj jest obowiązkowym elementem dekoracyjnym naszych domów, niemal tak samo istotnym jak Święty Mikołaj czy stos wymarzonych prezentów pod choinką. Zdobiąc nasyconą zielenią i czerwienią świąteczne stoły i parapety, współtworzy atmosferę Bożego Narodzenia. Ze swoją kolorystyką pięknie wpisuje się w tradycyjny trend zdobniczy.

DEKORACJE W STYLU RUSTYKALNYM

Świąteczne ozdoby w stylu rustykalnym odwołują się do tradycji ludowych, jednak nie naśladują ich ściśle. Do tworzenia dekoracji wykorzystuje się naturalne materiały, takie jak słoma, glina czy drewno. Mile widziane są także figurki i zawieszki z filcu, a także akcenty kulinarne: pierniki i kruche ciasteczka. Wszystkie ozdoby choinkowe wiesza się na naturalnych sznurkach. Do tak przygotowanej dekoracji można dodać szyszki lekko przyprószone brokatem czy sztucznym śniegiem lub po prostu pozbawione jakichkolwiek dodatków. W tę konwencję wpisuje się również modny ostatnio trend wykonywania ozdób bożonarodzeniowych na szydełku – białe płatki śniegowe z kordonka doskonale prezentować się będą zarówno na domowym świerku, jak i w oknach. Rustykalna choinka powinna zostać uzupełniona o prawdziwe świeczki umieszczone na gałązkach, jednak ze względu na zbyt duże ryzyko pożaru lepiej zdecydować się na świąteczne lampki zasilane z gniazdka elektrycznego. Wśród ogromnej różnorodności dostępnych na rynku modeli z pewnością odnajdziesz stylowe światełka w stylu retro, które świetnie dopasujesz do aranżacji.

Jeśli postanowimy udekorować dom w stylu rustykalnym, na zielonym tle naszego drzewka świątecznego pojawią się z pewnością świąteczne ozdoby w kolorach naturalnych – białym, beżowym, brązowym i szarym. Jeśli pomyślimy o rustykalnym stroiku, który ozdobi nasz stół czy okno, to możemy go udekorować świecami w kolorze białym, złotym lub żółtym. Z tym trendem na ogół nie współgrają czerwone i granatowe tradycyjne akcenty, które odnajdujemy jednak w lubianym przez wielu naszych rodaków stylu skandynawskim – choinkowe ozdoby ludowe z dalekiej północy są zdecydowanie bardziej kolorowe niż te, które wpisują się w obecny trend rustykalny z kolorami piasku, kamieni oraz płodów rolnych. Czy będziemy chcieli odtworzyć prawdziwy charakter ludowych ozdób, czy zdecydujemy się na ich współczesną interpretację, styl rustykalny lubi prostotę oraz naturalne materiały.

ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA W STYLU POLARNEJ ZIMY

Chłodne, monochromatyczne dekoracje bożonarodzeniowe pojawiły się wraz z wprowadzeniem do handlu sztucznych białych drzewek imitujących świerki otulone śniegiem. Są estetyczne i ładne, ale wnoszą do naszych mieszkań chłód. Mają swoich przeciwników, którzy uważają, że „zimne” trendy kłócą się z wpisanym w te święta ciepłem i blaskiem ognia w kominku. Arktyczna zima ma jednak także swoich zwolenników. Tego rodzaju dekoracje lubią biel i błękit, a nawet granat. Oszczędne w formie, pasujące do polarnego klimatu ozdoby świąteczne są przystrajane srebrnym brokatem i wieszane na białych lub srebrnych sznurkach.

Jeśli wybieramy żywe drzewko, to wieszamy na nim białe, srebrne i niebieskie ozdoby choinkowe – bombki, figury i lampki świąteczne emitujące chłodne światło. Świetnie sprawdzają się lampki choinkowe LED o barwie białej i niebieskiej. W podobnej konwencji możemy także wykonać stroiki na stół i drzwi oraz dekoracje świąteczne na okno. Warto pamiętać, że minimalizm wymaga precyzji i oszczędności zarówno w formie, jak i kolorystyce. O ile tradycyjne czy rustykalne choinki będą prezentowały się dobrze, jeśli nawet dodamy do nich nieco niepasujących, ale bliskich naszemu sercu ozdób, o tyle dekoracje w polarnym stylu powinny podlegać ścisłej dyscyplinie – wtedy zachwycą spójnością i surowym pięknem.

NOWOCZESNA CHOINKA I MINIMALISTYCZNE OZDOBY ŚWIĄTECZNE

Boże Narodzenie w tradycyjnej konwencji to przepych, z którym nie idą w parze niewielki metraż mieszkania czy zamiłowanie do uporządkowanej, minimalistycznej przestrzeni. Co zrobić, jeśli nie mamy miejsca na bożonarodzeniowe drzewko albo przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu nadmiar dekoracji? W nowocześnie zaaranżowanych domach i mieszkaniach świetnie sprawdzą się dekoracje ścienne – w ten sposób można podczas wigilijnej kolacji cieszyć się nawet 2,5-metrową choinką, tyle że w niemal zupełnie płaskim wydaniu – w formie ozdoby zawieszonej na ścianie.

Można też pójść w kierunku miniaturyzacji i udekorować 30-centymetrowymi minidrzewkami każde pomieszczenie, z łazienką włącznie. Wówczas nawet podczas kąpieli, spoglądając na świecące w półmroku miniaturowe choinki, nie zapomnimy o świątecznej, niepowtarzalnej atmosferze. Jednocześnie małe, bożonarodzeniowe ozdoby nie zajmą wiele miejsca. Takie symboliczne niemal, niewielkie dekoracje zmieszczą się w każdej przestrzeni – można je ustawić na oknie, półce, regale, szafie, a także oczywiście na stole czy biurku.

ARANŻACJA W STYLU GLAMOUR

Świąteczna aranżacja mieszkania w stylu glamour to doskonały sposób na stworzenie magicznej i eleganckiej atmosfery. Ten luksusowy styl charakteryzuje się połyskiem, metalicznymi dodatkami i eleganckimi akcentami. Świąteczne drzewko w stylu glamour dobrze jest udekorować dość obficie takimi ozdobami jak kryształowe kule, lśniące bombki i delikatne łańcuchy z błyszczących koralików. Całość warto uzupełnić oczywiście lampkami i mieniącymi się w świetle brokatowymi łańcuchami choinkowymi, co sprawi, że bożonarodzeniowa choinka nabierze wyjątkowego uroku. Oczywiście aranżacja świąteczna w stylu glamour to nie tylko świerk z ozdobami pięknie załamującymi i odbijającymi światło. To także pozostałe elementy wystroju. Miękkie, welurowe poduszki, eleganckie obrusy i błyszczące zasłony będą doskonałym uzupełnieniem całości i oddadzą klimat świąt. Warto postawić na tkaniny w odcieniach złota, srebra lub głębokiej czerwieni, aby podkreślić luksusowy charakter wnętrza.

Nie można zapomnieć także o wspólnym stole będącym ważnym punktem na mapie świątecznych dekoracji. Nie może na nim zabraknąć eleganckich dodatków, takich jak kryształowe misy pełne smakołyków, wazony z choinkowymi gałązkami czy szklane, srebrne lub złote świeczniki z białymi oraz metalicznymi świecami. Ważne jest, żeby dekorując mieszkanie w stylu glamour, utrzymać balans między bogactwem wzornictwa a nadmiernym przepychem, zachować umiar i unikać przesady – każdy element powinien być starannie dobrany i pasować do całości.

Sposobów na świąteczne dekoracje domu jest wiele. Warto zadbać o bożonarodzeniową aranżację w swoim mieszkaniu. Niezależnie jednak od tego, który styl wprowadzimy do naszych salonów, pokojów i kuchni, pamiętajmy, że najważniejsze podczas świąt są relacje między bliskimi i prawdziwe, rodzinne ciepło.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.