biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

jak udekorować dom na święta

Boże Narodzenie to taki moment w roku, kiedy wraca do nas czar najpiękniejszych Świąt z dzieciństwa, kiedy dom staje się miejscem pełnym zapachów choinki i pieczonego ciasta, w którym nie może zabraknąć rodziny i przyjaciół, gdzie każdy powinien poczuć się bezpiecznie i beztrosko. Temu wyjątkowemu nastrojowi towarzyszy blask świec i migoczących światełek na choince stanowiącej centralny punkt domu.

Kiedyś świąteczne drzewko dekorowano dosłownie wszystkim, co było dostępne pod ręką: piernikami, bombkami, lametą, „włosami anielskimi”, a dzieci wykonywały samodzielnie łańcuchy choinkowe z kolorowego papieru. Kto z nas nie miał takiego zadania na zetpetach albo w szkole na lekcjach plastyki? Określenie „być ubranym jak choinka” nie wzięło się znikąd i odnosi się do takiego właśnie wrzucania na siebie wszystkiego, co ma się pod ręką.

Dzisiaj obowiązują trendy

Trudno powiedzieć, czy to dobrze, czy źle. Ubieranie domu i drzewka świątecznego tym, co było dostępne, niosło za sobą pewną spontaniczność połączoną z dziecięcą radością i nie wiązało się z koniecznością podporządkowania się jakimś regułom. To, że łańcuch wykonany dziecięcymi rączkami był nierówny, nikomu nie przeszkadzało. Liczyły się chęci i dobra zabawa.

Dzisiaj w świat dekoracji świątecznych wkradają się pewne trendy i komercja, które za sobą pociągają konieczność zachowania pewnej kontroli stylistycznej i chyba strojenia domów na pokaz, jak z katalogu, aby zabłysnąć przed innymi. Trochę szkoda, takie są jednak czasy, charakter Świąt zmienił się na przestrzeni ostatnich lat, więc o tych trendach z okazji nadchodzącej Gwiazdki teraz napiszemy.

Dekoracje tradycyjne

Tradycyjne dekoracje sprowadzają się do pewnych zestawień barw: zieleni z czerwienią i złotem, niebieskiego z zielenią i złotem, niebieskiego z czerwienią, zielenią i złotem. Tak udekorowana choinka jest jednolita pod względem stylistycznym i elegancka.

W tej konwencji można wykonać girlandy nad drzwiami lub ozdobić kominek, jeśli się go posiada, wykorzystując zielone gałązki drzewka lub jemioły. Można także samodzielnie przygotować stroiki na stół, zdobiąc zielone gałęzie bombkami, kokardami i świecami.

Nieznana w Polsce jeszcze 30 lat temu roślina doniczkowa o nazwie gwiazda betlejemska, dzisiaj jest obowiązkowym elementem dekoracyjnym naszych domów.

Dekoracje w stylu rustykalnym

Wykorzystuje się do nich naturalne materiały, takie jak słoma, drewno, pierniki i kruche ciasteczka, a wszystko to zawieszone na naturalnych sznurkach. Do tak przygotowanej dekoracji można dodać naturalne szyszki lekko przyprószone brokatem lub po prostu pozbawione jakichkolwiek dodatków.

Na zielonym tle drzewka świątecznego pojawiają się ozdoby w kolorach naturalnych – białym, beżowym, brązowym i szarym. Jeśli pomyślimy o rustykalnym stroiku, to możemy go udekorować świecami w kolorze białym, złotym lub żółtym. Z tym trendem będą się jednak kłócić czerwone i granatowe tradycyjne akcenty. Styl rustykalny lubi prostotę i delikatność.

Dekoracje w stylu polarnej zimy

Trudno powiedzieć, ilu mają zwolenników. Pojawiły się wraz z wprowadzeniem do handlu sztucznych białych drzewek imitujących świerki otulone śniegiem. Są estetyczne i ładne, ale wnoszą do naszych mieszkań lodowaty chłód jak z pałacu Królowej Śniegu, co nieco chyba kłóci się z wpisanym w te Święta ciepłem i blaskiem ognia w kominku. Tego rodzaju dekoracje lubią biel i błękit, a nawet granat, ozdoby świąteczne są przystrajane srebrnym brokatem i wieszane na białych lub srebrnych sznurkach.

Jeśli wybieramy żywe drzewko, to wieszamy na nim białe, srebrne i niebieskie ozdoby – bombki, figury i lampki emitujące chłodne światło. W podobnej konwencji możemy też wykonać stroiki na stół i drzwi oraz dekoracje wokół drzwi albo kominka.

Niezależnie jednak od tego, który styl wprowadzimy do naszego domu, najważniejsze podczas Świąt są relacje między bliskimi i prawdziwe, rodzinne ciepło.