jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

zastosowanie ogrzewania podłogowego w domu

Uwaga: artykuł to efekt połączenia i uaktualnienia innych Naszych artykułów które zastępuje

Przy wyborze ogrzewania domu należy kierować się przede wszystkim dwoma kryteriami. Pierwsze z nich to koszty poniesione przy budowie, w przypadku budynków nowych, lub cena modernizacji – jeśli remontujemy istniejący dom.

Drugim kryterium, również ekonomicznym, są późniejsze koszty eksploatacji systemu. Na wybór rodzaju ogrzewania wpływ mają jednak również inne czynniki, o których piszemy w tym artykule.

Ogrzewanie podłogowe – Rodzaje

Ogrzewanie podłogowe należy do systemów ogrzewania powierzchniowego, do którego zaliczane są również ściany i sufity grzewcze. Podłogówka jest jednak najczęściej stosowanym rodzajem ogrzewania powierzchniowego, które doceniane jest w naszym klimacie ze względu na dość chłodne zimy, jesienie i wiosny. Ogrzewanie podłogowe realizowane jest przeważnie jako wodne lub elektryczne.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Najczęściej stosowane w nowo projektowanych budynkach jest ogrzewanie podłogowe wodne, zasilane z gazowego kotła kondensacyjnego lub, rzadziej, pompą ciepła. Podłogówka idealnie nadaje się do zasilania ze źródeł niskotemperaturowych, ponieważ na wejściu do systemu rur potrzebna jest woda o temperaturze 30–40˚C.

Układ ogrzewania podłogowego składa się z następujących elementów:

  • źródło ciepła (kocioł, pompa ciepła),
  • rury,
  • rozdzielacz (lub rozdzielacze),
  • termostat,
  • regulator automatyki.

Czynnikiem grzewczym jest woda przepływająca w rurach. Rury układa się według projektu i zaleceń producenta na warstwie izolacji cieplnej z twardego styropianu podłogowego, później wykonuje się warstwę podkładu cementowego lub anhydrytowego, który stanowi warstwę magazynującą i przekazującą ciepło.

Decydując się na wodne ogrzewanie podłogowe, należy zastosować odpowiednie wykończenie posadzek (najlepsze będą te o wysokiej przewodności cieplnej, jak np. płytki ceramiczne) oraz już na etapie projektu zastanowić się nad lokalizacją mebli (pod dużymi szafami czy łóżkami w sypialni nie montuje się rurek).

Warto również wziąć pod uwagę montaż dodatkowego źródła ciepła, jakim jest grzejnik łazienkowy. Dlaczego? Łazienka jest pomieszczeniem, w którym często chcemy mieć wyższą temperaturę, i choć dobrze zaprojektowana podłogówka wystarcza do uzyskania odpowiednio ciepłych pomieszczeń mieszkalnych, zimą możemy mieć ochotę na podwyższenie komfortu grzewczego podczas kąpieli czy prysznica.

Doskonałym rozwiązaniem będzie tu grzejnik elektryczny, który przyda się również podczas chłodniejszych dni latem, kiedy ogrzewanie jest wyłączone. Najczęściej stosuje się w takim przypadku drabinkę z zasilaniem ze zwykłego gniazdka elektrycznego, jednak w przypadku dużych pokojów kąpielowych być może sprawdzi się lepiej grzejnik konwektorowy.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Podłogówka elektryczna zasilana prądem to rozwiązanie, którego w zasadzie nie stosuje się do ogrzewania całej powierzchni domu czy mieszkania, a raczej do wybranych pomieszczeń. Przyczyną jest wysoki koszt tego rozwiązania. Świetnie natomiast ogrzewanie elektryczne nadaje się jako uzupełnienie typowych grzejników.

Ogrzewanie elektryczne podłogowe ma postać cienkich mat grzejnych zasilanych z instalacji elektrycznej mieszkania czy domu. Dzięki temu, że stanowi warstwę o znikomej grubości, dobrze sprawdza się podczas remontów – pozwala na uniknięcie różnic wysokości posadzek między sąsiednimi pomieszczeniami. Regulacja podłogówki elektrycznej odbywa się za pomocą programatora. Umieszczony w układzie sterownik podłogówki umożliwia jej załączenie, wyłączenie czy ustawienie odpowiedniej temperatury grzania.

montaż ogrzewania podłogowego pod kafelkami

Łazienka – pomieszczenie, w którym szczególnie warto zainstalować ogrzewanie podłogowe

Kto z nas nie zna nieprzyjemnego uczucia chłodu po wyjściu z gorącej kąpieli, gdy nagle okazuje się, że płytki są koszmarnie zimne, a temperatura otoczenia na tyle niska, że dostajemy przysłowiowej „gęsiej skórki”? Na szczęście istnieje dość proste i wcale nie przesadnie drogie rozwiązanie tego problemu – ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie całej powierzchni podłogi, gdzie ciepłe powietrze powoli unosi się do góry po ogrzaniu, różni się od tradycyjnych systemów grzewczych, w których najcieplej jest w miejscach położonych najbliżej grzejnika. W przypadku podłogówki ciepło jest dokładnie tam, gdzie tego oczekujemy w łazience – bezpośrednio na powierzchni posadzki, dzięki czemu przyjemnie ogrzewa nasze stopy.

Łazienka jest doskonałym miejscem na zamontowanie ogrzewania podłogowego przede wszystkim dlatego, że najczęściej mamy w niej posadzkę z płytek ceramicznych, które łatwo się nagrzewają i długo utrzymują ciepło. Mamy zatem zapewniony efekt ciepłej podłogi. W łazienkach często stosuje się elektryczne ogrzewanie podłogowe, montowane w postaci maty grzewczej zatapianej bezpośrednio w warstwie kleju do płytek. Dzięki takiemu rozwiązaniu płytki bardzo szybko się nagrzewają.

Cienka mata, którą można zatopić w kleju, a nie w grubej warstwie posadzki, pozwala na zastosowanie elektrycznego ogrzewania podłogowego podczas remontów w budynkach już istniejących, bez konieczności modernizacji całej instalacji grzewczej i posadzki.

Warto podkreślić, że z uwagi na obecność wody będącej doskonałym przewodnikiem prądu, w połączeniu z instalacją elektryczną, łazienka to pomieszczenie, w którym człowiek jest szczególnie narażony na porażenie. Dlatego montaż każdego urządzenia elektrycznego, w tym ogrzewania podłogowego elektrycznego, w łazience najlepiej powierzyć fachowcowi, który zadba o jego wykonanie zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa.

A może jednak grzejniki?

Planując remont w domu istniejącym, również możemy zainstalować ogrzewanie podłogowe, jednak warto tę decyzję skonsultować z konstruktorem czy architektem oraz specjalistą instalatorem. Nie zawsze tego rodzaju modernizacja jest opłacalna ekonomicznie – wiele zależy od tego, jak zostały wykonane podłogi, a nawet stropy w budynku.

Niekiedy lepiej, również ze względu na koszty późniejszej eksploatacji, pozostać przy grzejnikach, realizując podłogówkę tylko w niektórych pomieszczeniach, stosując opisane wyżej ogrzewanie podłogowe elektryczne.

Dawniej grzejniki stanowiły dość problematyczne pod względem estetycznym wyposażenie pomieszczeń. Dziś jednak rynek oferuje ogromną różnorodność rozwiązań, zarówno pod względem materiału, z jakiego zostały wykonane, jak i designu. Jedną z opcji, którą na pewno warto się zainteresować, jest wymiana grzejników z tradycyjnych na ozdobne, w szczególności pionowe, które optycznie „podnoszą” wnętrze oraz pozwalają na zaaranżowanie nieużywanej dotąd przestrzeni pod oknem.

Dlaczego grzejniki tradycyjnie instaluje się pod oknem?

Najbardziej standardowym miejscem montażu grzejników w pokojach czy kuchniach, a także pomieszczeniach w budynkach użyteczności publicznej, jak choćby szkoły, przychodnie czy urzędy, jest przestrzeń pod oknami.

Dlaczego właśnie ten obszar jest najczęściej wybierany dla lokalizacji grzejnika? Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze grzejnik pod oknem tworzy kurtynę powietrzną, co ogranicza napływ zimnego powietrza do wnętrza, a po drugie – przestrzeń pod oknem, pod parapetem, zwykle nie jest wykorzystana w większości aranżacji. Jest to więc miejsce uniwersalne i domyślne dla gotowych rozwiązań.

Oczywiście nie jest to wymóg bezwzględny – niekiedy warto zmienić tę lokalizację, choćby podczas remontu, na bardziej dogodną i przenieść grzejnik w bardziej eksponowane, lecz lepsze pod względem ergonomicznym miejsce – na przykład na wąską ściankę, której i tak nie wykorzystamy w żadnym innym celu. W takim przypadku warto jednak, żeby grzejnik prezentował się interesująco – na szczęście dzisiejszy rynek oferuje sporo ciekawych rozwiązań.

jaki rodzaj grzejnika wybrać

Jak dobrać odpowiedni grzejnik?

Pionowy czy poziomy, tradycyjny lub ozdobny – każdy grzejnik musi przede wszystkim spełniać swoją podstawową funkcję, czyli dobrze ogrzewać pomieszczenie, w którym został zainstalowany.

To dlatego przy wyborze grzejnika w pierwszej kolejności należy kierować się jego mocą cieplną. Temperatura, którą powinien zapewnić grzejnik (lub grzejniki) w pomieszczeniu, wynosi około 20–22 stopni Celsjusza. Oczywiście nie jest to jedyny wskaźnik – moc zależy również od parametrów pracy całej instalacji c.o., a więc również temperatury zasilania i powrotu.

Nie bez znaczenia jest także termoizolacyjność budynku, rozpatrywana zarówno pod kątem rodzaju ocieplenia, jak i ilości oraz szczelności i przepuszczalności cieplnej okien, a także usytuowanie rozpatrywanego pomieszczenia w przestrzeni obiektu. Wnętrza, w których jest więcej ścianek zewnętrznych, będą chłodniejsze niż te, które współdzielą przegrody z innymi pomieszczeniami ogrzewanymi.

Grzejniki stalowe, żeliwne, aluminiowe czy kamienne?

Grzejniki wykonuje się z różnych materiałów, czasami nawet tak niekonwencjonalnych jak… drewno. Przeważnie jednak stosuje się bardziej tradycyjne surowce, zwykle stal, aluminium lub żeliwo.

Grzejniki stalowe wykonane są z fabrycznie zgrzewanych odpowiednio profilowanych arkuszy blachy stalowej walcowanej na zimno. Tak przygotowany półprodukt odtłuszcza się, fosforanuje i gruntuje farbą podkładową. Kolejno powleka się je farbą proszkową epoksydowo-poliestrową metodą napylania elektrostatycznego.

Grzejniki żeliwne, w porównaniu ze stalowymi, odznaczają się większą pojemnością oraz bezwładnością. Wolniej się nagrzewają, ale też dłużej stygną. Są dobrym rozwiązaniem szczególnie w przypadku starszych budynków o grubszych ścianach, zwłaszcza jeśli właścicielom mieszkania zależy na utrzymaniu stylu retro. Zaletą grzejników żeliwnych jest ich solidna konstrukcja.

Grzejniki aluminiowe z kolei odznaczają się uniwersalnością zastosowań – można je instalować w systemach zamkniętych (instalacje centralne, samodzielne, jedno- lub dwururowe). Nadają się do współpracy z instalacjami wykonanymi z aluminium, stali, żeliwa, mosiądzu, tworzyw sztucznych oraz miedzi. W tym ostatnim przypadku połączenie grzejników z rurami z miedzi powinno odbywać się za pomocą złączek żeliwnych lub stalowych, uszczelnianych taśmą teflonową.

Ostatnio coraz bardziej popularne stają się eleganckie grzejniki kamienne, wykonane z marmuru, piaskowca, granitu czy trawertynu. Są doskonałe pod względem kumulacji ciepła i świetnie się prezentują, dodając splendoru zwłaszcza klasycznym wnętrzom.

jak dobrać grzejnik pod aranżację pokoju

Zamiast tradycyjnych – grzejniki dekoracyjne

Dobór mocy grzewczej to kwestia kluczowa. Kiedy ustalimy parametry grzejnika lub grzejników, najlepiej zdając się na specjalistów w tej dziedzinie, możemy przejść do spraw związanych z zagospodarowaniem dostępnego miejsca oraz designem.

Grzejniki poziome świetnie nadają się do zastosowania w lokalizacji tradycyjnej, pod oknami. Współczesne, ozdobne, niczym nie przypominają jednak tradycyjnych. Mogą odznaczać się niewielką wysokością, dlatego doskonale prezentują się pod nisko sytuowanymi parapetami, a także w niestandardowych miejscach.

Poziome grzejniki ozdobne wizualnie mogą przyjmować np. formę różnokolorowych szklanych tafli (płyta zewnętrzna), zaokrąglonych na brzegach lub nie, nawet z opcją pisania po powierzchni. Takiego grzejnika z pewnością nie trzeba maskować, przeciwnie – może on wręcz nadać charakter wnęce okiennej czy wspaniale wypełnić miejsce pod ościeżnicą lub parapetem.

Ciekawym rozwiązaniem są również grzejniki dekoracyjne pionowe, stosowane w pomieszczeniach, w których występują wyłącznie okna tarasowe albo wtedy gdy są one na tyle nisko usytuowane, że nie da się pod nimi zamontować grzejnika poziomego odpowiedniej wielkości.

W takich przypadkach wspaniale sprawdzą się zarówno szklane, prostokątne, minimalistyczne grzejniki w odcieniach szarości, nieco bardziej klasyczne, przydymione, brązowo-beżowe, jak i te wykończone lustrzaną taflą. Świetnie będą prezentować się również rozwiązania awangardowe, personalizowane grzejniki maskowane szkłem, przedstawiające dowolną grafikę czy zdjęcie dostarczone przez klienta.

Podłogówka czy grzejniki – Jakie ogrzewanie do domu będzie najlepsze?

Zarówno w przypadku budynków nowych, jak i remontowanych dobrym pomysłem może okazać się instalacja mieszana. Podłogówkę instaluje się w domach nowych zwykle w pokoju dziennym, kuchni, jadalni i łazienkach, podczas gdy w sypialniach montowane są grzejniki pokojowe. Podobnie zrealizować można ogrzewanie mieszane w budynkach istniejących.

Tam, gdzie modernizacja nie przysparza specjalnych kłopotów technicznych i jest uzasadniona ekonomicznie, warto położyć podłogówkę. W innych pomieszczeniach można zainstalować grzejniki uzupełnione ewentualnie elektrycznymi matami grzewczymi.

Najważniejszą zaletą ogrzewania podłogowego jest korzystny rozkład temperatury powietrza w pomieszczeniu, efekt „ciepłej podłogi” stwarzający wrażenie komfortu cieplnego oraz brak stref przegrzanych (w bezpośrednim sąsiedztwie grzejnika) i niedogrzanych (we fragmentach pomieszczenia położonych najdalej od grzejnika). Ogrzewanie podłogowe to również lepsza ustawność pokoju.

Niestety, rozwiązania doskonałe nie istnieją i mimo wielu zalet podłogówka ma również wady. Należy do nich przede wszystkim wyższy koszt instalacji, szacowany na około 20–30% więcej niż przy ogrzewaniu tradycyjnym. Druga niedogodność to konieczność zaplanowania i wykonania całego systemu przed rozpoczęciem użytkowania budynku, czyli tylko w nowych domach.

Oczywiście z technologicznego punktu widzenia montaż instalacji podłogowej, czy to wodnej, czy elektrycznej, jest zwykle wykonalny, jednak wiąże się z głęboką modernizacją oraz dużymi kosztami. Wymaga demontażu istniejącego systemu ogrzewania, skucia posadzek i wykonania nowych.

Jakie są plusy i minusy ogrzewania podłogowego w porównaniu z grzejnikami?

Ogrzewanie podłogowe i grzejniki to dwa najpopularniejsze sposoby ogrzewania pomieszczeń. Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet, takich jak równomierne rozprowadzanie ciepła, brak konieczności montażu grzejników, co zwiększa przestrzeń użytkową, a także niższe koszty eksploatacji. Ogrzewanie podłogowe jest również estetyczniejsze, ponieważ nie widać elementów grzewczych. Jednakże ogrzewanie podłogowe jest droższe w instalacji niż grzejniki, a także wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności przy montażu. Ponadto ogrzewanie podłogowe może być mniej skuteczne w przypadku rozkładania dużych dywanów lub innych elementów wystroju, które ograniczają przepływ ciepła.

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe działa poprzez rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu za pomocą rur lub kabli grzewczych umieszczonych pod podłogą. W przypadku ogrzewania wodnego rury są wypełnione płynem, który podgrzewa się w kotłowni lub pompą ciepła. Ciecz krąży w rurach, oddając ciepło do podłogi, która następnie rozprowadza je w pomieszczeniu. W przypadku ogrzewania elektrycznego kable grzewcze są umieszczone pod podłogą i podłączone do źródła zasilania. Kable grzewcze nagrzewają się, a ciepło jest przekazywane do podłogi, która następnie rozprowadza je w pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe jest bardziej efektywne niż grzejniki, ponieważ ciepło jest równomiernie rozprowadzane w pomieszczeniu, co pozwala osiągnąć wyższe temperatury przy niższych kosztach eksploatacji.

Jakie są kluczowe różnice między ogrzewaniem podłogowym a grzejnikami?

Kluczowe różnice między ogrzewaniem podłogowym a grzejnikami to sposób dystrybucji ciepła i temperatura czynnika grzewczego. Ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu poprzez promieniowanie podczerwone, co pozwala na osiągnięcie wyższej temperatury przy niższych kosztach eksploatacji. Grzejniki natomiast dystrybuują ciepło głównie przez konwekcję, co powoduje nierównomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu. Temperatura czynnika grzewczego w ogrzewaniu podłogowym wynosi maksymalnie 55 stopni Celsjusza, podczas gdy w grzejnikach jest to znacznie więcej, od 70 do 90 stopni Celsjusza. Ogrzewanie podłogowe jest bardziej estetyczne, ponieważ nie ma widocznych grzejników, a elementy grzewcze są łatwiejsze w montażu i tańsze w zakupie.

Jakie urządzenia grzewcze są najkorzystniejsze dla ogrzewania podłogowego?

Najkorzystniejszymi urządzeniami grzewczymi dla ogrzewania podłogowego są pompy ciepła i kotły kondensacyjne. Ogrzewanie podłogowe działa najlepiej z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, takimi jak pompy ciepła, które wykorzystują energię z otoczenia do ogrzewania wody krążącej w rurach pod podłogą. Kotły kondensacyjne również są dobrym wyborem, ponieważ wykorzystują ciepło z kondensacji pary wodnej, co pozwala na osiągnięcie wyższej efektywności energetycznej. Ogrzewanie podłogowe może również działać z tradycyjnymi kotłami gazowymi lub olejowymi, ale wtedy konieczne jest zastosowanie specjalnych zaworów i regulatorów, aby zapewnić odpowiednią temperaturę czynnika grzewczego.

Jakie są koszty budowy i eksploatacji ogrzewania podłogowego wodnego?

Koszty budowy i eksploatacji ogrzewania podłogowego wodnego zależą od wielu czynników, takich jak wielkość pomieszczeń, źródło ciepła, rodzaj rur i izolacji, a także od cen energii. Koszt budowy ogrzewania podłogowego wodnego jest zwykle wyższy niż koszt budowy tradycyjnych grzejników, ponieważ wymaga to instalacji rur pod podłogą i specjalnych zaworów oraz regulatorów. Koszty eksploatacji ogrzewania podłogowego wodnego są zwykle niższe niż koszty eksploatacji tradycyjnych grzejników, ponieważ wymaga to niższej temperatury czynnika grzewczego, co pozwala na oszczędność energii. W przypadku pomp ciepła koszty eksploatacji mogą być jeszcze niższe, ponieważ wykorzystują one energię z otoczenia.

Jakie są koszty budowy i eksploatacji ogrzewania podłogowego elektrycznego?

Koszty budowy i eksploatacji ogrzewania podłogowego elektrycznego są zwykle niższe niż koszty budowy i eksploatacji ogrzewania podłogowego wodnego. Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest łatwiejsze w instalacji, ponieważ nie wymaga instalowania rur pod podłogą oraz specjalnych zaworów i regulatorów. Koszt zakupu ogrzewania podłogowego elektrycznego jest również niższy niż koszt zakupu ogrzewania podłogowego wodnego. Niestety koszty eksploatacji ogrzewania podłogowego elektrycznego są zwykle wyższe niż koszty eksploatacji ogrzewania podłogowego wodnego, ponieważ wymaga to znacznie więcej energii elektrycznej. Dlatego też w Polsce tradycyjna metoda ogrzewania jest wybierana częściej, ponieważ jest tańsza w eksploatacji.

Jakie są zalety ogrzewania podłogowego wodnego?

Ogrzewanie podłogowe wodne ma wiele zalet. Przede wszystkim zapewnia ono równomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu, co pozwala na osiągnięcie wyższego komfortu cieplnego. Ogrzewanie podłogowe wodne jest również bardziej energooszczędne niż tradycyjne grzejniki, ponieważ wymaga niższej temperatury czynnika grzewczego. Dzięki temu można zaoszczędzić na kosztach energii. Ogrzewanie podłogowe wodne jest ponadto bardziej higieniczne niż tradycyjne grzejniki, ponieważ nie powoduje unoszenia się w powietrzu pyłów oraz alergenów. Ogrzewanie podłogowe wodne jest również bardziej estetyczne, ponieważ nie zajmuje miejsca na ścianach i nie przeszkadza w aranżacji wnętrza.

Jakie są różnice między grzejnikami dekoracyjnymi a tradycyjnymi grzejnikami?

Wbrew pozorom grzejniki dekoracyjne różnią się od tradycyjnych grzejników nie tylko wyglądem. Naturalnie grzejniki dekoracyjne są bardziej estetyczne i mogą stanowić element dekoracyjny w pomieszczeniu. Są bowiem dostępne w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach, co pozwala na dopasowanie ich do każdego wnętrza. Tradycyjne grzejniki są zwykle prostokątne i mają jednolity kolor. Grzejniki dekoracyjne są również bardziej wydajne niż tradycyjne grzejniki, ponieważ mają większą powierzchnię grzewczą. Oznacza to, że mogą one szybciej i skuteczniej ogrzewać pomieszczenie. Grzejniki dekoracyjne są również bardziej odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne niż tradycyjne grzejniki, co pozwala na ich dłuższą żywotność.

Jakie są najczęstsze problemy związane z eksploatacją grzejników i jak można je rozwiązać?

Najczęstszym problemem związanym z eksploatacją grzejników jest ich niewłaściwe działanie, co może prowadzić do niedostatecznego lub nadmiernego ogrzewania pomieszczenia. Przyczyną tego może być zanieczyszczenie grzejnika, niedostateczne napełnienie instalacji wodnej lub uszkodzenie zaworu termostatycznego. Innym problemem jest korozja, która może prowadzić do uszkodzenia grzejnika. Aby uniknąć tych problemów, należy regularnie czyścić grzejniki i kontrolować stan instalacji wodnej. W przypadku korozji konieczna może być wymiana grzejnika. Innym problemem jest hałas wydawany przez grzejnik, który może być spowodowany zanieczyszczeniem lub uszkodzeniem zaworu termostatycznego. W takim przypadku konieczna jest wymiana uszkodzonego elementu.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar grzejnika do pomieszczenia?

Dobór odpowiedniego rozmiaru grzejnika do pomieszczenia jest kluczowy dla zapewnienia komfortu cieplnego. Wybierając odpowiedni rozmiar, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak wielkość pomieszczenia, wysokość sufitu, izolacja termiczna pomieszczenia oraz temperatura zewnętrzna. W przypadku pomieszczeń o wysokim suficie lub słabej izolacji termicznej konieczne może być zastosowanie większego grzejnika. Warto również pamiętać, że zbyt mały grzejnik może nie zapewnić odpowiedniego poziomu ciepła, co prowadzi do dyskomfortu użytkowników. W celu dokładnego doboru odpowiedniego rozmiaru grzejnika warto skorzystać z kalkulatorów dostępnych na stronach producentów.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.