biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

zastosowanie ogrzewania podłogowego w domu

Uwaga: artykuł to efekt połączenia i uaktualnienia innych Naszych artykułów które zastępuje

Przy wyborze ogrzewania domu należy kierować się przede wszystkim dwoma kryteriami. Pierwsze z nich to koszty poniesione przy budowie, w przypadku budynków nowych, lub cena modernizacji – jeśli remontujemy istniejący dom.

Drugim kryterium, również ekonomicznym, są późniejsze koszty eksploatacji systemu. Na wybór rodzaju ogrzewania wpływ mają jednak również inne czynniki, o których piszemy w tym artykule.

Ogrzewanie podłogowe – Rodzaje

Ogrzewanie podłogowe należy do systemów ogrzewania powierzchniowego, do którego zaliczane są również ściany i sufity grzewcze. Podłogówka jest jednak najczęściej stosowanym rodzajem ogrzewania powierzchniowego, które doceniane jest w naszym klimacie ze względu na dość chłodne zimy, jesienie i wiosny. Ogrzewanie podłogowe realizowane jest przeważnie jako wodne lub elektryczne.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Najczęściej stosowane w nowo projektowanych budynkach jest ogrzewanie podłogowe wodne, zasilane z gazowego kotła kondensacyjnego lub, rzadziej, pompą ciepła. Podłogówka idealnie nadaje się do zasilania ze źródeł niskotemperaturowych, ponieważ na wejściu do systemu rur potrzebna jest woda o temperaturze 30–40˚C.

Układ ogrzewania podłogowego składa się z następujących elementów:

  • źródło ciepła (kocioł, pompa ciepła),
  • rury,
  • rozdzielacz (lub rozdzielacze),
  • termostat,
  • regulator automatyki.

Czynnikiem grzewczym jest woda przepływająca w rurach. Rury układa się według projektu i zaleceń producenta na warstwie izolacji cieplnej z twardego styropianu podłogowego, później wykonuje się warstwę podkładu cementowego lub anhydrytowego, który stanowi warstwę magazynującą i przekazującą ciepło.

Decydując się na wodne ogrzewanie podłogowe, należy zastosować odpowiednie wykończenie posadzek (najlepsze będą te o wysokiej przewodności cieplnej, jak np. płytki ceramiczne) oraz już na etapie projektu zastanowić się nad lokalizacją mebli (pod dużymi szafami czy łóżkami w sypialni nie montuje się rurek).

Warto również wziąć pod uwagę montaż dodatkowego źródła ciepła, jakim jest grzejnik łazienkowy. Dlaczego? Łazienka jest pomieszczeniem, w którym często chcemy mieć wyższą temperaturę, i choć dobrze zaprojektowana podłogówka wystarcza do uzyskania odpowiednio ciepłych pomieszczeń mieszkalnych, zimą możemy mieć ochotę na podwyższenie komfortu grzewczego podczas kąpieli czy prysznica.

Doskonałym rozwiązaniem będzie tu grzejnik elektryczny, który przyda się również podczas chłodniejszych dni latem, kiedy ogrzewanie jest wyłączone. Najczęściej stosuje się w takim przypadku drabinkę z zasilaniem ze zwykłego gniazdka elektrycznego, jednak w przypadku dużych pokojów kąpielowych być może sprawdzi się lepiej grzejnik konwektorowy.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Podłogówka elektryczna zasilana prądem to rozwiązanie, którego w zasadzie nie stosuje się do ogrzewania całej powierzchni domu czy mieszkania, a raczej do wybranych pomieszczeń. Przyczyną jest wysoki koszt tego rozwiązania. Świetnie natomiast ogrzewanie elektryczne nadaje się jako uzupełnienie typowych grzejników.

Ogrzewanie elektryczne podłogowe ma postać cienkich mat grzejnych zasilanych z instalacji elektrycznej mieszkania czy domu. Dzięki temu, że stanowi warstwę o znikomej grubości, dobrze sprawdza się podczas remontów – pozwala na uniknięcie różnic wysokości posadzek między sąsiednimi pomieszczeniami. Regulacja podłogówki elektrycznej odbywa się za pomocą programatora. Umieszczony w układzie sterownik podłogówki umożliwia jej załączenie, wyłączenie czy ustawienie odpowiedniej temperatury grzania.

montaż ogrzewania podłogowego pod kafelkami

Łazienka – pomieszczenie, w którym szczególnie warto zainstalować ogrzewanie podłogowe

Kto z nas nie zna nieprzyjemnego uczucia chłodu po wyjściu z gorącej kąpieli, gdy nagle okazuje się, że płytki są koszmarnie zimne, a temperatura otoczenia na tyle niska, że dostajemy przysłowiowej „gęsiej skórki”? Na szczęście istnieje dość proste i wcale nie przesadnie drogie rozwiązanie tego problemu – ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie całej powierzchni podłogi, gdzie ciepłe powietrze powoli unosi się do góry po ogrzaniu, różni się od tradycyjnych systemów grzewczych, w których najcieplej jest w miejscach położonych najbliżej grzejnika. W przypadku podłogówki ciepło jest dokładnie tam, gdzie tego oczekujemy w łazience – bezpośrednio na powierzchni posadzki, dzięki czemu przyjemnie ogrzewa nasze stopy.

Łazienka jest doskonałym miejscem na zamontowanie ogrzewania podłogowego przede wszystkim dlatego, że najczęściej mamy w niej posadzkę z płytek ceramicznych, które łatwo się nagrzewają i długo utrzymują ciepło. Mamy zatem zapewniony efekt ciepłej podłogi. W łazienkach często stosuje się elektryczne ogrzewanie podłogowe, montowane w postaci maty grzewczej zatapianej bezpośrednio w warstwie kleju do płytek. Dzięki takiemu rozwiązaniu płytki bardzo szybko się nagrzewają.

Cienka mata, którą można zatopić w kleju, a nie w grubej warstwie posadzki, pozwala na zastosowanie elektrycznego ogrzewania podłogowego podczas remontów w budynkach już istniejących, bez konieczności modernizacji całej instalacji grzewczej i posadzki.

Warto podkreślić, że z uwagi na obecność wody będącej doskonałym przewodnikiem prądu, w połączeniu z instalacją elektryczną, łazienka to pomieszczenie, w którym człowiek jest szczególnie narażony na porażenie. Dlatego montaż każdego urządzenia elektrycznego, w tym ogrzewania podłogowego elektrycznego, w łazience najlepiej powierzyć fachowcowi, który zadba o jego wykonanie zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa.

A może jednak grzejniki?

Planując remont w domu istniejącym, również możemy zainstalować ogrzewanie podłogowe, jednak warto tę decyzję skonsultować z konstruktorem czy architektem oraz specjalistą instalatorem. Nie zawsze tego rodzaju modernizacja jest opłacalna ekonomicznie – wiele zależy od tego, jak zostały wykonane podłogi, a nawet stropy w budynku.

Niekiedy lepiej, również ze względu na koszty późniejszej eksploatacji, pozostać przy grzejnikach, realizując podłogówkę tylko w niektórych pomieszczeniach, stosując opisane wyżej ogrzewanie podłogowe elektryczne.

Dawniej grzejniki stanowiły dość problematyczne pod względem estetycznym wyposażenie pomieszczeń. Dziś jednak rynek oferuje ogromną różnorodność rozwiązań, zarówno pod względem materiału, z jakiego zostały wykonane, jak i designu. Jedną z opcji, którą na pewno warto się zainteresować, jest wymiana grzejników z tradycyjnych na ozdobne, w szczególności pionowe, które optycznie „podnoszą” wnętrze oraz pozwalają na zaaranżowanie nieużywanej dotąd przestrzeni pod oknem.

Dlaczego grzejniki tradycyjnie instaluje się pod oknem?

Najbardziej standardowym miejscem montażu grzejników w pokojach czy kuchniach, a także pomieszczeniach w budynkach użyteczności publicznej, jak choćby szkoły, przychodnie czy urzędy, jest przestrzeń pod oknami.

Dlaczego właśnie ten obszar jest najczęściej wybierany dla lokalizacji grzejnika? Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze grzejnik pod oknem tworzy kurtynę powietrzną, co ogranicza napływ zimnego powietrza do wnętrza, a po drugie – przestrzeń pod oknem, pod parapetem, zwykle nie jest wykorzystana w większości aranżacji. Jest to więc miejsce uniwersalne i domyślne dla gotowych rozwiązań.

Oczywiście nie jest to wymóg bezwzględny – niekiedy warto zmienić tę lokalizację, choćby podczas remontu, na bardziej dogodną i przenieść grzejnik w bardziej eksponowane, lecz lepsze pod względem ergonomicznym miejsce – na przykład na wąską ściankę, której i tak nie wykorzystamy w żadnym innym celu. W takim przypadku warto jednak, żeby grzejnik prezentował się interesująco – na szczęście dzisiejszy rynek oferuje sporo ciekawych rozwiązań.

jaki rodzaj grzejnika wybrać

Jak dobrać odpowiedni grzejnik?

Pionowy czy poziomy, tradycyjny lub ozdobny – każdy grzejnik musi przede wszystkim spełniać swoją podstawową funkcję, czyli dobrze ogrzewać pomieszczenie, w którym został zainstalowany.

To dlatego przy wyborze grzejnika w pierwszej kolejności należy kierować się jego mocą cieplną. Temperatura, którą powinien zapewnić grzejnik (lub grzejniki) w pomieszczeniu, wynosi około 20–22 stopni Celsjusza. Oczywiście nie jest to jedyny wskaźnik – moc zależy również od parametrów pracy całej instalacji c.o., a więc również temperatury zasilania i powrotu.

Nie bez znaczenia jest także termoizolacyjność budynku, rozpatrywana zarówno pod kątem rodzaju ocieplenia, jak i ilości oraz szczelności i przepuszczalności cieplnej okien, a także usytuowanie rozpatrywanego pomieszczenia w przestrzeni obiektu. Wnętrza, w których jest więcej ścianek zewnętrznych, będą chłodniejsze niż te, które współdzielą przegrody z innymi pomieszczeniami ogrzewanymi.

Grzejniki stalowe, żeliwne, aluminiowe czy kamienne?

Grzejniki wykonuje się z różnych materiałów, czasami nawet tak niekonwencjonalnych jak… drewno. Przeważnie jednak stosuje się bardziej tradycyjne surowce, zwykle stal, aluminium lub żeliwo.

Grzejniki stalowe wykonane są z fabrycznie zgrzewanych odpowiednio profilowanych arkuszy blachy stalowej walcowanej na zimno. Tak przygotowany półprodukt odtłuszcza się, fosforanuje i gruntuje farbą podkładową. Kolejno powleka się je farbą proszkową epoksydowo-poliestrową metodą napylania elektrostatycznego.

Grzejniki żeliwne, w porównaniu ze stalowymi, odznaczają się większą pojemnością oraz bezwładnością. Wolniej się nagrzewają, ale też dłużej stygną. Są dobrym rozwiązaniem szczególnie w przypadku starszych budynków o grubszych ścianach, zwłaszcza jeśli właścicielom mieszkania zależy na utrzymaniu stylu retro. Zaletą grzejników żeliwnych jest ich solidna konstrukcja.

Grzejniki aluminiowe z kolei odznaczają się uniwersalnością zastosowań – można je instalować w systemach zamkniętych (instalacje centralne, samodzielne, jedno- lub dwururowe). Nadają się do współpracy z instalacjami wykonanymi z aluminium, stali, żeliwa, mosiądzu, tworzyw sztucznych oraz miedzi. W tym ostatnim przypadku połączenie grzejników z rurami z miedzi powinno odbywać się za pomocą złączek żeliwnych lub stalowych, uszczelnianych taśmą teflonową.

Ostatnio coraz bardziej popularne stają się eleganckie grzejniki kamienne, wykonane z marmuru, piaskowca, granitu czy trawertynu. Są doskonałe pod względem kumulacji ciepła i świetnie się prezentują, dodając splendoru zwłaszcza klasycznym wnętrzom.

jak dobrać grzejnik pod aranżację pokoju

Zamiast tradycyjnych – grzejniki dekoracyjne

Dobór mocy grzewczej to kwestia kluczowa. Kiedy ustalimy parametry grzejnika lub grzejników, najlepiej zdając się na specjalistów w tej dziedzinie, możemy przejść do spraw związanych z zagospodarowaniem dostępnego miejsca oraz designem.

Grzejniki poziome świetnie nadają się do zastosowania w lokalizacji tradycyjnej, pod oknami. Współczesne, ozdobne, niczym nie przypominają jednak tradycyjnych. Mogą odznaczać się niewielką wysokością, dlatego doskonale prezentują się pod nisko sytuowanymi parapetami, a także w niestandardowych miejscach.

Poziome grzejniki ozdobne wizualnie mogą przyjmować np. formę różnokolorowych szklanych tafli (płyta zewnętrzna), zaokrąglonych na brzegach lub nie, nawet z opcją pisania po powierzchni. Takiego grzejnika z pewnością nie trzeba maskować, przeciwnie – może on wręcz nadać charakter wnęce okiennej czy wspaniale wypełnić miejsce pod ościeżnicą lub parapetem.

Ciekawym rozwiązaniem są również grzejniki dekoracyjne pionowe, stosowane w pomieszczeniach, w których występują wyłącznie okna tarasowe albo wtedy gdy są one na tyle nisko usytuowane, że nie da się pod nimi zamontować grzejnika poziomego odpowiedniej wielkości.

W takich przypadkach wspaniale sprawdzą się zarówno szklane, prostokątne, minimalistyczne grzejniki w odcieniach szarości, nieco bardziej klasyczne, przydymione, brązowo-beżowe, jak i te wykończone lustrzaną taflą. Świetnie będą prezentować się również rozwiązania awangardowe, personalizowane grzejniki maskowane szkłem, przedstawiające dowolną grafikę czy zdjęcie dostarczone przez klienta.

Podłogówka czy grzejniki – Jakie ogrzewanie do domu będzie najlepsze?

Zarówno w przypadku budynków nowych, jak i remontowanych dobrym pomysłem może okazać się instalacja mieszana. Podłogówkę instaluje się w domach nowych zwykle w pokoju dziennym, kuchni, jadalni i łazienkach, podczas gdy w sypialniach montowane są grzejniki pokojowe. Podobnie zrealizować można ogrzewanie mieszane w budynkach istniejących.

Tam, gdzie modernizacja nie przysparza specjalnych kłopotów technicznych i jest uzasadniona ekonomicznie, warto położyć podłogówkę. W innych pomieszczeniach można zainstalować grzejniki uzupełnione ewentualnie elektrycznymi matami grzewczymi.

Najważniejszą zaletą ogrzewania podłogowego jest korzystny rozkład temperatury powietrza w pomieszczeniu, efekt „ciepłej podłogi” stwarzający wrażenie komfortu cieplnego oraz brak stref przegrzanych (w bezpośrednim sąsiedztwie grzejnika) i niedogrzanych (we fragmentach pomieszczenia położonych najdalej od grzejnika). Ogrzewanie podłogowe to również lepsza ustawność pokoju.

Niestety, rozwiązania doskonałe nie istnieją i mimo wielu zalet podłogówka ma również wady. Należy do nich przede wszystkim wyższy koszt instalacji, szacowany na około 20–30% więcej niż przy ogrzewaniu tradycyjnym. Druga niedogodność to konieczność zaplanowania i wykonania całego systemu przed rozpoczęciem użytkowania budynku, czyli tylko w nowych domach.

Oczywiście z technologicznego punktu widzenia montaż instalacji podłogowej, czy to wodnej, czy elektrycznej, jest zwykle wykonalny, jednak wiąże się z głęboką modernizacją oraz dużymi kosztami. Wymaga demontażu istniejącego systemu ogrzewania, skucia posadzek i wykonania nowych.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.