biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

jak ułożyć instalację wodną

Instalacja wodna w bloku lub domu jednorodzinnym jest układem połączonych przewodów, urządzeń i armatury, zapewniającym zasilanie w to powszechne i jednocześnie bardzo cenne dobro.

Wykonanie instalacji wodnej w budynku nie jest obwarowane surowymi wymogami, co nie oznacza, żeby nie wybierać starannie sprawdzonego montera. Choć błędy w instalacji wodnej nie powodują utraty zdrowia czy życia, mogą narazić nas na duże straty materialne, dlatego jeśli nie znamy się na budownictwie, lepiej nie układać instalacji wodnej samemu.

Najważniejsze elementy instalacji wodnej budynku

Powszechnie spotykanym sposobem doprowadzania wody do budynku jest zasilanie z instalacji wodociągowej, która przebiega w pobliżu działki (zwykle w drodze). Stąd wyprowadza się przyłącze, które należy trwale zespolić z instalacją wodną obiektu.

Instalacja wodna w domu jednorodzinnym jest planowana najczęściej według podobnego standardu. Składają się na nią zwykle:

  • punkty poboru,
  • podgrzewacze lub kotły,
  • rurki,
  • filtry.

Instalacja wodna w domu – schemat

Schemat instalacji wodnej w domu jednorodzinnym projektuje się w indywidualnie dla danego obiektu, zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz sztuką budowlaną.

Przewidziane punkty poboru znajdują się w łazienkach, toaletach, w kuchni, pralni, ewentualnie w pomieszczeniu gospodarczym czy garażu, a także na zewnątrz. Nie do wszystkich punktów doprowadza się wodę ciepłą – niekiedy wystarczy zimna (np. do zasilania pralki czy zmywarki). W zależności od założeń projektanta i życzeń inwestora ostatecznie instalacje w takich samych domach mogą się między sobą znacznie różnić.

Zależnie od sposobu podgrzewania wody ciepłej w instalacji znaleźć się mogą indywidualne podgrzewacze zamocowane przy poszczególnych bateriach lub kotły (względnie inne wspólne dla wszystkich punktów poboru podgrzewacze). W pierwszym przypadku od przyłącza prowadzony jest przewód główny z zimną wodą, do którego podłącza się niezależnie wszystkie punkty poboru.

Jeśli natomiast w domu jest kocioł, przewód z zimną wodą prowadzi się do wszystkich baterii, a także do kotła. Równolegle od kotła do punktów poboru doprowadza się przewód z ciepłą wodą, a niekiedy również trzeci – cyrkulacyjny, sięgający położonego najdalej punktu czerpalnego. Zadanie przewodu cyrkulacyjnego polega na wymuszeniu ciągłego krążenia ciepłej wody w instalacji – dzięki temu jest ona dostępna w kranie natychmiast po jego otwarciu.

Montaż instalacji wodnej – jak rozprowadzić rury?

Rury do instalacji wodnej rozprowadza się w budynku w systemie trójnikowym lub rozdzielaczowym. W pierwszym przypadku układa się je szeregowo. Od pionu prowadzony jest przewód poziomy, a od niego odprowadza się podejścia do każdego punktu poboru. Podejścia łączy się z przewodem poziomym za pomocą trójników, stąd nazwa systemu.

Rury instalacji wodnej zwykle mocuje się w bruzdach ściennych, które następnie pokrywane są tynkiem. Przewody należy prowadzić w peszlach, a przejścia przez ściany czy stropy – w tulejach ochronnych, co zabezpiecza rurki przed uszkodzeniami.

System rozdzielaczowy z kolei polega na poprowadzeniu głównego przewodu od wodomierza do rozdzielacza i dalej odrębnych przewodów do poszczególnych punktów poboru. Jeśli dom ma dwie kondygnacje lub więcej, zwykle na każdej z nich instaluje się rozdzielacz, z którego „łapie się” punkty poboru na danej kondygnacji.

Filtr w instalacji wodnej – czy zawsze jest konieczny?

Filtry przeznaczone do instalacji wodnej nie są bezwzględną koniecznością, jednak obecnie stosuje się je powszechnie. W zależności od potrzeb i doświadczenia inwestora system filtracji może być prosty lub bardziej złożony.

Zwykle zaleca się założenie co najmniej filtru mechanicznego siatkowego (osadnikowego), który chroni urządzenia i instalację przed kłopotliwymi zanieczyszczeniami stałymi – piaskiem czy rdzą. Filtr osadnikowy w niewielkim stopniu poprawia jakość wody, jednak zapobiega zniszczeniu elementów instalacji.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.