biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

nowoczesna łazienka

Doskonale wpisują się we współczesne łazienki, zarówno te o niewielkich rozmiarach w starym budownictwie, jak i duże, przestronne łazienki lub pokoje kąpielowe w nowo budowanych obiektach. Są doskonałym połączeniem funkcjonalności i nowoczesnego wyglądu. Można nawet powiedzieć, że nowoczesna łazienka jest nieodłącznie powiązana właśnie z obecnością prysznica bez brodzika.

Prysznic bez brodzika zapewnia przede wszystkim prawie nieograniczoną możliwość aranżacji wnętrza łazienki. W przeciwieństwie do tradycyjnych kabin prysznicowych z brodzikiem, użytkownik może samodzielnie dopasować ilość miejsca przeznaczoną na prysznic. Jest to największa zaleta tego typu rozwiązania.

Można wybrać zarówno długość kabiny, wyznaczoną przez szklaną ściankę chroniącą podłogę przed zachlapaniem wodą, jak i jej szerokość, wyznaczoną poprzez dobór odpływu liniowego o odpowiednim do potrzeb rozmiarze. Dzięki temu prysznic bez brodzika można zastosować prawie w każdej łazience, elastycznie dopasowując rozmiary kabiny prysznicowej do wielkości pomieszczenia czy też własnych potrzeb. W ten sposób uzyskuje się też większą ustawność łazienki i możliwość dowolnego aranżowania poszczególnych jej elementów.

To zupełnie nowa możliwość, jako że dotychczas można było korzystać tylko z kabin prysznicowych z brodzikiem, o wymiarach przewidzianych przez danego producenta. Często nawet przy stopniowaniu wymiarów takiej kabiny okazywało się, że nie można znaleźć satysfakcjonującego rozwiązania, gdyż na przykład ścianka kabiny znajdowała się zbyt blisko innego wyposażenia łazienki i utrudniała do niego dostęp.

Nowoczesne kabiny bezbrodzikowe wszystkie te ograniczenia eliminują. Elastyczność i indywidualność doboru rozmiaru kabiny pozwala na zaprojektowanie wygodnej kabiny również w mniejszych łazienkach, albo wykorzystanie w tym celu mało ustawnej wnęki. Kabina prysznicowa w układzie bez brodzika ma też lekki wygląd, nie będzie dominowała w łazience. Duże, transparentne przeszklenie oraz brak podziału na poziomie posadzki sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe i przestronniejsze.

W marketach budowlanych, sklepach z armaturą oraz w sklepach internetowych mamy bardzo szeroki wybór pryszniców bez brodzika, w różnych wymiarach, rodzajach wykończenia odpływu liniowego i dodatkowych funkcjonalnościach, np. w postaci dodatkowej szyby.

Bardzo istotną kwestią jest prawidłowy montaż kabiny, wykonanie uszczelnienia podpłytkowego zabezpieczającego elementy budynku przed wodą oraz podłączenia do istniejącej instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej. Montaż kabiny bez brodzika jest bardziej wymagający i skomplikowany niż kabiny brodzikowej.

Przede wszystkim trzeba znaleźć miejsce na zamontowanie w stropie lub podłodze na gruncie miejsca na dodatkowy syfon dla odpływu liniowego, przy zachowaniu zasad związanych z wymaganym spadkiem rurek i maksymalną odległością od pionów instalacyjnych. Poza tym konieczne jest wykonanie fragmentu podłogi, w obrębie wyznaczonym przez kabinę, z odpowiednim spadkiem w kierunku wspomnianego odpływu liniowego.

Trzecią kwestią jest zastosowanie dobrych materiałów uszczelniających, jako że woda będzie spływała bezpośrednio po powierzchni podłogi, pokrytej płytkami ceramicznymi. Nie można dopuścić, aby zawilgociła strop czy ściany. Dlatego w przypadku pryszniców bez brodzika zalecane jest stosowanie hydroizolacji dwuskładnikowych, wraz z akcesoriami w postaci taśm, narożników i mankietów uszczelniających. Dopiero po wykonaniu hydroizolacji można przyklejać i spoinować płytki, a później zamontować ściankę prysznica i panel prysznicowy.