biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

kalkulator mocy przyłączeniowej

Wszystkie gospodarstwa domowe korzystają z różnych mediów, w tym oczywiście z prądu. Żeby było to możliwe, należy najpierw zawnioskować o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej nowo wybudowanego domu.

W składanym wniosku należy m.in. podać moc przyłączeniową budynku oraz zużycie energii. Jak obliczyć zużycie prądu i jak wskazać wartość mocy przyłączeniowej? Żeby się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy poradnik.

Jak obliczyć pobór prądu i moc przyłączeniową? Czy zawsze jest to konieczne?

Zanim przejdziemy do sedna sprawy, warto wiedzieć, że przyłączenie do sieci elektroenergetycznej wcale nie jest bezwzględną koniecznością. Coraz więcej pojawia się na mapie Polski tzw. instalacji off-grid, czyli gospodarstw domowych nieprzyłączonych do sieci elektroenergetycznej.

Czy oznacza to, że właściciele domów off-grid nie posiadając instalacji elektrycznej, siedzą wieczorami przy świecach i gotują nad ogniskiem? Bynajmniej. Potrzebną energię elektryczną pozyskują z odnawialnych źródeł energii (OZE), głównie z paneli słonecznych. Nadmiar odkładany jest w magazynach energii i pożytkowany, kiedy zajdzie taka konieczność.

Choć technicznie instalacje off-grid są obecnie wykonalne, jeszcze ciągle z powodu niedoskonałości magazynów energii nie są opłacalne ekonomicznie. Dlatego większość właścicieli domów, nawet jeśli instaluje na swoich dachach ogniwa fotowoltaiczne, i tak przyłącza się do sieci elektroenergetycznej. A w takiej sytuacji musi podać zarówno wartość mocy przyłączeniowej, jak i szacowane zużycie prądu.

Przyłączenie do sieci elektroenergetycznej – czy wystarczy skorzystać z kalkulatora zużycia prądu?

Najczęściej moc przyłączeniowa oraz prognozowane zużycie energii wskazane są w projekcie instalacji elektrycznej i wystarczy je przepisać do wniosku (o ile nie wprowadziliśmy wielu zmian na własną rękę).

Jeśli zmian w wewnętrznej instalacji elektrycznej było sporo albo nie posiadamy po prostu projektu instalacji elektrycznej, można skorzystać z kalkulatora zużycia energii, który łatwo znaleźć na stronach WWW. W przybliżeniu zużycie energii elektrycznej dla domu niewyposażonego w instalację fotowoltaiczną wynosi rocznie:

  • w domu bez zainstalowanej kuchenki elektrycznej oraz ogrzewania elektrycznego około 3500 kWh,
  • w domu z kuchenką elektryczną około 4000 kWh,
  • w domu ogrzewanym elektrycznie np. piecami akumulacyjnymi, może wynosić nawet 20 000 kWh i więcej.

Dość trudno jest wskazać roczne średnie zużycie energii elektrycznej dla budynku jednorodzinnego, ponieważ zależy ono nie tylko od realizacji ogrzewania czy kwestii gotowania, ale także przewidzianego oświetlenia, zainstalowanych urządzeń AGD, ilości osób przebywających w domu na stałe, jak i sposobu korzystania z prądu.

Dla przykładu, jednoosobowe gospodarstwo domowe może zużyć zarówno 800, jak i dwukrotnie więcej kWh, a czteroosobowe – od 1400 do 4700 kWh i więcej.

Jak obliczyć moc przyłączeniową?

Znacznie łatwiej niż roczne zużycie energii obliczyć można moc przyłączeniową. W tym celu wystarczy zsumować spisane z tabliczek znamionowych moce wszystkich urządzeń elektrycznych w domu. Otrzymujemy w ten sposób wartość mocy zainstalowanej, która zwykle w domach jednorodzinnych oscyluje pomiędzy 10 a 35 kW, w zależności od przewidzianego w budynku sprzętu. Trzeba pamiętać w szczególności o wszystkich urządzeniach elektrycznych, które pracują w normalnym trybie przez dłuższy czas. Nie można pominąć np. lodówki, podczas gdy suszarkę do włosów jak najbardziej.

Tak uzyskaną moc znamionową należy przemnożyć przez tzw. współczynnik jednoczesności, który dla budynku jednorodzinnego można przyjąć na poziomie 60%. Oznacza to tyle, że zakłada się, że jednocześnie energia pobierana przez gospodarstwo domowe będzie na poziomie 60% całej mocy zainstalowanej. Żeby więc oszacować moc przyłączeniową, mnożymy moc zainstalowaną przez 0,6.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.