biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

ogrzewanie podłogowe

Właściciele domów doskonale zdają sobie sprawę z kosztów ogrzewania budynków. Kapryśna pogoda sprawia, że sezon grzewczy rozciąga się nawet na 6 miesięcy w roku, przy czym mamy w tym czasie zarówno bardzo mroźne dni, wymagające intensywnego ogrzewania, jak i dni z umiarkowaną temperaturą, np. późną wiosną czy wczesną jesienią.

Zróżnicowanie warunków ogrzewania sprawia, że trudno zapewnić odpowiedni komfort cieplny w budynku. Trudno, ale da się to zrobić, na przykład poprzez zastosowanie w całym budynku systemu ogrzewania podłogowego.

Tytułem wprowadzenia

Ogrzewanie podłogowe to niezwykle uniwersalny sposób na przyjemne ciepło w domu. Różni się od tradycyjnych rozwiązań sposobem dystrybucji ciepła.

W tych pierwszych ciepło emitowane jest do pomieszczenia punktowo, w miejscach gdzie na ścianach zawieszone są grzejniki. W ogrzewaniu podłogowym grzejnikiem jest natomiast… cała powierzchnia podłogi, w której umieszczona jest instalacja grzewcza. I tutaj pytanie – co daje nam takie rozwiązanie? Przede wszystkim bardzo korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Najwyższa temperatura oddziałuje na stopy, a wyżej temperatura jest stopniowo coraz mniejsza.

Ciepłe powietrze łagodnie i równomiernie unosi się w całym pomieszczeniu. W przypadku grzejników temperatura powietrza jest natomiast najwyższa w ich bezpośrednim sąsiedztwie, nagrzane tam powietrze, zgodnie z prawami fizyki, dość gwałtownie unosi się do góry, gdzie ponownie się schładza. Ten sposób ogrzewania sprawia, że ciepłe powietrze krąży wewnątrz pomieszczenia, przy okazji zbierając i transportując kurz i roztocza.

Z czego wykonać ogrzewanie podłogowe?

Instalacja ogrzewania połogowego zależy od tego, czy wybierzemy ogrzewanie wodne czy elektryczne. Te pierwsze są zdecydowanie popularniejsze i bardziej ekonomiczne w użytkowaniu. Wodne ogrzewanie podłogowe składa się z urządzenia wytwarzającego ciepło (kocioł, czasami pompa ciepła), rur (ułożonych w podkładu podłogowego), rozdzielaczy oraz urządzenia do nadzoru i sterowania całym systemem.

Czynnikiem grzewczym jest woda przepływająca w rurach. Rury układa się wg projektu i zaleceń producenta na warstwie izolacji cieplnej z twardego styropianu podłogowego, później wykonuje się warstwę podkładu, cementowego lub anhydrytowego, który stanowi warstwę magazynującą i przekazującą ciepło.

System ogrzewania elektrycznego składa się z elementów grzejnych (kabli, mat lub folii) umieszczonych bezpośrednio pod warstwą podłogi, czujników temperatury oraz termostatów. Układ konstrukcyjny podłogi z ogrzewaniem elektrycznym zależy od rodzaju elementu grzewczego.

W przypadku zastosowania kabli jest analogiczny jak w ogrzewaniu podłogowym wodnym, natomiast w przypadku zastosowania mat lub folii grzewczych nieco się różni – elementy te montowane są bezpośrednio pod ostateczną warstwą podłogową, a nie zatapiane w podkładzie podłogowym.

Najważniejszą zaletą ogrzewania podłogowego jest korzystny rozkład temperatury powietrza w pomieszczeniu, efekt „ciepłej podłogi” stwarzający wrażenie komfortu cieplnego oraz brak stref przegrzanych (w bezpośrednim sąsiedztwie grzejnika) i niedogrzanych (we fragmentach pomieszczenia położonych najdalej od grzejnika).

Co ważne, lepszy komfort cieplny uzyskuje się przy temperaturze niższej o około 2oC niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Różnica ta, w zależności od kubatury budynku, może dać wymierne oszczędności na kosztach ogrzewania.

Kolejną kwestią jest mniejsza tendencja do unoszenia kurzu przez ogrzane powietrze, co jest typowym efektem przy zwykłych grzejnikach – przy podłogówce jest to mniej uciążliwe np. dla alergików. Na koniec należy wymienić też aspekt estetyczny – brak widocznych grzejników, które oprócz tego że zajmują miejsce, wymagają poprowadzenia koniecznych, ale często nieestetycznie wyglądających przyłączeń czy pionów. Dzięki temu pomieszczenia są bardziej ustawne.

Wady ogrzewania podłogowego to przede wszystkim wyższy koszt instalacji, szacowany na około 20-30 % więcej niż przy ogrzewaniu tradycyjnym. Początkowo fakt ten może działać nieco zniechęcająco, ale w dłuższej perspektywie na pewno się opłaca. Druga niedogodność to konieczność zaplanowania i wykonania całego systemu przed rozpoczęciem użytkowania budynku, czyli tylko w nowych domach.

W domach remontowanych lub modernizowanych zastosowanie ogrzewania wiąże się z dodatkowymi kosztami, tj. demontażem istniejącego systemu, skuciem posadzek i wykonaniem nowych. Wadą eksploatacyjną jest natomiast spora bezwładność cieplna – podłoga dłużej się nagrzewa niż tradycyjne grzejniki, ale z drugiej strony, po wygaszeniu źródła ciepła, dłużej utrzymuje ciepło.