Dzisiaj zajmiemy się problemem, z którym zmaga się wielu z nas. Pomieszczenia, w których mieszkamy, są na ogól zbyt wąskie albo za niskie, słowem za małe. Uzyskanie właściwych proporcji wnętrza decyduje o tym, że staje się ono harmonijne.
IDEAŁ – SZEŚCIAN
Idealnym kształtem, do którego powinniśmy zmierzać, jest plan kwadratu, a w przestrzeni – sześcian. Im bardziej pomieszczenie jest zbliżone do tej bryły, tym łatwiej je zaprojektować. Dzisiaj pokażemy, jak optycznie podwyższyć lub jak obniżyć pokój, jak go poszerzyć, gdy jest zbyt wąski, jak skrócić lub wydłużyć oraz jak optycznie powiększyć pomieszczenie za pomocą koloru.
Aby to uczynić, musimy posłużyć się iluzją optyczną, a iluzja to nic innego jak „oszustwo” dokonane na naszym mózgu. W rzeczywistości bowiem nie widzimy oczami, ale mózgiem. Oko jest jedynie receptorem, czyli pośrednikiem, poprzez który do mózgu dociera obraz, który następnie jest poddawany interpretacji.
Optyczna zmiana proporcji wnętrza to taka jego aranżacja poprzez kolor czy wzór, aby nasz mózg odebrał pomieszczenie zdeformowane, czyli inne niż jest w rzeczywistości.
PRZYKŁAD PIERWSZY – PODWYŻSZAMY SUFIT
W tym artykule prezentujemy wizualizację tego samego pomieszczenia, które poddajemy modyfikacjom poprzez zastosowanie w nim różnych wzorów oraz barw. Na pierwszym przykładzie pokażemy, jak możemy optycznie podwyższyć pokój. Poprzez nałożenie tapety w pionowe pasy na ściany pomieszczenie „zyskuje” na wysokości.
Ten efekt uzyskamy dekorując wertykalnym wzorem ścianę na wprost patrzącego, a wzmocnimy, kładąc tapetę na dwie sąsiednie ściany, tak jak to przedstawiono na wizualizacji.
Warto wspomnieć, że wzoru nie muszą stanowić tylko pasy, ale każde deseń ułożony w pionie. Bez znaczenia jest, czy są to romby, kwiaty, czy inne elementy graficzne. Liczy się kierunek ułożenia desenia i, oczywiście, im jest on mocniejszy pod względem kolorystycznym, tym efekt uzyskujemy wyraźniejszy.
PRZYKŁAD DRUGI – ROZCIĄGAMY POKÓJ
Ten trik przydaje się, kiedy nasze pomieszczenie jest zbyt wąskie. To, jak optycznie poszerzyć wąski pokój, pokazuje druga wizualizacja. Pomieszczenie jest identyczne jak w przykładzie pierwszym, niemniej poprzez nałożenie poziomych pasów na ścianę na wprost oraz dwie sąsiednie, uzyskujemy wrażenie, że pokój się obniżył i poszerzył. Podobnie jak w przykładzie pierwszym, do tego zabiegu mają zastosowanie te same zasady.
Wzorem o układzie horyzontalnym możemy ozdobić zarówno samą ścianę, którą optycznie chcemy poszerzyć, jak i dodatkowo ściany sąsiednie. Deseń nie musi być pasiasty, wystarczy, że jego układ będzie biegł w poziomie. Im delikatniejszy będzie wzór, tym słabszy efekt.
PRZYKŁAD TRZECI – SKRACAMY LUB WYDŁUŻAMY POKÓJ
Do wyjaśnienia tego triku przydaje się znajomość zasad perspektywy malarskiej. Mówią one o tym, że kolory ciepłe i intensywne optycznie przybliżają obiekt do patrzącego, a barwy chłodne i delikatne, oddalają. Tej zasady możemy się trzymać, jeśli chcemy skrócić zbyt długi pokój.
W takim wypadku warto pomalować ścianę prostopadłą do dłuższego boku pomieszczenia ciepłą, intensywną farbą lub pokryć tapetą o takiej właśnie dominancie kolorystycznej. Dla udowodnienia tej tezy pokazujemy trzecią wizualizację.
Wymiary naszego wyjściowego pomieszczenia się nie zmieniły, ale ściana przeciwległa pomalowana na intensywny, czerwony kolor wyskoczyła” nam do przodu sprawiając, że boki pomieszczenia optycznie się skróciły. Odwrotny efekt – optycznego wydłużenia pokoju uzyskamy, pokrywając tę samą ścianę chłodnym kolorem farby.
PRZYKŁAD CZWARTY – OBNIŻAMY SUFIT
Nigdzie nie jest powiedziane, że sufit musi być zawsze biały. Jeśli jest zbyt wysoki, a nie chcemy go obniżać, stosując zabudowę z płyty gipsowo-kartonowej, możemy to uczynić, stosując odpowiednie kolory. Także i tutaj zastosowanie mają zasady z przykładu trzeciego – jeśli pokryjemy go kolorem ciepłym i intensywnym, pomieszczenie wyda się niższe.
Jeśli zastosujemy barwę chłodną i delikatną, optycznie go podniesiemy. Efekt obniżenia sufitu wzmocnimy, jeśli podłoga będzie pokryta deską lub panelami w ciepłym, intensywnym kolorze. Wówczas obie płaszczyzny – sufitu i podłogi „zbliżą się” do siebie.
PRZYKŁAD PIĄTY – POWIĘKSZAMY POKÓJ
Ten przykład pokazuje, jak optycznie powiększyć pokój. Nasz wyjściowy model na wizualizacji się nie zmienił – wciąż ma te same wymiary. Niemniej, poprzez pomalowanie ścian, sufitów i podłogi białym kolorem, sprawia wrażenie szerszego i wyższego.
Biel jest idealna do osiągnięcia takiego efektu, a podłogę można pokryć bardzo jasnymi – szarymi panelami lub bielonym drewnem. Podobny rezultat uzyskamy, jeśli pomalujemy ściany chłodnym, pastelowym kolorem lub farbą w kolorze écru. Efekt wzmocnimy, stosując w małym pomieszczeniu duże lustro.