biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

co lepsze panele czy parkiet

Mówi się, że pewny grunt pod nogami to podstawa. Racja, ale w przypadku podłóg w naszych domach i mieszkaniach, poza kwestiami czysto technicznymi (wytrzymałość, ścieralność), równie ważne, a dla niektórych może nawet ważniejsze są: wygląd i funkcjonalność. Jak zatem znaleźć idealną podłogę do naszego własnego M? Jak wypośrodkować nasze oczekiwania, aby podłoga była jednocześnie trwała i efektowna?

Tradycyjnym materiałem stosowanym na podłogach w pomieszczeniach mieszkalnych zawsze było w Polsce drewno. Początkowo stosowane jako grube deski, układane na legarach i wielokrotnie malowane, co miało zapewnić ich estetyczny wygląd. Grubość desek wynosiła 15-22 mm, co gwarantowało konstrukcji odpowiednią nośność i sztywność.

Później jednak okazało się, że malowanie nie jest zabiegiem trwałym i zaczęto stosować drewno w postaci mniejszych deseczek, czyli parkietu, który – po przyklejeniu do podłoża – należało co jakiś czas cyklinować i odnawiać. Nawet w przypadku mechanicznego wycierania się drewna zawsze istniała możliwość przeszlifowania elementów i zniwelowania niekorzystnych różnic. Grubość klepek parkietu to 10-22 mm.

Najtrwalsze parkiety wykonywane są z twardego drewna, dębu i jesionu (drewno krajowe) oraz merbau, wenge i jatoba (drewno egzotyczne). Deski i parkiet wytwarzane są z naturalnego drewna, które jest surowcem stosunkowo kosztowym oraz wymagającym odpowiedniego sezonowana i obróbki.

W związku z tym pojawiły się panele podłogowe, wykonane jako układy warstwowe, produkowane z nieco tańszych, drewnopochodnych surowców, dodatkowo poddanych intensywnej obróbce i przetwarzaniu. W efekcie procesów technologicznych powstaje panel laminowany składający się z rdzenia oraz dodatkowych warstw usztywniających i zapewniających wyższą odporność na UV i ścieranie.

Co ważne, grubość takiego panelu, ze względu na nowoczesną technologię produkcji i formowanie pod ciśnieniem, jest bardzo mała – wynosi zaledwie 6-8 mm. Najważniejszą zaletą paneli jest ich stabilność wymiarowa. W przeciwieństwie do naturalnego drewna nie podlegają one odkształceniom ze względu na zmiany temperatury czy wilgotności otoczenia. Nie pochłaniają wilgoci, zatem nie zmieniają swej objętości.

Niewielka grubość elementów sprawia jednak, że konieczne jest stosowanie pod nie specjalnych podkładów, które niwelują nierówności podłoża i sprawiają, że poszczególne panele się nie krzywią i nie wypaczają.

Kilka słów podsumowania. Walory naturalnego drewna są niepodważalne – to klasa, elegancja, styl i ponadczasowość. Lite drewno zawsze wygląda estetycznie, jest trwałe i przyjemne w dotyku. Co równie ważne, nie powoduje uczuleń i alergii. Wnętrza wypełnione naturalnym drewnem są bliższe naturze, a jednocześnie zwiększają prestiż właścicieli. Panele podłogowe to natomiast rozwiązanie ekonomiczne. Stworzone są z nowoczesnych materiałów. Zakup produktów znanych i cenionych producentów pozwala uzyskać długotrwały efekt dekoracyjny.

Od kilku lat na rynku dostępne są także warstwowe deski podłogowe – rozwiązanie pośrednie pomiędzy drewnem litym a panelem podłogowym, wykonanym z materiałów drewnopochodnych. Deska składa się z kilku warstw drewna naturalnego klejonego warstwowo.

Dwie warstwy, znajdujące się na spodzie, wykonane są z tańszych odmian drewna, ich zadaniem jest zapewnienie sztywności dla całego elementu. Trzecią, wierzchnią warstwą deski podłogowej jest cienka warstwa o charakterze dekoracyjnym, wykonana z efektownie wyglądających odmian drewna zarówno krajowego (dąb) jak i egzotycznego (merbau, sapeli, bambus).

Zakup warstwowej deski podłogowej to sposób na naturalne drewno pod stopami bez niebotycznych kosztów zakupu materiałów podłogowych. Jednocześnie rozwiązanie to jest trwałe i w wielu przypadkach pozwala na cyklinowanie oraz odnawianie powierzchni (co jest niemożliwe przy zwykłych panelach laminowanych).