biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

jak urządzić łaienkę dla niepełnosprawnej osoby

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym mieszkaniu. Będąc sprawnymi, nie zdajemy sobie często sprawy z tego, jak trudno w niewielkich przestrzeniach poruszać się osobom korzystającym z wózka. W niektórych warunkach domowych (najczęściej w mieszkaniach z wielkiej płyty) samodzielne skorzystanie z łazienki jest dla osób poruszających się na wózkach wręcz niemożliwe. Co zrobić w takiej sytuacji?

Dostosowanie łazienki dla potrzeb osoby niepełnosprawnej – od czego zacząć?

Niezależnie od rodzaju przedsięwzięcia budowlanego, zawsze pierwszym krokiem, jeszcze zanim ekipa remontowa czy budowlana stanie przed swoim zadaniem, jest zapewnienie finansowania inwestycji. Nie inaczej jest w przypadku remontu, w ramach którego w istniejącym mieszkaniu czy domu jednorodzinnym ma powstać łazienka mogąca sprostać potrzebom osób niepełnosprawnych.

Oczywiście zawsze łatwiej będzie adaptować istniejące pomieszczenia w dużym lokalu mieszkalnym niż w dwupokojowym niewielkim mieszkanku, jednak w zasadzie w bardzo niewielu przypadkach łazienki o odpowiednich wymiarach nie da się wygospodarować.

Niestety, czasami koszt wykonania prac ze względu na ich zakres znacznie przewyższa koszt remontu łazienki dla osób w pełni sprawnych. Jest jednak i na to rada – możliwość starania się o dofinansowanie do adaptacji z PFRON, który zwraca do 95% kosztów poniesionych na dostosowanie łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Łazienka dla niepełnosprawnych – wymogi podstawowe

Kiedy kwestia finansowania jest już ustalona, należy zastanowić się nad tym, jak wyposażyć łazienkę dla niepełnosprawnych. Które elementy są niezbędne, które przydatne, lecz niekonieczne, jak powinno wyglądać rozmieszczenie białego montażu, gdzie umieścić poręcze łazienkowe dla niepełnosprawnych?

Każda łazienka dla osób niepełnosprawnych powinna zostać wyposażona w:

  • kabinę prysznicową bądź wannę,
  • miskę ustępową,
  • umywalkę,
  • uchwyty dla niepełnosprawnych,
  • łatwo dostępne akcesoria takie jak dozownik mydła, podajnik na papier toaletowy, ręczniki, płyny do kąpieli, szampony itp.

Wszystkie powyższe elementy muszą zostać rozmieszczone w łazience w taki sposób, żeby nie utrudniać manewrowania wózkiem inwalidzkim oraz zapewnić osobie niepełnosprawnej niewymagający wysiłku dostęp do każdego z nich.

Łazienka i toaleta dla niepełnosprawnych – wymiary minimalne

Zanim przejdziemy do szczegółowego omówienia wysokości montażu oraz minimalnych odległości i szerokości związanych z wyposażeniem łazienki, zapoznajmy się z tzw. wymiarami manewrowymi. Okazuje się, że dla swobodnego poruszania się wózkiem, osoba niepełnosprawna potrzebuje przestrzeni odpowiadającej powierzchni koła o średnicy 150 cm wytyczonej na płaszczyźnie podłogi.

Dlatego każda łazienka czy toaleta dla niepełnosprawnych powinna posiadać minimalne wymiary wewnętrzne takie, żeby po umieszczeniu w pomieszczeniu białego montażu oraz innych elementów, zawsze pozostało do dyspozycji użytkownika minimum 150 cm wolnej przestrzeni na planie koła do manewrowania wózkiem.

Przy okazji remontu łazienki należy pamiętać również o drzwiach wejściowych do tego pomieszczenia. Dość często, zwłaszcza w starszych mieszkaniach, drzwi łazienki mają szerokość zaledwie 70 cm, natomiast w nowszych – 80 cm. Dla swobodnego poruszania się na wózku osoba niepełnosprawna potrzebuje drzwi o szerokości przynajmniej 90 cm. Istotna jest również łatwość ich otwierania oraz lekkość skrzydła.

Wysokości i odległości w łazience dla niepełnosprawnych – kabina prysznicowa i wanna

Łazienka dla osób niepełnosprawnych najczęściej wyposażona jest w specjalnie dostosowaną do potrzeb kabinę prysznicową zaopatrzoną w odpowiednie poręcze dla niepełnosprawnych, podesty i krzesła ułatwiające samodzielne skorzystanie z natrysku. Ważne jest przy jej instalacji położenie nacisku na łatwość opuszczenia przez osobę niepełnosprawną wózka i samodzielnego transportu na odpowiednio przystosowaną ławeczkę czy krzesło.

Jeśli metraż łazienki na to pozwala, dobrym rozwiązaniem (zwłaszcza jeśli stan zdrowia użytkownika łazienki nie wyklucza dłuższego przebywania w ciepłej wodzie), będzie montaż specjalnej wanny dla osób niepełnosprawnych wyposażonej w udogodnienia umożliwiające samodzielne korzystanie z dobrodziejstw kąpieli.

Dlatego istotne jest nie tylko zachowanie odpowiedniej przestrzeni manewrowej dla wózka, ale również odpowiednio ulokowane uchwyty przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Montaż tych ostatnich pełni kluczową rolę, ponieważ to od ich lokalizacji zależy komfortowy transport na odpowiednio przystosowaną ławeczkę czy krzesło.

Przysedesowe uchwyty dla niepełnosprawnych, miska ustępowa i umywalka

Istotnym elementem wyposażenia łazienki jest miska ustępowa. Żeby umożliwić wygodne korzystanie z niej, instalując toaletę, należy przestrzegać kilku wytycznych. Po pierwsze odległość między miską a kolejnym elementem wyposażenia łazienki powinna być nie mniejsza niż 95 cm – umożliwi to zaparkowanie wózka równolegle do miski. Kolejną kwestią jest odległość krawędzi miski od ściany – nie powinna być mniejsza niż 70 cm, co umożliwi osobie niepełnosprawnej łatwe przesiadanie się z zaparkowanego równolegle do miski wózka na sedes i odwrotnie.

Wzdłuż miski powinny zostać zainstalowane jeden lub dwa (w zależności od problemów zdrowotnych) uchylne uchwyty przysedesowe (na wysokości 80–85 cm) ułatwiające korzystanie z toalety. Następną sprawą jest spłuczka – najwygodniejsza będzie obsługiwana z boku na wysokości maksymalnie 120 cm.

Ważna jest też wysokość miski – zalecana to 45–50 cm, niemniej najważniejsze jest, żeby poziomy sedesu i siedziska wózka były identyczne – w tym celu stosuje się elementy regulujące poziom, np. nakładki na siedziska.

Równie istotna jest wysokość montażu umywalki dla niepełnosprawnych. Powinna zostać zawieszona w taki sposób, żeby można było korzystać z niej bezpośrednio z wózka, a więc ważny jest nie tylko montaż umywalki dla niepełnosprawnych na odpowiedniej wysokości od podłogi – spód umywalki musi znajdować się powyżej kolan osoby siedzącej na wózku (min. 70 cm), ale również wysokość blatu umywalki nieprzekraczająca 85 cm od posadzki.

Należy również zwrócić uwagę na to, żeby syfon czy stelaż nie znajdowały się niżej niż 65 cm od podłogi. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie umywalka bezsyfonowa.

A co na podłogę? Płytki antypoślizgowe do łazienki dla niepełnosprawnych

Istotną kwestią w przypadku łazienek przystosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych są antypoślizgowe właściwości niemal każdej powierzchni, z którą ma bezpośrednią styczność użytkownik łazienki. Antypoślizgowe powinny być wnętrza kabin prysznicowych oraz wanien (producenci proponują różnego rodzaju perforacje, a także zalecają używanie specjalnych mat), krzesełka i ławeczki pomocnicze, uchwyty oraz oczywiście – płytki podłogowe.

Poza elementarnym wyposażeniem łazienki warto zwrócić uwagę również na istotne detale – wysokości gniazdek elektrycznych (max. 110 cm i min. 50 cm), wyłączników, luster, szafek oraz wieszaków na ręczniki. Ważne jest także usunięcie z łazienki tych elementów, które zwykle nie przeszkadzają osobom pełnosprawnym – progów wyższych niż 2 cm, dywaników łazienkowych czy szafek podumywalkowych.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.