jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

jak nałożyć tapetę na ścianę

Tapetowanie nie należy do szczególnie trudnych prac remontowych, jednak wymaga nieco wprawy oraz poświęcenia odpowiedniej ilości czasu. Dlatego jeśli nie jesteśmy pewni swoich zdolności manualnych albo nie możemy zapewnić sobie wystarczająco długiej przerwy w codziennych obowiązkach, powierzmy to zadanie fachowcom. Jednak nawet w takim przypadku warto zyskać podstawową wiedzę, dlatego zapraszamy do zapoznania się z artykułem na temat tapetowania.

Jak zorganizować miejsce pracy?

Pierwszą ważną czynnością poprzedzającą kładzenie tapety powinno być zapewnienie właściwych warunków do pracy. Trzeba w tym celu wygospodarować w tapetowanym pomieszczeniu miejsce na tyle duże, żeby swobodnie móc docinać pasy i smarować je klejem. Doskonale sprawdzi się specjalny stół do tapetowania, choć nie jest bezwzględnie konieczny, szczególnie jeśli kłaść będziemy tapetę fizelinową, której nie smaruje się klejem.

W pomieszczeniu warto również zgromadzić wszystkie niezbędne narzędzia oraz właściwy klej do tapetowania w odpowiedniej ilości. Dobiera się go w zależności od rodzaju tapety – zresztą na każdej kupowanej rolce znajduje się odpowiednia informacja o tym, jakiego kleju należy użyć. Najczęściej stosuje się najtańsze kleje w proszku do rozrobienia z wodą, choć dla początkujących lepszy będzie gotowy, nieco droższy, ale nie wymagający zachowania odpowiednich proporcji.

Najważniejsze jednak w pracach poprzedzających tapetowanie ścian jest właściwie przygotowanie podłoża, na którym zostanie położona tapeta. Od tego zależy jej trwałość, dlatego szczególną wagę trzeba przyłożyć do tego etapu pracy.

Jak przygotować ścianę do tapetowania?

Tapety nakłada się na równe, gładkie, czyste i suche powierzchnie. Oczywiście w realnym życiu istniejące ściany zwykle trzeba przygotować do tapetowania. Sposób postępowania w każdym przypadku zależy od tego, co stanowi podłoże, na którym będzie położona tapeta.

  • Tapetowanie pomalowanej ściany. Taką powierzchnię należy najpierw umyć, a jeśli na ścianie znajduje się farba olejna, trzeba ją przeszlifować papierem ściernym. Złuszczającą się farbę zawsze dokładnie się usuwa.
  • Kiedy na ścianie jest tapeta. Starą tapetę należy bezwzględnie odkleić. Flizelinowe łatwo odchodzą na sucho, winylowe trzeba zrywać częściowo na sucho (wierzchnią warstwę), a częściowo odklejać po namoczeniu (spodnią warstwę). Podobnie na mokro usuwa się tapety papierowe. Można do tego celu użyć specjalnego preparatu do odklejania tapet.
  • Tapetowanie świeżego tynku. Świeży tynk musi wyschnąć, zanim zostanie na nim ułożona tapeta. Proces całkowitego schnięcia tynku trwa około 4-6 tygodni.
  • Nierówna lub nieotynkowana ściana. Tego rodzaju powierzchnię zawsze należy najpierw zagruntować, a następnie przykleić podkład z tapety izolacyjnej, która pokrywa nierówności i pęknięcia. Dopiero na tak przygotowaną ścianę nakleja się tapetę właściwą.
  • Układanie tapety na płycie gipsowo-kartonowej. W tym przypadku trzeba poczekać, aż masa szpachlowa na łączeniach płyt wyschnie.
  • Tapetowanie, gdy tynk jest uszkodzony. Uszkodzony tynk trzeba naprawić – odpadający usuwa się, a braki uzupełnia zaprawą. Poprawki warto przykryć taśmą maskującą, a następnie cienką warstwą gipsu szpachlowego. Kiedy ściana wyschnie, trzeba ją przeszlifować i odkurzyć, a następnie przykleić tapetę.

Niezależnie od podłoża, każdą powierzchnię warto przed tapetowaniem pokryć emulsją gruntującą lub rozcieńczonym klejem dobranym do rodzaju tapety.

Tapetowanie – nie tak trudne, jak myślisz

Tapetowanie pokoju lub innego pomieszczenia rozpoczyna się od przygotowania tapety. Jeśli dopasowanie wzoru nie jest konieczne, można pociąć bryty od razu na kawałki o 5-10 cm dłuższe niż wysokość pomieszczenia. Jeżeli jednak spasowanie wzoru jest niezbędne, lepiej docinać fragmenty tapety na bieżąco, dobierając odpowiednio kawałki na podłodze czy stole do tapetowania przed przyklejeniem na ścianie.

Kładzenie tapety na ścianę rozpocząć należy przy oknie. Przy szerokości rolki 53 cm, w odległości około 50 cm od okna rysujemy bardzo dokładnie pionową linię, wzdłuż której przykleimy pierwszy kawałek. Tapety flizelinowe układa się najłatwiej, ponieważ nie trzeba smarować ich klejem – klejem pokrywa się ścianę, a następnie przykleja wcześniej docięty pas. W przypadku innych rodzajów tapet należy posmarować je klejem.

Co do zasady klejem smaruje się tylko tapetę, nie ścianę, choć niektórzy producenci tapet zalecają zarówno naniesienie kleju na tapetę, jak i na ścianę. Fragment tapety smaruje się klejem, nanosząc go od środka ku brzegom, najlepiej przy użyciu tzw. pędzla ławkowca. Najpierw pokrywa się klejem połowę brytu, następnie tę część składa się delikatnie do środka i analogicznie smaruje się drugą część brytu. Złożoną tapetę pozostawia się na kilka minut po to, żeby dobrze nasiąknęła klejem.

Kolejną czynnością jest klejenie tapety do ściany. W tym celu odwija się górną część brytu, przykłada do sufitu tak, żeby niewielki jego fragment wystawał na sufit (później zostanie docięty). Teraz należy przykleić dokładnie górny fragment brytu, pilnując, żeby jego bok pokrywał się idealnie z linią narysowaną na ścianie.

Tapetę trzeba wygładzić za pomocą szczotki do tapetowania, gumowej rolki albo suchej ściereczki. W ten sposób zostają usunięte pęcherzyki powietrza spod tapety. Tak samo przykleja się dolną część brytu, jednocześnie przytrzymując część górną, żeby się nie poruszyła – świeżo przyklejona tapeta „pływa” na ścianie.

Nadmiar kleju, który czasami znajdzie się po dociśnięciu po bokach tapety, należy od razu usunąć wilgotną szmatką (trzeba to zrobić, zanim klej wyschnie). Podobnie dość szybko trzeba odciąć nadmiar tapety (za pomocą szyny do docinania). Łatwiej to zrobić, kiedy tapeta jeszcze nie wyschła i nie zesztywniała. Kolejne części przykleja się analogicznie, na styk. Jeśli jakiś pas nie przyklei się równo, można go oderwać od razu i przykleić od nowa.

Tapetowanie nie jest czynnością skomplikowaną, ale wymaga pewnego doświadczenia. W artykule nakreślone zostały tylko najbardziej istotne sprawy związane z układaniem tapet. Wspomnieć należy, że tapetując, wcześniej trzeba zdemontować osprzęt elektryczny. Warto również wiedzieć, jak postępować w przypadku tapetowania narożników (tapetowanie na zakładkę, a następnie odcięcie nadmiaru z jednego i drugiego brytu w samym narożniku) czy ścian za grzejnikami.

Warto też zapoznać się z najważniejszymi zasadami związanymi z wyborem tapet, np. tapetowanie łazienki i kuchni tylko i wyłącznie tapetą winylową ze względu na panującą tu wilgoć. I wreszcie istotny aspekt – koszt tapetowania, który będzie zależny oczywiście od powierzchni ścian, ale również rodzaju tapety i ilości trudnych do układania tapety miejsc.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.