biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

jak wymienić syfon w umywalce

Syfon do umywalki to podstawowy element, bez którego nie obędziemy się, instalując tzw. „biały montaż” w naszej łazience. Jego rolą jest oczywiście odprowadzenie zużytej wody do systemu rur kanalizacyjnych w budynku, dlatego musi być dobrze zamocowany i przede wszystkim szczelny.

Syfon umywalkowy – podstawowe zadania

Syfon pod zlewem kuchennym oraz pod łazienkową umywalką pełnią dokładnie tę samą funkcję. Po pierwsze, odpowiadają za sprawne odprowadzenie brudnej wody do rur odpływowych, a po drugie – zapobiegają wydostawaniu się przez otwór odpływowy nieprzyjemnych zapachów.

Montaż syfonu w umywalce z korkiem automatycznym to dziś najbardziej popularna opcja. Bardzo często stosuje się także syfon z łącznikiem odpływowym pralki czy zmywarki – w zależności od miejsca lokalizacji syfonu.

Jak działa syfon w umywalce w prawidłowo wykonanej instalacji sanitarnej?

Syfon łączy otwór odpływowy umywalki, zlewu, wanny bądź prysznica z podejściem. Ma postać połączonych ze sobą kształtek (najczęściej składa się ze zbiornika, kolanka pod zlewem czy innym urządzeniem wraz z odcinkami prostymi rur) i wytwarzany jest zwykle z tworzywa sztucznego.

Jeśli instalacja sanitarna wykonana jest poprawnie, syfon wypełniony jest wodą przez cały czas jej użytkowania. Woda stanowi naturalną barierę ochronną przed wydostawaniem się przez syfon przykrych zapachów. Niekiedy sytuacja taka zdarza się nawet w dobrze wykonanej instalacji. Ma to jednak miejsce tylko wówczas, kiedy umywalka czy zlew nie były użytkowane przez dłuższy czas. Może wtedy dojść do odparowania wody w syfonie, a tym samym pozbawienia go naturalnej bariery ochronnej. Uzupełnienie syfonu wodą natychmiast pomaga w wyeliminowaniu nieprzyjemnej woni.

Wymiana syfonu w umywalce krok po kroku

Poniżej przedstawione zostały kolejne etapy instalacji typowego syfonu z tworzywa sztucznego z przewodem odpływowym pralki. Warto podkreślić, że do takiej naprawy nie używa się żadnych narzędzi, a sam montaż nie wymaga specjalnych umiejętności oraz doświadczenia. Oto instalacja nowego syfonu krok po kroku:

  1. Opróżnienie starego syfonu z wody. Pod syfonem należy ustawić wiadro, a następnie odkręcić nakrętki oraz łączniki na rurach przy połączeniu syfonu z umywalką oraz podejściem kanalizacyjnym.
  2. Zdemontowany syfon należy utylizować. Po jego demontażu można przystąpić do instalacji nowych elementów.
  3. Na rurę, która łączy zbiornik syfonu z podejściem, należy nałożyć kołnierz maskujący i umieścić ją w podejściu wraz z uszczelką do syfonu umywalki. Jeśli średnica otworu jest większa niż średnica rury, trzeba założyć odcinek redukcyjny. Drugi koniec rury odpływowej wkręca się w boczny otwór zbiornika.
  4. W zbiornik syfonu, od góry należy włożyć drugą rurę, na którą nakłada się nakrętkę. Nakrętki nie dokręca się do oporu, lecz pozwala na lekki luz. Trzeba pamiętać też o uszczelce.
  5. Kolejno nakłada się na rurę od góry drugą nakrętkę (można zrobić to wcześniej) i dokręca się ją do gwintu łącznika z umywalką, tak żeby połączenie było szczelne. Tu również należy pamiętać oczywiście o uszczelce.
  6. Na pionowej rurze syfonu widoczny jest ukośny element. Jeśli nie zamierzamy na razie podłączać odpływu pralki, należy pozostawić go zaślepiony.
  7. Jeśli pralkę podłączamy od razu, zaślepkę należy wyjąć po uprzednim zdjęciu nakrętki łącznika.
  8. W nakrętce znajduje się uszczelka, którą trzeba starannie ułożyć. Nakrętkę nakłada się na krótką, zgiętą rurkę i nakręca na łącznik. Otwór rurki musi być skierowany w dół. Do tak zainstalowanego łącznika można przyłączyć przewód pralki.
  9. Na koniec należy dokręcić wszystkie nakrętki. Umieszczone w nich uszczelki będą w wystarczający sposób zabezpieczać cały syfon przed wyciekiem wody. Warto mieć na uwadze, że rura odpływowa powinna być ułożona z co najmniej 10% spadkiem w kierunku przyłącza.
  10. Po dokręceniu wszystkich nakrętek należy wykonać test szczelności, nalewając wodę do umywalki, a następnie spuszczając ją. Jeśli połączenia są szczelne, można uznać pracę za zakończoną.

Syfon z tworzywa sztucznego nie należy do elementów ozdobnych naszej łazienki, dlatego jeśli nie jest schowany w szafce pod umywalką, warto go zamaskować postumentem lub półpostumentem.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.