biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

co w łazience prysznic czy wanna

Na tak zadane pytanie, aż chce się wykrzyknąć – oczywiście, że i prysznic i wanna! Bo dlaczego nie korzystać z uroków zarówno szybkiego prysznica przed pracą, jak i długiej, relaksującej kąpieli na zakończenie dnia?

Niestety rzeczywistość nie dla wszystkich jest tak łaskawa. Nie każdy może sobie na taki luksus pozwolić. Niewielkie łazienki w naszych domach czy mieszkaniach nie zawsze pozwalają na umieszczenie w nich zarówno prysznica, jak i wanny. Musimy się na coś zdecydować. Co zatem wybrać?

Może wanna?

Wanna jest rozwiązaniem bardzo, ale to bardzo komfortowym. Pozwala na odbycie długiej i relaksującej kąpieli, czego rzecz jasna nie zapewni nam żaden prysznic. Możemy nalać odpowiednią ilość wody, zrobić pianę, użyć rozmaitych kosmetyków, zapalić świeczki czy kadzidełka, dzięki którym poczujemy się niemal jak w spa. Jest to też wybór bardzo wygodny szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi – doskonale sprawdzi się przy kąpieli i pielęgnacji naszych małych podopiecznych.

Wanny produkowane są w różnych rozmiarach i kształtach, jednak zawsze trzeba się liczyć z tym, że wanna zajmie więcej miejsca niż prysznic. Jeżeli chcemy w małej łazience zmieścić jeszcze np. pralkę czy suszarkę, może się okazać, że miejsca na wannę zostanie na tyle mało, że z relaksującej kąpieli zostaną przysłowiowe nici. Jednym z rozwiązań jest np. wanna z prysznicem – montujemy panel prysznicowy nad wanną i drążek z osłoną przed rozchlapywaniem wody, co pozwoli na skorzystanie zarówno z wanny, jak i prysznica.

A może jednak prysznic?

Jeżeli mamy małą łazienkę, w której z całą pewnością nie zmieści się wanna o wielkości optymalnej dla naszych oczekiwań, lepszym rozwiązaniem jest prysznic. Zajmuje on zdecydowanie mniej miejsca. Możemy wybierać spośród dwóch dostępnych rozwiązań – kabiny prysznicowej z brodzikiem lub kabiny prysznicowej bez brodzika (tzw. walk-in). Kabiny prysznicowe pierwszego typu są zintegrowane z brodzikiem. Kupując kabinę, dostajemy w komplecie wszystkie elementy, które umożliwią zamontowanie jej w naszej łazience i podłączenie do instalacji.

Możemy wybierać spośród różnych kształtów (kwadratowe, prostokątne, półokrągłe, okrągłe) i wymiarów (np. 70×80 cm, 90×90 cm), dopasowując kupowany zestaw do wielkości danej łazienki i miejsca, które wygospodarujemy. Pamiętajmy jednak, że bardzo mała kabina nie zapewni nam komfortu, będzie po prostu zbyt ciasna i kąpiel w niej nie będzie przyjemnością.

Drugi rodzaj kabin, tzn. pozbawione brodzika, to nowość na polskim rynku, która otwiera zupełnie nowe możliwości w kreowaniu przestrzeni do kąpieli. Przede wszystkim nie ma ograniczenia co do wymiarów kabiny, bo możemy sami dopasować ją do fragmentu łazienki, na przykład zakładając, że będzie nam pasował wymiar 83 cm. Kupujemy wówczas odpływ liniowy o odpowiedniej szerokości i do tego szklanką ściankę chroniącą przez rozpryskiwaniem wody.

Jest to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, ale generuje nieco większe koszty, gdyż brak brodzika sprawia, że woda spływa bezpośrednio po płytkach. Trzeba zapewnić odpowiednie uszczelnienie podpłytkowe (hydroizolację) i właściwy spadek okładziny w kabinie.

Co zatem wybrać?

Musimy dokonać wyboru przede wszystkim zgodnie z naszymi potrzebami, dokładnie określając, w jaki sposób chcemy korzystać z kąpieli w łazience. Poza tym warto przeprowadzić kilka symulacji i spróbować zaaranżować optymalne rozwiązanie, z wanną albo z prysznicem. Pomoże nam w tym projekt łazienki. Możemy poświęcić nieco czasu i dokładnie zmierzyć wymiary łazienki, a następnie w skali narysować pomieszczenie na kartce papieru, z zaznaczonymi na planie gniazdkami i instalacjami wodno-kanalizacyjnymi.Na wyrysowanym rzucie możemy spróbować umieścić narysowane w tej samej skali i wycięte z papieru kształty wanny lub prysznica.

Bardziej wymagający mogą skorzystać z dostępnych w Internecie komputerowych aplikacji do aranżacji łazienek, które pozwalają pokazać docelowy efekt również w przestrzeni 3D.